wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ale wnętrza! Przegląd Sztuki Survival w tym roku odbędzie się w Zajezdni Popowice. Zobaczcie zdjęcia!

Organizatorzy Przeglądu Sztuki Survival (już 21 edycja!), który odbywa się w poindustrialnych przestrzeniach miasta (nieużytkowanych już fabrykach, zakładach, instytucjach), zachęcają, aby zainteresowani udziałem artyści przysyłali swoje prace na konkurs na realizacje artystyczne. Ostateczny termin to 28 lutego 2023 roku. Potem kuratorzy dokonają wyboru projektów, które zwiedzający obejrzą w przestrzeniach dawnej zajezdni na Popowicach.

Reklama

Survival 2023 – Hasłem jest Erzac

W komunistycznej Polsce erzacem określało się produkt, który udaje ten prawdziwy, najczęściej niedostępny, bo z zagranicy. Erzacem były choćby wyroby czekoladopodobne.

Erzacem było dosłownie wszystko: produkty spożywcze, ubrania, benzyna, materiały budowlane. Za erzac uważano także pracę kobiet, które zastąpiły mężczyzn powołanych na front, m.in. w fabrykach zbrojeniowych, górnictwie i w komunikacji miejskiej. Erzac miał ogromne znaczenie w podtrzymywaniu spokojnych nastrojów społecznych i umiejętnie go wykorzystywano. Można było wypuścić napój podobny do kawy czy pepsi albo stworzyć podróbkę wolnych mediów. Lata doświadczeń, szczególnie rządów totalitarnych i autorytarnych, pokazały, że erzacem wciąż można skutecznie „zamydlić oczy” na małą, personalną skalę, ale również na wielką, która dotyczy całych grup społecznych czy narodów.
Organizatorzy Przeglądu Sztuki Survival 2023

Do tego hasła powinni odnieść się artyści, którzy pragną przysłać do Fundacji Art Transparent swoje propozycje realizacji na 21. edycję Przeglądu Sztuki Survival. W tym roku zaplanowano od 23-27.06.2023 w przestrzeni dawnej Zajezdni Popowice. 

Survival 2023 – zgłoszenia do 28 lutego

Organizatorzy wyznaczyli czas na składanie propozycji do 28 lutego 2023 roku. Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz. Regulamin i zdjęcia przestrzeni w Zajezdni Popowice znajdziecie na stronie Survivalu 2023. Po 28 lutego kuratorzy Przeglądu Sztuki Survival wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w zaproponowanej przestrzeni Zajezdni Popowice (a także na zewnątrz zabudowań).

Czym jest Survival. Sztuka w przestrzeniach Wrocławia

Przegląd Sztuki Survival odbywa się co roku w innym miejscu. Na prezentacje projektów artystycznych wybierane są budynki lub przestrzenie użyteczności publicznej ‒ miejsca zapomniane, czasem opuszczone lub zaniedbane, zawieszone pomiędzy minionymi czasami swojej świetności a niepewną i nieokreśloną przyszłością. Oglądaliśmy już prace artystów m.in. w przepompowni Portu Miejskiego, czy w Pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych, a także dawnym szpitalu przy Traugutta. 

W tym roku miejscem 21. Przeglądu Sztuki Survival będzie dawna Zajezdnia Popowice.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl