wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Supermoc książek”. Powstał poradnik upowszechniania czytania

„Supermoc książek”. Powstał poradnik upowszechniania czytania

Redakcja www.wroclaw.pl,

Supermoc książek - Poradnik upowszechniania czytania Źródło: fpc.org.pl
Supermoc książek - Poradnik upowszechniania czytania

Jak sprawić, abyśmy więcej czytali? Na to niełatwe pytanie odpowiedzieli wspólnie Wrocław i Kraków – obydwa Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk, a efektem współpracy jest  kilkudziesięciostronicowa bezpłatna książka dostępna online oraz w wersji papierowej. 

Reklama

Literatura jest ważna dla miasta

– Bycie wraz z Krakowem w tak zaszczytnym gronie jest pewnego rodzaju podniesieniem poprzeczki, również dla tej części Europy – podkreślał wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas spotkania inicjatorów publikacji. Przypomniał, jak intensywnie miasto inwestuje w czytelnictwo, czego zwieńczeniem było uzyskanie przez Wrocław tytułu Światowa Stolicy Książki UNESCO w 2016 roku, świętowanie wręczenia Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla, czy dodawanie książki do Wrocławskiej Wyprawki.

– Inicjatywa, którą wspólnie teraz otwieramy jest, także z perspektywy użytkowników, kolejnym krokiem milowym, za który serdecznie dziękujemy – dodał Jakub Mazur 

Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, pokazując publikację „Supermoc książek” zwrócił uwagę na fakt, że 32-stronicowe wydawnictwo, poza funkcją informacyjną, ma też inspirować. – Potem możemy się udać i znaleźć rozwinięcia tych myśli, do czego gorąco namawiam – mówił. Podkreślał też, jak ważny jest sam proces czytania i przypomniał spotkanie z Olgą Tokarczuk, podczas którego padło fundamentalne pytanie, jak napisać dobrą książkę. Noblistka odparła, że najpierw trzeba przeczytać tysiąc książek. 

Czytanie ma ogromną moc 

Autorką publikacji jest Maria Deskur, aktywistka literacka, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, a szatę graficzną opracowały Joanna Gniady (laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2018) i Dorota Nowacka.

Jej „Supermoc książek” powstała dla profesjonalistów (bibliotekarzy, nauczycieli, także przedszkolnych, pracowników samorządów w działach kultury i edukacji, pracowników opieki społecznej, działaczy i polityków każdego szczebla władzy państwowej, biznesmenów-filantropów, aktywistów NGO) i wolontariuszy angażujących się w najróżniejszy sposób na rzecz zwiększenia liczby Polaków czytających książki. Ma pomóc w pracy, być pierwszym krokiem do tworzenia współpracujących środowisk i inspiracją do dalszych działań.

W poradniku pokazano, jak zdrowie naszej społeczności, poziom edukacji, siła kapitału społecznego, przedsiębiorczość, wreszcie równość obywateli i przyszłość demokracji wiążą się z tym, ile razy sięgamy po książki. – W publikacji pokazujemy również, że czytanie czyni nas równymi i ma znaczący wpływ na rozwój demokratycznych społeczeństw – mówi Maria Deskur.

Partnerzy publikacji: Kraków i Wrocław

Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO.

Kraków systemowo od 2013 roku, czyli od momentu przystąpienia do sieci Miast Literatury UNESCO, podejmuje temat edukacji literackiej i wdraża nowe inicjatywy mające na celu podnoszenie poziomu czytelnictwa. – Realizując działania w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, promujemy czytelnictwo wśród dzieci od najmłodszych lat i pamiętamy, że edukacja literacka jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju jednostkowego i społecznego – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF, instytucji kultury Miasta Krakowa.

– Czytaj PL, czyli największa tego typu akcja promująca czytelnictwo w Polsce, pasma dla dzieci, młodzieży i całych rodzin na Festiwalu Conrada, działania, które planujemy w ramach Roku Lema, Szkoła Czytania dla młodzieży i dla grup wykluczonych, a także Festiwal Literatury dla Dzieci, Biblioteka Przedszkolaka czy wyprawka literacka dla niemowląt – wspieramy proczytelnicze postawy w różnych obszarach i na różnych poziomach – uściśla.

Wrocław został Miastem Literatury UNESCO w 2019 roku. Miasto każdego nowo narodzonego wrocławianina wita prezentem wyprawką, w której znajduje się m.in. unikatowa książka opowiadająca dzieciom świat poprzez litery alfabetu, wspaniale wymyślona i zilustrowana przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka.

Zajęcia edukacyjne podkreślające wartość czytania są od lat niezwykle istotnym elementem wszystkich najważniejszych festiwali literackich we Wrocławiu, a często także działań realizowanych w całej aglomeracji. Warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych zajmują szczególne miejsce w programach m.in. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal. Międzynarodowemu Festiwalowi Poezji Silesius towarzyszy natomiast całoroczny cykl spotkań z poetkami i poetami (Salon Silesiusa) i cykl lekcji prowadzonych przez poetów i poetki w szkołach.

Wrocław wzmacnia także kompetencje czytelnicze dorosłych poprzez dostępne online wykłady z cyklu „Seniorzy w e-kulturze” czy „Subiektywny kurs literatury polskiej” – kierowany do mieszkających w Polsce obcokrajowców. Tłumy przyciągnęło wspólne świętowanie przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, a później rocznica tego wspaniałego wydarzenia.

Natomiast rok 2021 jest wypełniony licznymi interdyscyplinarnymi wydarzeniami w ramach obchodów Roku Tadeusza Różewicza.

Rok Tadeusza Różewicza. Planowanych ponad 100 wydarzeń

– U podstaw misji zarówno Fundacji Olgi Tokarczuk, jak i Wrocławskiego Domu Literatury leży podobne przekonanie dotyczące nie tylko pisarzy, ale wszystkich ludzi – jeśli nie nauczymy się czytać, jeśli nie będziemy czytać, to nasza cywilizacja upadnie – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Polska Izba Książki obchodziła w zeszłym roku 20-lecie istnienia i od tego czasu nieprzerwanie podejmuje różne działania na rzecz upowszechnienia czytelnictwa. – Upowszechnienie czytania w Polsce będzie oczywiście pomagało po części biznesowi książkowemu, ale służy przede wszystkim rozwojowi szeroko pojętego biznesu i innowacyjności w społeczeństwie, dlatego do rozmowy i zaangażowania zapraszamy dużo szersze grono biznesowe i decyzyjne niż jedynie kolegów z branży książkowej – podkreśla Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała dzięki współpracy 21 osób i firm z branży książkowej trzy lata temu. Od tego czasu podejmuje dialog z coraz szerszym gronem interesariuszy. Fundacja wprowadziła do działań na rzecz upowszechnienia czytania środowisko lekarskie dzięki projektowi „Książka na receptę. Recepta nas sukces”. W 2019 roku dostała za ten projekt Zwyrtałę, nagrodę za najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. Instytucja w 2021 zdobyła podium w plebiscycie Lubimyczytac.pl i Allegro w kategorii Fundacja/Stowarzyszenie Roku.

Gdzie bezpłatnie pobierzemy publikację?

Bezpłatnie pobierzemy ją tutaj.

Premiera „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Sprawdźcie, co dzieje się w tym dniu w Krakowie i Wrocławiu – Miastach Literatury UNESCO.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl