wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. CeTA ponownie się otwiera i zaprasza producentów
Greenscreen w CeTA, gdzie powstały zdjęcia m.in. do słynnej animacji „Twój Vincent” Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA
Greenscreen w CeTA, gdzie powstały zdjęcia m.in. do słynnej animacji „Twój Vincent”

Jeszcze w tym tygodniu w Centrum Technologii Audiowizualnych, spadkobiercy tradycji Wytwórni Filmów Fabularnych, ruszają przygotowania do zdjęć do najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Republika dzieci”, ale zespół CeTA zaprasza także producentów, bo można już wynajmować studia, także dla potrzeb komercyjnych.

Reklama

W sieci wciąż natomiast warto skorzystać z ciekawych warsztatów online. Najbliższe – z budowania historii w montażu – 28 maja. 

Z pomocą dla branży filmowej

Dyrektor CeTA, Robert Banasiak, doskonale zdaje sobie sprawę, jak okres epidemii wpłynął na branżę filmową, która mocno ucierpiała z powodu wstrzymania produkcji i realizacji zdjęć, dlatego ponownie zaprasza do współpracy. – Do dyspozycji producentów audiowizualnych są dwie hale zdjęciowe, w których możliwe jest wykorzystanie tradycyjnej scenografii lub realizacja ujęć w technologii greenscreen. Dzięki dużym przestrzeniom, zapleczu technologicznemu i odpowiedniej infrastrukturze, możliwa jest bezpieczna organizacja produkcji i planu zdjęciowego – podkreśla Banasiak.

Wiadomo, że ekipa jednej produkcji filmowej nie może być większa niż 35 osób i jest zobligowana przestrzegać wszystkich zaleceń (stosowanie środków higieny, procedura kontrolna, ankiety o stanie zdrowia). 

W halach zdjęciowych, m.in. z wykorzystaniem greenscreena powstały w CeTA tak znakomite produkcje, jak wielokrotnie nagradzana na świecie animacja malarska „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, czy wciąż czekający na premierę obraz „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego z międzynarodową obsadą (John Malkovich, Josh Hartnett, Bérénice Marlohe pracowali także we Wrocławiu). 

CeTA koproducentem filmu Jana Jakuba Kolskiego

Kolejnym filmem, którego producentem wykonawczym będzie CeTA, jest najnowsze dzieło Jana Jakuba Kolskiego „Republika dzieci” dla dzieci i młodzieży, do którego pierwsze klapsy padły w grudniu ubiegłego roku w małopolskiej Tarnawie, a casting na małoletnich bohaterów przeprowadzano m.in. w Kłodzku.

O czym traktuje nowy film jednego z najciekawszych polskich reżyserów? Wiadomo, że akcja będzie rozgrywała w 1903 roku i współcześnie. Plan historyczny ma dodatkowo malarski kontekst, bo fabuła przewiduje, że z obrazów Jacka Malczewskiego uciekają wykreowane przez niego postaci – fauny, chimery, rusałki, harpie duże i małe.

Bohaterowie Malczewskiego przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami, gdzie próbują obronić równowagi w przyrodzie zagrożonej apokliptyczną wizją uruchomienia elektrowni wodnej, której praca może zniszczyć miejscowy krajobraz.

W rolach głównych m.in. Łukasz Simlat i Piotr Żurawski. 

Zdjęcia były planowane na wiosnę, sytuacja epidemiczna zmieniła wszystko, teraz zapadają dalsze decyzje dotyczące produkcji.

Warsztaty wciąż odbywają się online

Ponieważ niemożliwe jest na razie prowadzenie tradycyjnych spotkań warsztatowych, organizowane są online i cieszą się gigantyczną popularnością. Na webinary „Podstawy Adobe Illustratror”, czy warsztaty scenariuszowe i „Photoshopa dla początkujących” były setki chętnych. Do piątku 22 maja można przysyłać zgłoszenia na kolejne szkolenie – „Budowanie historii w montażu”. Webinar odbędzie się 28 maja.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl