wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spektakl „Tu mówi Elektra” w Teatrze Capitol. Przeciw stereotypom i przemocy
Karolina Micuła podczas próby do spektaklu www.wroclaw.pl
Karolina Micuła podczas próby do spektaklu

Najnowszy spektakl w reżyserii Marzeny Sadochy i z udziałem wokalistki Karoliny Micuły to głos w dyskusji na temat przemocy wobec kobiet. Sprowokowało go nagranie Karoliny Piaseckiej, która ujawniła, jak jest dręczona werbalnie i fizycznie przez swojego męża, radnego z Bydgoszczy.

Reklama

W godzinnym przedstawieniu piosenki z tekstami Marzeny Sadochy przeplatane będą fragmentami dramatów Szekspira. Premiera na Scenie Restauracja 14 września.

Kobieta uwięziona w swoim życiu

Tytuł spektaklu zaczerpnięty został z ostatniego monologu Ofelii ze sztuki „HamletMaszyna” Heinera Müllera.

– Będziemy snuć muzyczną opowieść, która jest po trosze konsekwencją Przeglądu Piosenki Aktorskiej (Karolina Micuła zdobyła w tym roku Tukana Publiczności i nagrodę Specjalną ZAiKS-u), a po trosze reakcją na wysłuchanie nagrania ujawnionego przez Karolinę Piasecką, w którym jej mąż Rafał powtarza: – Opowiedz mi to, śpiewająco – wyjaśnia wokalistka Karolina Micuła. – Z kolei żona odpowiada mężowi: „Dziękuję, że mnie zaprosiłeś na ten bal”, więc warstwa muzyczna w „Tu mówi Elektra” pojawiła się w naturalny sposób – dodaje.

Podczas śpiewania jednej z piosenek ubrana w długą suknię Karolina Micuła przechadza się, pokazując coraz dłuższy tren, który wydaje się nie mieć końca, a przypomina łańcuch, symbolizuje uwięzienie (słowa piosenki brzmią „A ciało, które nie ma właściciela jest przywiązane”).  

Spektakl: Tu mówi Elektra

Spektakl: Tu mówi Elektra

Spektakl
Termin od 14 września 2017 do 17 września 2017

Miejsce Capitol Teatr Muzyczny

Zobacz

Przeciw stereotypom i przemocy

Oprócz piosenek w spektaklu użyte zostały fragmenty sztuk Williama Szekspira, w tym „Poskromienia złośnicy”. – Świetnie pokazana została kobieta traktowana jak przedmiot w bliskiej relacji partnerskiej – opowiada Karolina Micuła.

Wspólnie z reżyserką i autorką tekstów Marzeną Sadochą dopilnowały, by pokazać, jak zakorzenione w kulturze są stereotypy związane z kobietami. – Choćby takie, w których jest czymś gorszym, można ją kontrolować, powinna być posłuszna – wylicza Karolina Micuła, która przygotowując się do swojej roli odwiedziła osoby prowadzące fundację pomagającą ofiarom przemocy.

Dramaturżka i reżyserka spektaklu „Tu mówi Elektra” Marzena Sadocha przyznaje, że po ujawnieniu nagrania Karoliny Piaseckiej sprawdzała skrupulatnie statystyki znęcania się nad kobietami w Polsce.

– Prawdopodobnie aż trzy kobiety tygodniowo umierają w wyniku pobić, a na łamy gazet trafiają tylko najbardziej sensacyjne przypadki – zaznacza. – Gdyby trzy kobiety tygodniowo były biczowane do utraty tchu wytworzyłby się ruch społeczny, ale ponieważ tragedia rozgrywa się w domach, nic się nie dzieje – zwraca uwagę. 

„Tu mówi Elektra” nieprzypadkowo ma premierę na nowej scenie Capitolu – Scenie Restauracja, gdzie będą prezentowane przedstawienia dotyczące najbardziej aktualnych, palących problemów. – Tak aktualnie działa teatr kultury – mówi Marzena Sadocha.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl