wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu stanęła kilkumetrowa rzeźba Skrzydlaka Miejskiego. „Pojawił się, by cieszyć oko"

We Wrocławiu stanęła kilkumetrowa rzeźba Skrzydlaka Miejskiego. „Pojawił się, by cieszyć oko"

Redakcja www.wroclaw.pl,

Rzeźba Skrzydlaka Miejskiego została odsłonięta we Wrocławiu. To zapowiedź niezwykłej wystawy pt. „Rozbijając mrok”, autorstwa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Zobaczymy na niej kilkadziesiąt jarzących się w mroku obiektów przestrzennych, a jeden z nich – powiększony kilkanaście razy przez Jerzego Kosałkę i Tomasza Opanię – stoi już na zewnątrz 66P, od strony ul. Księcia Witolda. Otwarcie wystawy zaplanowano na Noc Muzeów.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Zmiana skali niewielkiego i bajecznie kolorowego trzydziestocentymetrowego obiektu przestrzennego z polichromowanych kawałków drewna w czterometrową rzeźbę z metalu i żywicy wymagała kilku miesięcy pracy. Wykonali ją wrocławscy artyści Jerzy Kosałka i Tomasz Opania w plenerowej pracowni Opani w Michałowicach, starając się wiernie oddać zamysł autorski. Nad powstawaniem dzieła czuwała Anna Szpakowska-Kujawska. Ostatecznie pogodny i roześmiany skrzydlak stanął na placyku przed 66P przy ulicy Księcia Witolda.

Pojawił się w przestrzeni Wrocławia, by cieszyć oko, zaskakiwać i dzielić się dobrymi wibracjami. Zdaje się lekko unosić, epatując swoją barwnością, miejskim szykiem oraz spontaniczną radością.
Anna Markowska, kuratorka wystawy

„Rozbijając mrok” skrzydlakami

Na wystawie „Rozbijając mrok” wybrzmiewa w ciemności energia kolorowych i świetlistych dzieł Szpakowskiej-Kujawskiej. Formalne źródła prezentowanych obiektów usytuowane są na granicy nurtu abstrakcyjnego i figuratywnego. Uniwersalną treścią jest wizualizacja dziwnego, obojętnego i obcego świata.

Formującym doświadczeniem były dla artystki obrazy wojny, a także twórczość ojca, Wacława Szpakowskiego. Ważny był także Matisse zobaczony w Vence, podróże po Azji oraz siedmioletni pobyt w Afryce. Swoje doświadczenie – życiowe i artystyczne, dziecka patrzącego na wojnę – artystka zapisała w sztuce.

Dzieła prezentowane na wystawie charakteryzuje sferyczna przestrzenność określona przez artystkę jako „wejście w kulę”. Kulistość form, eksplorowana od lat 70. we Wrocławiu, rozwinęła się w Afryce, gdzie artystka znalazła dla swojej twórczości specyficzne podobrazie: kuliste tykwy, czyli kalabasze, mogące się kojarzyć z osłoną matczynego brzucha i bólem rodzenia.

Na wystawie „Rozbijając mrok” zobaczyć można zarówno kalabasze, jak i wcześniejsze formy oraz późniejsze skrzydlaki i obiekty przestrzenne, a ponadto kilka obrazów z serii zatytułowanej „Drogi do środka”. Dzięki temu prześledzić można odejście od płaskości obrazu. 

Dialog z widzem na szklanym ekranie

Kolorowe obiekty przestrzenne to niezwykli przybysze – każdy z nich ma w sobie coś w rodzaju patrzącego na widza oka domagającego się od obserwatora działania. O tym, jak faktycznie obiekty przestrzenne oddziałują na uważnych widzów, przekonać się można oglądając film towarzyszący wystawie w reżyserii Anny Markowskiej i Jacka Chamota, którego premiera zbiega się z otwarciem wystawy. W interakcję z dziełami wchodzą Eugeniusz Sadziński, Shiva Salehi, Ala Savaschevich, Katarzyna Sobiszewska, Fernando Torres oraz kot Misha.

Skrzydlak Miejski to kolejny ze śladów twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej we Wrocławiu. Nestorka lokalnej sceny artystycznej była pomysłodawczynią Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70, na który zaprojektowała m.in. kolorowe antropomorficzne balony unoszące się nad Odrą, na tle Ostrowa Tumskiego. Wśród jej dokonań w przestrzeni publicznej Wrocławia wymienić należy ceramiczną mozaikę na ścianie Wydziału Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego (1972) oraz plafon malarski w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (1975). 

Wystawa „Rozbijając mrok” otworzy się 14 maja, w Noc Muzeów, o godz. 18:00 i potrwa do 18 czerwca w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl