wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Samospis Wrocławskiej Kultury przedłużony do końca września
Na zdjęciu widać grupę mężczyzn przy stole, zdjęcie ilustracyjne fot. Marcin Szczygieł
Na zdjęciu widać grupę mężczyzn przy stole, zdjęcie ilustracyjne

Trwa pierwszy w historii naszego miasta powszechny samospis środowiska kultury. Badanie, które jest częścią przygotowywanej w tym roku Diagnozy Wrocławskiej Kultury, ma pomóc w lepszym rozpoznaniu osób aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym miasta. By umożliwić wypowiedzenie się jak najszerszej grupie zainteresowanych organizatorzy postanowili wydłużyć czas trwania samospisu do końca września.

Reklama

Przy pomocy Samospisu Wrocławskiej Kultury chcemy zbadać formę i zakres działań kulturalnych oraz określić najważniejsze aktywności, przestrzenie, obszary współpracy i plany dotyczące przyszłej działalności – tłumaczą organizatorzy spisu z Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Za przeprowadzenie samospisu odpowiada Fundacja Obserwatorium

To warszawska organizacja zajmująca się badaniami w kulturze od lat. Kwestionariusz podzielony został na kilka bloków tematycznych, które mają pomóc lepiej rozpoznać osoby aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym miasta.

Pojawiają się tam pytania m.in. o obszary ich aktywności, o to, czy oferta kulturalna Wrocławia spełnia potrzeby, jakie są najważniejsze zjawiska w miejskim polu kultury i na co należałoby w pierwszej kolejności przeznaczyć budżet kulturalny miasta.

Początkowo samospis trwać miał do końca sierpnia

Zależy nam na jak najszerszym zbadaniu osób zaangażowanych we wrocławską kulturę, dlatego uwzględniając głosy ze środowiska postanowiliśmy przedłużyć badanie aż o miesiąc. Mamy nadzieję, że dodatkowy czas pozwoli na wypełnienie formularza wszystkim zainteresowanym! – dodają organizatorzy. 

Do udziału w tym pierwszym w historii Wrocławia powszechnym spisie zaproszeni są:

 • niezależni artyści/-stki,
 • animatorzy/-ki,
 • edukatorzy/-ki,
 • pracownicy/-e instytucji,
 • pracownicy/-e organizacji pozarządowych,
 • osoby reprezentujące inicjatywy nieformalne
 • oraz inne podmioty działające w kulturalnym środowisku Wrocławia.

Zebrane w trwającym do końca września samospisie odpowiedzi zostaną przeanalizowane przez Fundację Obserwatorium i zebrane w podsumowujący je raport.  

Samospis to element większej całości

Raport stanie się jedną z części prowadzonej w tym roku Diagnozy Wrocławskiej Kultury. Ma ona stać się pewnego rodzaju „mapą drogową” przyszłych działań i pomóc ma we wprowadzeniu w proces tworzenia wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Aktywnymi uczestnikami i uczestniczkami Diagnozy są m.in. członkowie Wrocławskiej Rady Kultury, którzy zostali poproszeni o wypowiedzi eksperckie.

Tegoroczna Diagnoza podzielona została na kilka etapów. Rozpoczęła się już w czerwcu warsztatami mapującymi istniejące i działające we Wrocławiu punkty styków, współprac i potencjalnych zależności międzysektorowych. Kolejnym trwającym etapem jest badanie porównawcze Wrocławia na tle innych polskich i europejskich miast metropolitalnych w zakresie miejsca kultury w politykach miejskich.

Późną jesienią zorganizowane zostaną również otwarte warsztaty i debaty, które dotyczyć będą m.in. wartości i języka przyszłego dokumentu programowego, funkcjonowania oraz wsparcia artystów we Wrocławiu oraz wyzwań dla edukacji kulturalnej.

Diagnoza Wrocławskiej Kultury powstaje na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu i potrwa do końca roku 2022. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku i zostanie poprzedzona konsultacjami roboczej wersji dokumentu.

Więcej informacji o badaniu, w tym link do formularza samospisu, znajdziecie na tej stronie [LINK]

Źródło: Wrocławski Instytut Kultury

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl