wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. 43. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już od 24 marca [PROGRAM, BILETY]

Tegoroczna 43. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej, czyli słynnego PPA, startuje 24 marca i potrwa do 2 kwietnia w Teatrze Muzycznym Capitol. Sprzedaż biletów rusza już w sobotę, 4 lutego o 10.00. Bilety kupimy: w kasie albo przez stronę festiwalową. Zobaczcie program 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!

Reklama

PPA 2023 – Miłość i nadzieja

– W tym roku jesteśmy nastawieni na polskie produkcje, bo warto w pierwszej kolejności skupić się na własnych doświadczeniach, spróbować je nazwać i opisać – opowiedzieć o wielkich wydarzeniach z perspektywy mikrohistorii – zapowiada Cezary Studniak, szef artystyczny 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej i dodaje, że leitmotivem wydarzeń, jakie obejrzą widzowie będą dwa hasła: miłość i nadzieja. – Towarzyszą nam nawet w sytuacjach ostatecznych – podkreśla Studniak.

Ale ważnym motywem, który uruchomi myślenie o festiwalowych koncertach ma być też śmierć. – Ostatnie cztery lata były potężną emanacją śmierci, a to sprawiło, że się do tego w jakimś sensie przyzwyczailiśmy. Dla mnie śmierć jest pretekstem do rozmowy o nadziei, miłości, bo jedyne, co nam pozostało to radować się z tego, co mamy – zwraca uwagę szef artystyczny PPA 2023.  

Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki 2023 – etapy

Od lat najważniejsza część i punkt kulminacyjny każdego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Nie inaczej będzie i w tym roku, kiedy jurorzy będą oceniać kolejnych przyszłych świetnych wokalistów. Właśnie zakończył się nabór zgłoszeń. Wszystkie trzy etapy konkursu obejrzymy w Teatrze Muzycznym Capitol. Dwa pierwsze etapy ocenia Rada Artystyczna PPA, trzeci Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

I etap konkursu PPA 2023 (5-6 lutego 2023) 

– 5 lutego 2023 – dla wszystkich chętnych z Polski i z zagranicy– 6 lutego 2023 – dla aktorek/ów, wokalistek/ów, a także studentek/ów wyższych szkół teatralnych i muzycznych z Polski i z zagranicy

II etap konkursu PPA 2023 (25 marca 2023) 

Każdy uczestnik konkursu zakwalifikowany do III etapu otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.

III etap, Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki (31 marca)

W pierwszej części zaprezentują się finaliści, w części drugiej wystąpi ubiegłoroczna laureatka Lena Witkowska z nowym programem, który wyreżyseruje Agnieszka Glińska.

Nagrody w Finale

 • Grand Prix – statuetka Tukana Złotego oraz 25 tysięcy złotych
 • Statuetka Tukana Dziennikarzy
 • Statuetka Tukana Publiczności
 • Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tysięcy złotych
 • Nagroda Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica – 4 tysiące złotych oraz zaproszenie do udziału w kolejnej edycji festiwalu Rock & Chanson w Kolonii
 • Nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – sesja nagraniowa w Studiu Nagrań
 • Nagroda Radia RAM im. Moniki Jaworskiej – statuetka i Tour de RAM – udział laureatki/laureata w wybranych programach i podcastach
 • Nagroda Dolnośląskiego Centrum Filmowego – 6 tysięcy złotych z przeznaczeniem na promocję medialną laureatki/laureata.

I ciekawostka.

PPA 2023 – Koncert galowy

Jedno z największych wydarzeń Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2 kwietnia). W tym roku popołudniowa gala, zatytułowana „Niech będzie pogodno”, poświęcona będzie zmarłemu w 2022 roku Jackowi „Budyniowi” Szymkiewiczowi, muzykowi, tekściarzowi, członkowi zespołu Pogodno. Wyreżyseruje całość Marcin Liber.  

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – Duża historia

Festiwal startuje 24 marca, od razu z wysokiego „c”, czyli od musicalu hip hopowego „1989”, koprodukcji Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Teatru Słowackiego w Krakowie. – To wybitne przedstawienie, które powinien zobaczyć każdy, bo jest tu dobro w najczystszej postaci – opowiada Cezary Studniak.

W musicalu obejrzymy historię upadku komunizmu, z uwzględnieniem rozkwitu Solidarności aż do obrad Okrągłego Stołu. Studniak podkreśla, że musical nie lukruje historii, a autorzy nie wahają się mówić (a właściwie rapować) o błędach, o ludziach, którzy mogą naprawić świat, o współpracy międzyludzkiej. 

Artyści w musicalu rapują zawodowo kompozycje Bartosza Webera. Wykonanie zapowiada się świetnie.

PPA 2023 – Impromusical na razie bez tytułu

To będzie jedno z dużych wydarzeń 43. PPA, czyli koprodukcja Teatru Muzycznego Capitol i Teatru Improwizacji Improkracja (24 marca). Pomysł zrealizowania wspólnego projektu zespoły miały jeszcze przed pandemią, a celem było połączenie aktorów i improwizatorów w jednym spektaklu.

– Nie mam pojęcia, o czym będzie ten spektakl, nie mam tytułu, bo poda go dopiero publiczność podczas przedstawienia, nie mam tekstu, sytuacji, bohaterów – przyznaje Artur Jóskowiak, założyciel TI Improkracja. Są za to umiejętności wykonawców, ich talent do improwizacji, więc cały musical, obecnie bez tytułu, powinien urodzić się na scenie bez bólu.     

Przegląd Piosenki Aktorskie 2023 – Z zagranicy „King Size”

To propozycja dla teatromanów, a obejrzymy spektakl „King Size” w reżyserii Christopha Marthalera Théâtre de Vidy w Lozannie. – To rozgrywająca się w ekskluzywnym pokoju hotelowym – z wielkim łóżkiem rozmiaru king size – rubaszna i opatrzona purnonsensem komedia – wyjaśnia Cezary Studniak. Spektakl zagrany zostanie w CSP Piekarnia 28 i 29 marca. 

PPA 2023 – L.U.C. z nową płytą

Z nowym projektem z orkiestrą Rebel Babel Ensemble, a wrocławski artysta definiuje obecną rzeczywistość. – Koncentruje się na bałaganie, na cyrku polityki, ludzkich zawirowań, tego, co dzieje się w naszym kraju. Gośćmi projektu są Renata Przemyk oraz raperzy Adi Nowak i Nullizmatyk oraz... artyści cyrkowi. Koncert 27 marca. Uwaga! Dla widzów powyżej 16 roku życia!  

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej – Renata Przemyk z premierą

Znakomita i uwielbiana na PPA wokalistka tym razem przygotowała nowy projekt – zbiór jej osobistych utworów inspirowanych książką „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estés. Koncert 26 marca.

PPA 2023 – Jubileusz Tomka Lipińskiego

Pod znaczącym tytułem „Jeszcze będzie przepięknie”. Koncert będzie podsumowaniem 40-lecia pracy artystycznej muzyka zespołów takich jak Brygada Kryzys, Tilt. Jubileusz będzie obchodzony 2 kwietnia, w ostatni dzień 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.   

43. PPA – Konkurs OFF

W ramach tej seksji festiwalowej zobaczymy aż 9 spektakli. – Projekty są mega interesujące i będą niespodzianką dla nas wszystkich, bo jako jury ocenialiśmy tylko szkice scenariuszowe – zaznacza Cezary Studniak. I dodaje, że Przegląd Piosenki Aktorskiej to chyba jedyny w Polsce festiwal, za sprawą którego pojawia się 9 nowych premier. Obejrzymy je w Capitolu oraz w otwartym po remoncie Firleju (24-30 marca).

Bilety na PPA – od 4 lutego

Bilety na 43. Przegląd Piosenki Aktorskiej kupimy w kasie Capitolu albo przez stronę PPA 2023 od soboty 4 lutego od godz. 10.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl