wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Otwarta Biblioteczka Wydawnictwa Warstwy. Fragmenty książek do pobrania

Otwarta Biblioteczka Wydawnictwa Warstwy. Fragmenty książek do pobrania

Redakcja www.wroclaw.pl,

Książki Wydawnictwa Warstwy, których fragmenty przeczytacie mat. prasowe
Książki Wydawnictwa Warstwy, których fragmenty przeczytacie

Wydawnictwo Warstwy (działające we Wrocławskim Domu Literatury) „uwalnia” fragmenty swoich najbardziej znanych książek, które ukazały się w ostatnich kilku latach. Za darmo przeczytamy po kilkanaście stron z m.in. „Kochanków Justycji”, rewelacyjnego zbioru opowiadań Jurija Andruchowycza, czy „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” Bogdana Jerzego Kosa. Dostajemy też wgląd w jeszcze niepublikowane tomy.

Reklama

Otwarta Biblioteczka Wydawnictwa Warstwy - fragmenty 8 książek do pobrania

Wrocławskie Warstwy, choć na rynku wydawniczym są stosunkowo od niedawna, w ciągu ostatnich sześciu lat publikowano tu wiele fantastycznych książek, m.in. „Wiersze przeczytane” Tadeusza Różewicza, czy „Oczy” Iwony Chmielewskiej, a ostatnio m.in. „Kochanków Justycji” Jurija Andruchowycza, laureata Nagrody Angelus, czy tom „Nieswojość” z tekstem noblistki Olgi Tokarczuk (tytuł jest słowem kluczem i punktem wyjścia do prób opisania powojennej polskiej obecności na Dolnym Śląsku, albo, jak mawiano bezpośrednio po 1945 roku, Ziemiach Odzyskanych).

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wydawnictwo postanowiło rozpowszechnić, całkowicie bezpłatnie, kilkustronicowe fragmenty ośmiu książek wybranych z bogatej oferty. – Udostępniamy wprawdzie niewielką część utworów, ale taką, którą możemy upublicznić zgodnie z prawem autorskim – tłumaczy Jagoda Malanin z Wrocławskiego Domu Literatury. 

Tu znajdziecie fragmenty ośmiu tomów.

Fragmenty książek, które można pobrać

„Kochankowie Justycji” Jurija Andruchowycza w tłumaczeniu Oli Hnatiuk i Katarzyny Kotyńska

Ukraiński pisarz i poeta zbiera w „Kochankach Justycji” nie tylko zbójeckie biografie, ale pisze szczególną historię Ukrainy z wieloma jej historycznymi zakrętami dziejów (nie unika tematu ukraińsko-polskich konfliktów, przygląda się im jak badacz, nie oskarża, stara się tłumaczyć). Historię niekoniecznie wielkich miast (jak Lwów), ale też mieścin, wiosek, czasem górskich samotni, w które zapędzają się bohaterowie. To świat, w jakim wynalazki cywilizacji przeplatają się płynnie z tajemniczymi rytuałami molfarów, magów i uzdrowicieli z Karpat Wschodnich. 

Więcej o książce przeczytacie w: Pasjonujący leksykon łotrzykowski 

„Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” Bogdana Jerzego Kosa

– Fartuch biały, odzież biała, buty gumowe, wysokie, z cholewkami, rękawice barchanowe, a jak trzeba było – strój uzupełniało się okularami ochronnymi i koszykiem na zbierane w rowach jabłka. Nic nie było robione na miarę –  partnerom moim przekazywano co zastano w magazynach, powyciągane z magazynów sprzed lat, nieco dziwne. No i jeszcze torba z lekami – tak Bogdan Jerzy Kos wspominał swoją pracę jako lekarz (podczas epidemii ospy w 1963 roku) w rozmowie dla wroclaw.pl. Jego książka to drobiazgowa kronika tamtych miesięcy grozy. 

Przeczytajcie całą rozmowę z Bogdanem Jerzym Kosem o epidemii z 1963 roku

„Listy miłosne i nie” Rafała Wojaczka

Wśród opublikowanych listów jest m.in. 59, które w 2017 roku miasto zakupiło od przyjaciółki oraz córki poety i przekazało Ossolineum. Całą korespondencję w tomie zredagował profesor Stanisław Bereś (także współautor książki „Wojaczek wielokrotny”) i Dagna Cichoń.   

Czytajcie także „Listy Rafała Wojaczka opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy”  

  • „Pepe i Melek na tropie” Grażyny Lutosławskiej z pięknymi grafikami Roberta Romanowicza, czyli idealna propozycja dla dzieciaków.
  • „Saga lwowska” Petro Jacenki w tłumaczeniu Iwony Boruszkowskiej, czyli Lwów przełomu wieków.
  • „Tak blisko” Wiesława Waszkiewicza.
  • Premierowo: „Dom dla Doma” Wiktorii Ameliny w tłumaczeniu Katarzyny Kotyńskiej, czyli saga, której akcja rozgrywa się w okresie przemian ustrojowych na Ukrainie, a narratorem jest...pudel.
  • Premierowo: „Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej, debiut prozatorski o dojrzewaniu dziewczyny na przełomie lat 80. i 90. w małomiasteczkowej polskiej rzeczywistości. 

W planach jest udostępnianie fragmentów kolejnych książek. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl