wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W piątek, 23 września kolejny koncert w bazylice św. Elżbiety na odbudowanych organach Englera

Magdalena Talik,
Na zdjęciu widać organy w bazylice św. Elżbiety fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu widać organy w bazylice św. Elżbiety

Przed nami kolejny z serii bezpłatnych koncertów na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety, na które publiczność może się wybrać do końca września. W piątek, 23 września zagra Adam Sokulski z Rzeszowa. Zobaczcie program najbliższego koncertu w św. Elżbiecie. Posłuchacie m.in. muzyki Bacha.

Reklama

Wrześniowym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncertów posłuchamy w każdy wrześniowy piątek – 23.09 i 30.09, o godz. 19.00. Przed publicznością zgromadzoną w bazylice św. Elżbiety zaprezentują się organiści z Rzeszowa, Poznania, Warszawy.

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego.

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety ul. Św. Elżbiety 1 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Koncert 23 września 2022, zagra Adam Sokulski

W piątek 23 września o 19.00 w bazylice św. Elżbiety wystąpi Adam Sokulski. Urodził się w 1998 roku w Katowicach, a pierwsze kroki w muzyce stawiał już w przedszkolu (na prywatnych lekcjach u pana Michała Opeldusa). Rozpoczął edukację w PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu p. Ewy Grochali. Zdobył III miejsce w IV Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej dla pianistów im. Janiny Garści w 2007 roku. Kontynuował edukację w Szkole Muzycznej w Dębicy w klasie fortepianu p. Larysy Keller, a następnie na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Muzyki na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na specjalizacji: Rytmika.

Studiował na kierunku instrumentalistyka w klasie organów dr hab. Tomasza Zająca. Aktualnie współpracuje w założonej przez siebie i kolegę z roku z instrumentalistyki grupie kameralnej.

Od 2014 roku rozpoczął działalność posługi organistowskiej na mszach i nabożeństwach od parafii św. Michała Archanioła w Ropczycach (przez 5 lat), następnie w parafii farnej w Ropczycach pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się również sanktuarium w którym wyremontowano organy Jana Śliwińskiego.

Planuje wydać książkę i nagrać płytę z utworami na jego organach, jest to bowiem zapomniany organmistrz, a wiele organów jego autorstwa zostało uratowanych. Głównym hobby są przede wszystkim organy, koncerty, literatura organowa, ale także samochody.

Program koncertu w bazylice św Elżbiety 23 września 2022 r.

Koncerty we wrześniu 2022, w każdy piątek o 19.00

Wstęp na recitale organowe w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.

Galeria zdjęć

Jesienią 2022 kolejne koncerty organowe

Zaprogramuje je Karol Mossakowski, który był odpowiedzialny za 10 pierwszych recitali na odbudowanych po blisko 50 latach organach Englera w św. Elżbiecie.

Program poznamy wkrótce.  

To będzie bardzo atrakcyjna propozycja dla melomanów, wyraz nowoczesnego i oryginalnego podejścia do instrumentu, spodziewać możemy się ciekawych utworów współczesnych kompozytorów
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg (na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera), a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku, a instrument wrocławianie usłyszeli po raz pierwszy w styczniu 2022 roku.

Zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl