wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 34°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowy tom „Wrocław. Podróż przez wieki”

W swojej nowej książce Maciej Łagiewski opowiada m.in. o otwarciu mostu Zwierzynieckiego, który wzbudził zachwyt wrocławian

Na starej fotografii obok postawnego mężczyzny z wąsem, w jasnym mundurze i pikielhaubie, stoi skromnie dużo młodszy oficer. Ten pierwszy to cesarz Wilhelm II, drugim jest Winston Churchill, brytyjski polityk i wojskowy. Obserwują manewry wojskowe na polach na Gądowie. Między innymi o tej wizycie we Wrocławiu późniejszego premiera Wielkiej Brytanii opowiada dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia w nowej książce.

Reklama

Drugi tom „Wrocław. Podróż przez wieki” Macieja Łagiewskiego to kolejny zestaw esejów publikowanych wcześniej w jednym z wrocławskich dzienników. W formie książki ma bardziej przyjazną formę - krótkie teksty można sobie dawkować po trzy, pięć lub więcej.

Wspólnym mianownikiem dla tekstów dyrektora Muzeum Miejskiego jest Wrocław, i to jedyne hasło łączące ludzi, miejsca, wydarzenia. Wydawnictwo ma typowo popularyzatorski charakter. W tytule wspomniano, że to „podróże po Wrocławiu”, jednak lekka formuła opowieści, ich achronologiczny układ, zróżnicowanie ze względu na znaczenie dla dziejów miasta, pozwala stawiać tę książkę na półce nie między podręcznikami i encyklopediami, lecz raczej między ambitnymi przewodnikami.

Dr Maciej Łagiewski historie z przeszłości Wrocławia przedstawia bez grama akademickiej nudy. Opowiada o epizodach z tysiącletniej historii Wrocławia, w których mnóstwo jest mało znanych, a ciekawych postaci oraz osobistości, których związki z miastem były zdawkowe, intrygujących wydarzeń oraz miejsc opisywanych z nieznanej perspektywy.

- Jedną z ważniejszych inspiracji są zbiory muzealne. W wielu felietonach odwołuję się do obiektów, które istnieją w naszych zbiorach i były albo są prezentowane publiczności Muzeum Miejskiego Wrocławia. Od obrazów po różnego rodzaju artefakty z wielu epok dziejów miasta – opowiadał dr Maciej Łagiewski przy okazji premiery wydawnictwa.

Dodatkowym atutem jest lekko naszkicowane historyczne tło prezentowanych wydarzeń.

Maciej Łagiewski, „Wrocław. Podróże przez wieki”, tom II, Wrocław 2018 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama