wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Wielka symfonika w Narodowym Forum Muzyki. Polecamy koncerty w lutym i marcu
Na zdjęciu gmach Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności fot. NFM
Na zdjęciu gmach Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności

Dla wielbicieli wielkich form muzycznych NFM przygotowało w najbliższym czasie interesujące propozycje koncertów. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia w zachwycającej Sali Głównej z udziałem orkiestr symfonicznych i ich gości warto kupić bilet!

Reklama

Zjednoczone siły symfoników i kwartetu smyczkowego

W piątek 17 lutego dzieła tworzących pod wpływem romantyzmu Franza Schuberta oraz Antona Brucknera wypełnią repertuar koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją maestra Giancarla Guerrero. Tego wieczoru zabrzmi również kompozycja Erwina Schulhoffa – Koncert na kwartet smyczkowy i orkiestrę dętą, który muzycy wykonają wraz z Lutosławski Quartet.

Zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

Tańce rumuńskie pod batutą Lawrence’a Fostera

W piątek 3 marca NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją maestra Lawrence’a Fostera zaprezentuje utwory wybitnych artystów urodzonych w XIX wieku: Beli Bartóka, uważanego za największego obok Liszta kompozytora węgierskiego, oraz jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu – Roberta Schumanna.

Głównym punktem programu będzie wykonanie Tańców rumuńskich, jednego z największych osiągnięć Bartóka. Artysta zapisał się na kartach historii także jako badacz muzyki ludowej oraz prekursor etnografii muzycznej. II Koncert skrzypcowy powstał z kolei u schyłku jego życia. Utwór uważa się za niezwykle wymagające technicznie arcydzieło literatury skrzypcowej. Podczas koncertu wykona je mołdawska skrzypaczka Alexandra Conunova.

Orkiestra kraju Basków

W interpretacji Baskijskiej Orkiestry Narodowej 29 marca zabrzmią kompozycje Maurice’a Ravela – twórcy mającego swe korzenie w kraju Basków – oraz specjalizującego się w symfoniach Gustava Mahlera. Muzyków poprowadzi Robert Trevino – dyrygent, a zarazem dyrektor artystyczny zespołu. Artyści zaprezentują Bolero, najbardziej znane dzieło Ravela, w którym odwołał się on do swego pochodzenia, jest to bowiem stylizacja hiszpańskiego tańca.

Zamysł jest bardzo prosty – rytm akompaniamentu nie zmienia się wcale, natomiast sama melodia grana jest przez inne instrumenty i różne ich połączenia – coraz głośniej, aż do potężnej kulminacji z udziałem całej orkiestry.

Gala International Classical Music Awards 2023 w NFM

Po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się Gala International Classical Music Awards. ICMA uważane są za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej.

Podczas koncertu 21 kwietnia wystąpią laureaci tegorocznej edycji, a towarzyszyć im będzie NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą maestra Giancarla Guerrero. NFM otrzyma nagrodę ICMA za specjalne osiągnięcia. W uzasadnieniu kapituła podkreśliła, że dzięki nowoczesnemu obiektowi, który spełnia najwyższe światowe standardy, a także szerokiej działalności artystycznej, instytucja staje się wzorem do naśladowania.

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są w Kasie NFM oraz online na stronie NFM.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl