wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Wiosna w Narodowym Forum Muzyki. Najciekawsze koncerty w marcu i kwietniu
Na zdjęciu pianista Marcin Masecki fot. Kobas Laksa
Na zdjęciu pianista Marcin Masecki

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu przygotowało dla melomanów interesujące propozycje koncertów na najbliższe miesiące. W repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie: koncert na smyczki, kotły i organy, dzieła nordyckich kompozytorów, słynne Bolero Ravela czy prapremierę utworu na fortepian i orkiestrę.

Reklama

Japońska organistka i orkiestra kameralna

Już 12 marca znamienita organistka Mari Fukumoto wraz z muzykami NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Josepha Swensena wykona jedno z ważniejszych dzieł w dorobku Francisa Poulenca – Koncert g-moll na organy, smyczki i kotły. Utwór złożony jest z siedmiu kontrastujących ze sobą ogniw, w których kompozytor stosuje neobarokowe brzmienia momentalnie przywodzące na myśl twórczość Johanna Sebastiana Bacha.

W repertuarze koncertu znalazło się także Requiem for Strings pióra Tōru Takemitsu, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów japońskich dwudziestego stulecia. W swojej twórczości artysta łączył elementy muzyki i filozofii Wschodu z kulturą Zachodu, która była dla niego źródłem inspiracji.

Dzieła kompozytorów nordyckich w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej

W piątek 24 marca koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą cenionego dyrygenta, Dimy Slobodeniouka, wypełnią dzieła współcześnie tworzącego Hansa Abrahamsena oraz Jeana Sibeliusa, najsłynniejszego skandynawskiego symfonika XX wieku.

Pierwszym utworem w programie będzie nawiązujący do mitologii greckiej poemat symfoniczny Oceanidy Sibeliusa. Kompozytor zapisał się w historii jako twórca mrocznych, surowo brzmiących dzieł, które często porównywane są do fińskiego krajobrazu. Okazuje się jednak, że artysta ten świetnie odnalazł się także w opisywaniu dźwiękami morza i igrających wśród fal nimf.

Podczas koncertu zabrzmi również Let Me Tell You, cykl siedmiu pieśni na sopran i orkiestrę autorstwa współczesnego duńskiego kompozytora Hansa Abrahamsena. Twórcę zainspirowała książka brytyjskiego pisarza Paula Griffithsa o tym samym tytule. Tematem dzieła są przeżycia Ofelii, jednej z bohaterek Szekspirowskiego Hamleta. Utwór intryguje jasną, szklistą orkiestracją, a także komunikatywnym językiem muzycznym i jest nie tylko silnie poruszający, ale też niebanalny i bardzo oryginalny.

Orkiestra kraju Basków

W interpretacji Baskijskiej Orkiestry Narodowej w środę 29 marca zabrzmią kompozycje Maurice’a Ravela oraz jednego z największych symfoników w historii muzyki – Gustava Mahlera. Muzyków poprowadzi Robert Trevino – dyrygent, a zarazem dyrektor artystyczny zespołu. 

Artyści wykonają Bolero, najbardziej znaną kompozycją Ravela, w której odwołuje się on do swego baskijskiego pochodzenia, jest to bowiem stylizacja hiszpańskiego tańca. Bolero jest bardzo proste – rytm akompaniamentu nie zmienia się wcale, natomiast sama melodia grana jest po prostu przez inne instrumenty i różne ich połączenia – coraz głośniej, aż do potężnej kulminacji z udziałem całej orkiestry.

W drugiej części koncertu zabrzmi monumentalna V Symfonia Gustava Mahlera. Pierwsze ogniwa, czyli marsz żałobny i część szybka, to muzyka pełna mroku, wściekłości i desperacji. Wytchnienie przynoszą dwie ostatnie części. Liryczne Adagietto przeznaczone na harfę i smyczki stało się jednym z najbardziej znanych i często wykonywanych osobno utworów Mahlera. Radosny i jasny finał oparty jest na dowcipnej pieśni kompozytora z tekstem przedstawiającym spór pomiędzy słowikiem a kukułką. 

Marcin Masecki powraca do NFM

Pianista, kompozytor, a zarazem aranżer – Marcin Masecki – 28 kwietnia ponownie wystąpi w Narodowym Forum Muzyki. Cechą charakterystyczną jego działalności jest przekraczanie wszelkich granic pomiędzy muzyką poważną i rozrywkową. Nadaje on klasycznemu stylowi zupełnie świeży, nowoczesny akcent. Podczas koncertu we Wrocławiu ekscentryczny artysta wykona dwa dzieła krążące wokół jazzowych improwizacji oraz legendarnych Wariacji Goldbergowskich pióra niedoścignionego mistrza polifonii muzycznej – Johanna Sebastiana Bacha. Pianiście towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska.

Bilety na wszystkie koncerty NFM

Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Narodowe Forum Muzyki dostępne są online na stronie: www.nfm.wroclaw.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl