wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wszystko dla WOŚP 2023. Układają największe puzzle świata w Muzeum Narodowym. Obraz trafi na licytację
Na zdjęciu Michał Gołębiewicz, koordynator akcji z pudłem największych puzzli świata w Muzeum Narodowym we Wrocławiu fot. mat. pras.
Na zdjęciu Michał Gołębiewicz, koordynator akcji z pudłem największych puzzli świata w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pasjonaci puzzli postanowili skrzyknąć się dla naprawdę słusznej sprawy, czyli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Specjalnie na potrzeby licytacji złożą największy na świecie puzzlowy obraz – mapę świata, która składa się z 60 tysięcy elementów, kosztowała 800 dolarów i przybyła przesyłką ze Stanów Zjednoczonych. Teraz kolejne segmenty układają fani, a w niedzielę 29 stycznia połączą wszystkie obrazy w jeden w gmachu Muzeum Narodowego. Start o 10.00.

Reklama

Największe puzzle na świecie ze Stanów Zjednoczonych 

Kosztują 800 dolarów, produkuje je amerykańska firma Dowdle, a na obrazie mamy mapę świata. Krajobraz złożony ze 187 barwnych segmentów ma szerokość blisko 2,5 metra, długość blisko 9 metrów i składa się z 60 tysięcy elementów! Gdyby chciała je ułożyć jedna osoba, trwałoby to ok. 550 godzin, czyli 69 dni. Na szczęście we Wrocławiu spotkała się ekipa sprawnych miłośników układanek, którzy najpierw zakupili wyjątkowe pudełko ze Stanów, potem podzielili się pracą i każdy łączy ze sobą puzzle w osobną część mapy.

Puzzlemani połączą wszystkie elementy w jeden olbrzymi obraz już w niedzielę 29 stycznia o 10.00 w gmachu głównym Muzeum Narodowego. Montaż całości powinien zająć specjalistom około dwóch godzin (do południa). Potem przez dwa tygodnie (czyli do 12 lutego) obejrzymy je w Muzeum Narodowym, a następnie trafią do szczęśliwca, który je wylicytuje.

Wylicytuj 60 tysięcy puzzli dla WOŚP

Cel jest szczytny, bo pieniądze zasilą konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na walkę z sepsą. Obecnie na portalu aukcyjnym Allegro trwa licytacja największych puzzli świata. Cena osiągnęła już, we wtorek 24 stycznia, poziom 3800 zł. 

Międzynarodowy Dzień Puzzli w Muzeum Narodowym 

W gmachu głównym obejrzymy nie tylko ułożoną mapę świata (od 29 stycznia od 12.00 do 12 lutego). W niedzielę 29 stycznia, w dzień, kiedy całe miasto żyje wydarzeniami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, świętowany jest też na świecie Międzynarodowy Dzień Puzzli. Przygotowano więc sporo niespodzianek dla tych, którzy kochają układać małe elementy – będą też wzory z dziełami sztuki (m.in. z obrazem Lucasa Cranacha), jak na Muzeum Narodowe przystało.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl