wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony wręczone

To już tradycja pierwszego dnia Wrocławskich Targów Dobrych Książek – wtedy, podczas uroczystej gali, wręczane są dwie edytorskie nagrody – Pióro Fredry i Dobre Strony. W czwartek 5 grudnia poznaliśmy zwycięskie książki i wydawnictwa. Zobaczcie, kto otrzymał Pióro Fredry i Dobre Strony.

Reklama

Nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony

Jury obu tych wrocławskich nagród skupia się na stronie artystycznej, estetyce i projektowaniu książek, uznając książkę za dzieło przyciągające nie tylko treścią, ale i formą.

Jury nagrody Pióro Fredry ocenia w tych kategoriach lektury skierowane do dorosłego czytelnika, a jury nagrody Dobre Strony wyróżnia książki dla dzieci.

W czwartek 5 grudnia podczas gali we Wrocławskim Centrum Kongresowym statuetki wręczył zwycięzcom prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Pióro Fredry i Dobre Strony to wyjątkowe wyróżnienia, które pokazują, że książka może być nie tylko źródłem wiedzy i inspiracji, ale także dziełem sztuki. Gratuluję wszystkim nominowanym - Wasze książki to świadectwo, że polskie wydawnictwa potrafią tworzyć publikacje na najwyższym światowym poziomie.
mówił prezydent Jacek Sutryk

Pióro Fredry 2024 – najlepsza książka dla dorosłych

Tegoroczny laureat Pióra Fredry to nie jedna książka, ale cała seria wydawnicza – „Człowiekowi na spotkanie”, „Mój Giovanni”, „Następnym razem pożar”, wszystkie tomy autorstwa Jamesa Baldwina i projektu graficznego Przemka Dębowskiego. Ukazały się nakładem Wydawnictwa Karakter.

Jury doceniło publikację za podniesienie sztuki projektowania książek na kolejny, wyższy poziom. Seria została wyróżniona za odważne i nowatorskie podejście do myślenia o okładce oraz za gruntownie przemyślany projekt, który nadaje książkom wyjątkowy charakter.

Dobre Strony 2024 – najlepsza książka dla dzieci

Nagrodę Dobre Strony przyznano książce „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” z tekstem Martyny Skibińskiej, ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej, a tom ukazał się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Książka została wyróżniona za wyjątkową warstwę wizualną – piękne ilustracje, które w wierny sposób oddają ikonografię architektury. Publikacja jest zaproszeniem do fascynującej, czasem mrocznej podróży po Polsce, która urzeka zarówno treścią, jak i formą artystyczną.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2024

Gala była jednocześnie zwieńczeniem pierwszego dnia 32. Wrocławskich Targów Dobrych Książek – jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce.

Targi, odbywające się od 5 do 8 grudnia, przyciągnęły w tym roku blisko 200 wystawców i 150 autorów z kraju i zagranicy. W tym roku honorowym gościem targów jest Litwa, a program obfituje w spotkania autorskie, warsztaty i panele literackie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl