wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Moja sztuka na wesoło”. Niezwykłe prace Jane Perkins teraz we Wrocławiu

Pocałunek Kate i William, Jane Perkins 2014

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Jane Perkins zbiera kolorowe plastikowe przedmioty i odwzorowuje z nich dzieła van Gogha, Leonarda, Vermeera i innych znakomitych malarzy. Zawsze zostawia w tych pracach jakiś własny, humorystyczny ślad. Tworzy również autorskie kompozycje. Reprodukcje jej prac po raz pierwszy przyjechały do Polski i od razu do Wrocławia. Rozmawiamy z autorką niezwykłej wystawy. 

Reklama

Pani twórczość jest znana na całym świecie. Jakie ma Pani odczucia w związku ze swoją pierwszą wystawą w Polsce?

– Jestem bardzo podekscytowana faktem, że moje prace są pokazywane w Polsce po raz pierwszy w historii. Uwielbiam uczestniczyć w wystawach i obserwować, jak ludzie reagują na moje prace. Materiały, których używam, przemawiają zarówno do dzieci, jak i dorosłych w każdym wieku.

Kultowa wystawa Jane Perkins

Kultowa wystawa Jane Perkins

Wystawa
Termin od 2 marca 2019 do 18 marca 2019

Miejsce Magnolia Park

Zobacz


Co inspiruje Panią do tworzenia tych nieszablonowych obrazów?

– Źródło inspiracji można znaleźć wszędzie – w każdym miejscu i w każdej rzeczy. Uwielbiam wesołą i przystępną sztukę, która skłania odbiorcę do spojrzenia na świat inaczej niż zwykle. Wielką inspiracją jest dla mnie Pablo Picasso. Kiedy w głowie Picassa pojawiał się pomysł, nieważne jak dziwaczny, on czuł potrzebę zmaterializowania go w postaci dzieła sztuki. Uwielbiam jego rzeźby, wykonane ze znalezionych przedmiotów. W szczególności podoba mi się „Głowa byka”, zrobiona z siodełka rowerowego i elementów kierownicy.

Pierwowzorami większości Pani prac są dzieła wielkich mistrzów, takich jak Vincent van Gogh i Leonardo da Vinci. Dlaczego wybrała Pani obrazy akurat tych malarzy?

– Wybieram dzieła sztuki, najczęściej obrazy lub zdjęcia, które są powszechnie znane, tak by osoby oglądające moje prace dostrzegły w nich element humorystyczny. Widzą coś znajomego, ale przedstawionego w zupełnie inny sposób. Oglądając wystawę, poszukajcie dekoracji z amorkami w welonie Kate na portrecie całującej się książęcej pary. Na innym obrazie ukryłam Spidermana i Hermionę Granger. Więcej nie zdradzę, żeby nie psuć zabawy!

Jane Perkins ze swoją „zaktualizowaną” wersją słynnej „Wielkiej fali w Kanagawie” Hokusai Katsushika

Skąd czerpie Pani pomysły?

– Ze sfery uczuć. Zwykle w mojej głowie pojawia się chęć przerobienia jakiegoś obrazu – coś mnie zainspiruje i już wiem, że muszę działać!

Czy każdy poradzi sobie z techniką upcyklingu? Jak się do tego najlepiej zabrać?

– Prawie każdy może wykonać jakąś pracę plastyczną ze znalezionych przedmiotów. Robi to wiele osób. Otrzymuję listy od uczniów ze szkół z całego świata, których moja twórczość inspiruje do realizacji projektów artystycznych. Cieszy mnie to, ponieważ ja też inspiruję się artystami z przeszłości. Warto pamiętać, że wcale nie trzeba zbierać dużej ilości materiału. Aby stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, czasami wystarczy siodełko i kierownica od roweru...

Pani zdaniem, czy upcykling zajmie ważne miejsce w sztuce współczesnej?

– Wielu artystów tworzy z materiałów pochodzących z recyklingu. Według mnie to już gatunek sztuki, który rządzi się swoimi prawami. Nawiązuje do pop-artu lat 50. i 60., który przez portretowanie celebrytów i dóbr popkulturowych stanął w przeciwieństwie do tradycji dotychczasowej sztuki pięknej. Uważam, że w naszym konsumenckim społeczeństwie zawsze znajdą się niechciane przedmioty do ponownego wykorzystania, na przykład w sztuce. Gatunek upcyklingu na pewno nie zniknie.

-----------------------------------------

Przypominamy, że wystawę reprodukcji prac Jane Perkins można oglądać we Wrocławiu do 18 marca w Magnolia Park (wejście od ul. Legnickiej). Wstęp jest bezpłatny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama