wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Marcin Sendecki laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022 za całokształt pracy twórczej

Marcin Sendecki Fot. Max Pflegel Wroclawski Dom Literatury
Marcin Sendecki

W pierwszym dniu 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy książki poetyckie, które zakwalifikowały się do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022. Znane jest już także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Marcin Sendecki.

Reklama

Marcin Sendecki – Nagroda Silesius za całokształt twórczości

Marcin Sendecki od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia.

Urodził się w 1967 w Gdańsku, dorastał w Tomaszowie Lubelskim, a mieszka w Warszawie. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był związany ze środowiskiem „bruLionu”, dwukrotnie wyróżniany w konkursach poetyckich organizowanych przez redakcję czasopisma.

Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości”. Za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał w 2015 roku w kategorii Książka roku za tom „Przedmiar robót”. W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W”. W 2020 roku wydał tom „Do stu”.

Sendecki pracował również w tygodniku „Przekrój”, pisuje do „Dwutygodnika” i „Magazynu Książki”. Wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię „Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler”. Jest ponadto redaktorem antologii „Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku” z 2010 roku oraz autorem przekładów z angielskiego – tłumaczył m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera.

Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, tak mówi o tegorocznym laureacie: „Nowoczesne podejście do języka poetyckiego, a zarazem dojrzałe odnajdywanie śladów własnych doświadczeń i rozterek w pisarstwie innych, czasami odległych w czasie autorów, doprowadziło Marcina Sendeckiego do stworzenia poezji oryginalnej, wymagającej od czytelnika ciągłego testowania nabytych przyzwyczajeń, estetycznie trudnej i absorbującej, intensywnej. 

Sendecki mówi o sprawach podstawowych – wolności w odniesieniu do formy, mówieniu w odniesieniu do języka jako instytucji i żywiołu, rzeczywistości jako uciekającym horyzoncie, romantyzmie jako wciąż powracającej matrycy postaw i wyborów, wreszcie o śmierci (śmiertelności). Powaga jego wierszy nie zawsze jest tożsama z brakiem humoru, a tym bardziej ironii, nigdy jednak nie obraca się w napuszoną ceremonialność czy rytualny pesymizm. Tutaj liczy się co innego - gęsta treściwość i żywe tętno poezji".

Nagroda Silesius 2022 – rekordowa frekwencja

Do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w tym roku zakwalifikowano aż 249 książek, z czego 63 to debiuty. Książki oceniało nowe jury z Piotrem Śliwińskim na czele (krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, profesor na Wydziale Filologii Polskiej UAM w Poznaniu). 

W gronie jurorów są się również: Monika Glosowitz, Tomasz Kunz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych i Paweł Próchniak.

7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2022

7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2022

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Finał Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022 –  nominacje

W kategorii Książka roku:

  1. Małgorzata Lebda, „Mer de Glace”, Wydawnictwo Warstwy
  2. Joanna Mueller, „Hista & her sista”, Biuro Literackie
  3. Krzysztof Siwczyk, „Krematoria I  Krematoria II”, Wydawnictwo Austeria
  4. Dariusz Sośnicki, „Po domu”, Biuro Literackie
  5. Katarzyna Zwolska-Płusa, „Daję wam to w częściach”, Wydawnictwo Convivo

W kategorii Debiut:

  1. Michał Krawczyk, „Ekspansja ech”, Instytut Mikołowski
  2. Marta Stachniałek, „polski wrap”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  3. Antonina Tosiek, „storytelling”, Biuro Literackie

Laureatów Książki i Debiutu roku poznamy w połowie października. Wręczenie Silesiusa, jak podczas dwóch poprzednich edycji, odbędzie się razem z wręczeniem innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Nagrody dla autorów za nominacje

Operatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. 

O nagrodzie poetyckiej Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Od 2016 nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, który obecnie stanowi jedną z najważniejszych imprez poetyckich w Polsce. W tym roku odbędzie się już po raz siódmy, po raz pierwszy od dwóch lat nie w reżimie pandemicznym. 

Silesius za całokształt twórczości - laureaci

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama