wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zdjęcia wrocławianina nagrodzone w międzynarodowym konkursie

Uwaga, talent! Wrocławianin zwycięzcą międzynarodowego konkursu Fine Art Photography Awards

Mariola Szczyrba,

Kliknij, aby powiększyć
Ruda dziewczynka siedzi na nosorożcu, z tyłu z lewej sportowiec na rowerze, z prawej kobieta siedząca w fotelu przed telewizorem. Zdjęcie z serii "Multiverse" Łukasza Spychały Łukasz Spychała
Ruda dziewczynka siedzi na nosorożcu, z tyłu z lewej sportowiec na rowerze, z prawej kobieta siedząca w fotelu przed telewizorem. Zdjęcie z serii "Multiverse" Łukasza Spychały

Utalentowany fotograf Łukasz Spychała z Wrocławia zwyciężył w międzynarodowym konkursie Fine Art Photography Awards w Londynie. Jury doceniło serię jego zdjęć pt. "Multiverse", która - jak tłumaczy sam autor - przenosi nas w podróż przez czas i przestrzeń, odsłaniając niezwykłe różnice międzypokoleniowe, które powstały w wyniku szybkiego rozwoju technologicznego.

Reklama

Łukasz Spychała urodził się w 1995 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia jest informatykiem po studiach na Politechnice Wrocławskiej, fotografia to jego hobby i wielka pasja.

- Zdjęcia zacząłem robić w gimnazjum nr 24 we Wrocławiu, do którego chodziłem. Publikowałem je w gazetce szkolnej. Najpierw to były reportaże, z czasem zacząłem robić zdjęcia kreacyjne - opowiada.

Dziś zajmuje się przede wszystkim fotografią analogową, tradycyjną, opartą na starych metodach. Jego ulubione formy to kobiece portrety i akty. Na swoim koncie ma m.in. tytuł Profesjonalnego Fotografa Analogowego/Filmowego Roku w konkursie The International Photography Awards 2022. 

Zwycięzca konkursu Fine Art Photography Awards 2024 

W 10. edycji konkursu Fine Art Photography Awards 2024, w którym biorą udział fotografowie z całego świata, Łukasz Spychała zdobył tytuł Amateur Fine Art Photographer of the Year za serię zdjęć "Multiverse".

Mam już na swoim koncie kilka nagród, ale ta cieszy mnie szczególnie. Fine Art Photography Awards to znany i ceniony konkurs.
Łukasz Spychała

Zdjęcia z serii "Multiverse" powstały podczas pleneru w pałacu w Piotrowicach Nyskich. Inspiracją - jak przyznaje autor - był teledysk Ralpha Kaminskiego "Bal u Rafała".

- Seria zdjęć "Multiverse" przenosi nas w podróż przez czas i przestrzeń, odsłaniając niezwykłe różnice międzypokoleniowe, które powstały w wyniku szybkiego rozwoju technologicznego - wyjaśnia fotograf. - Na potrzeby tych zdjęć, przygotowałem scenografię i udostępniłem każdemu bohaterowi jego oddzielną strefę, w której funkcjonuje na co dzień.

Zobaczcie w galerii zdjęcia Łukasza Spychały.

Każdy aktor/model symbolizuje inne pokolenie. Kobieta o kręconych włosach - to najstarsze, które wychowało się bez świata wirtualnego. Na zdjęciach jest również sportowiec symbolizujący pokolenie, które doświadczyło zarówno analogowego, jak i cyfrowego świata oraz ruda dziewczynka - reprezentantka najmłodszej generacji, która urodziła się w erze cyfrowej rewolucji - wyjaśnia Spychała.

W kadrach pojawia się też srebrna, tajemnicza postać, symbolizująca technologię, która w mniejszym lub większym stopniu przewija się w każdym pokoleniu.

- Choć obecnie wszyscy żyjemy w tych samych czasach, to odczuwamy, jakbyśmy funkcjonowali w zupełnie innych wymiarach - dodaje fotograf. - Seria zdjęć "Multiverse" zachęca nas zatem do refleksji nad wpływem technologii na nasze życie i szukania punktu równowagi między światem rzeczywistym a wirtualnym.

Klimat bajkowości i abstrakcji na zdjęciach Łukasza Spychały wprowadza figura nosorożca, na którym siedzi dziewczynka. - Nosorożec wygląda jak żywy, ale to maskotka zawodów rugby, które były organizowane w Piotrowicach Nyskich. W serii "Multiverse" symbolizuje on świat dzieciństwa - zdradza Łukasz Spychała.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl