wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pierwszy dzień 58. Jazzu nad Odrą. Mocne otwarcie i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym

One…two…one, two, three. Jazz nad Odrą otworzył kwartet prowadzony przez Marka Kądzielę. Po pierwszym koncercie na scenę wyszli organizatorzy konkursu fotograficznego i wręczyli nagrody zwycięzcom. Grand Prix odebrała Urszula Las. Wyróżnione zdjęcia można oglądać w holu teatru muzycznego Capitol do końca trwania festiwalu.

Reklama

Konkurs fotograficzny MK Jazz Foto im. Marka Karewicza to wydarzenie towarzyszące festiwalowi Jazz nad Odrą. Na tegoroczną edycję 79 uczestników nadesłało 209 prac, z których jury wybrało do finału 33.

Grand Prix dla Urszuli Las 

Z tego grona jury wyłoniło zdobywcę Grand Prix , laureatów drugiej i trzeciej nagrody, oraz przyznało nagrodę specjalną za najlepsze zdjęcie wykonane podczas JnO. Werdykt poznaliśmy w środę (14 września) podczas pierwszego dnia festiwalu, pomiędzy koncertami zespołu Marka Kądzieli a kwartetu Immanuela Wilkinsa.

Nagroda specjalna im. Wojciecha Siwka (wręczyła córka, Tesia Siwek) – Marcin Maziej

3. nagroda w wysokości 1500 zł (ex aequo) – Kinga Hendzel i Grzegorz Krzysztofik

2. nagroda w wysokości 2500 zł – Andrzej Staszok

Grand Prix w wysokości 5000 zł (i szklana statuetka) – Urszula Las

Tutaj obejrzycie wszystkie fotografie finałowe:

Najlepsze fotografie są w holu Capitolu do końca trwania festiwalu, czyli do 18 września (niedziela). Poza tym w Vertigo, tegorocznym klubie festiwalowym, można obejrzeć wystawę zdjęć Urszuli Las.

Melancholia i żywioł w występie kwartetu Wilkinsa

Po wręczeniu nagród na scenę wyszedł kwartet Immanuela Wilkinsa (saksofon altowy), w składzie: Micah Thomas (fortepian), Rick Rosato (kontrabas) i Kweku Sumbry (perkusja).

Powiedzieć, że było to mocne otwarcie, to powiedzieć nic. Muzycy z USA połączyli melancholię z żywiołowością, a od środka koncertu grali do końca nieprzerwanie przynajmniej przez dwadzieścia minut, a może dłużej. To był maraton, podczas którego perkusista wyglądał jak Robert Korzeniowski na czterdziestym kilometrze, mimo to tłukł i stukał w bębny bez opamiętania. Pozostali dotrzymywali mu kroku, struny szarpali, w saksofon dmuchali jak natchnieni, za co zostali nagrodzeni głośnymi brawami i wdzięcznymi okrzykami.

Pierwszy dzień zakończyło trio Artura Dutkiewicza i jam session w klubie Vertigo.

Rozkład gry drugiego dnia. Są bilety

Drugiego dnia, w czwartek (15 września) na Jazzie nad Odrą zagrają:

  1. Tomasz Dąbrowski (trąbka, elektronika) z zespołem w Capitolu o godz. 19.00;
  2. kwintet Jeremy’ego Pelta (trąbka) w Capitolu około godz. 21.00;
  3. trio Agi Derlak (fortepian) w Vertigo o godz. 19.00.

Na wszystkie czwartkowe koncerty są jeszcze bilety. Do kupienia tutaj lub w kasach w Capitolu i Vertigo na godzinę przed początkiem jazzowania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl