wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Philippe Herreweghe i Magdalena Kožená w Narodowym Forum Muzyki już 8 maja

Redakcja www.wroclaw.pl,
Orchestre des Champs-Élysées zagra pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe fot. Arthur Pequin
Orchestre des Champs-Élysées zagra pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe

W niedzielę 8 maja w NFM niezwykły koncert, który zainauguruje jubileuszową trasę koncertową z okazji 75. urodzin Philippe’a Herreweghe i 30. rocznicy Orchestre des Champs-Élysées, którą tego wieczoru poprowadzi. Partię mezzosopranu w "Pieśni o ziemi" wykona Magdalena Kožená. Wciąż można kupić bilety na to wydarzenie.

Reklama

Philippe Herreweghe świętuje 75. urodziny

I zainauguruje występem we Wrocławiu swoją jubileuszową trasę koncertową. Oprócz samego dyrygenta ważną rocznicę celebrować będzie również jego Orchestre des Champs-Élysées, która w tym roku obchodzi 30-lecie działalności.

Herreweghe od ponad czterdziestu lat zajmuje się muzyką barokową i uznawany jest za niekwestionowany autorytet wśród znawców twórczości Bacha. W czasie swojej artystycznej kariery był uczestnikiem rewolucji w podejściu do muzyki dawnej – od wyciągnięcia jej z wykonawczego niebytu w latach siedemdziesiątych po rozwinięcie trwającej do dziś mody na instrumenty historyczne. Jak sam mówi, od zawsze poszukiwał sposobu, by muzykę barokową realizować jak najprościej.

Philippe Herreweghe & Orchestre des Champs-Élysées

Philippe Herreweghe & Orchestre des Champs-Élysées

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Magdalena Kožená gwiazdą koncertu 8 maja

Podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki mistrz poprowadzi swój wyjątkowy zespół Orchestre des Champs-Élysées, wykonujący każdy utwór na kopiach instrumentów pochodzących z epoki, w której żył dany kompozytor.

Partię mezzosopranu zaśpiewa wybitna czeska artystka Magdalena Kožená. Śpiewaczka występuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, a od wielu lat związana jest kontraktem nagraniowym z wytwórnią Deutsche Grammophon. Pieśni tenorowe wykona angielski śpiewak Andrew Staples, znany m.in. z występów w Covent Garden.

Wyjątkowo osobiste dzieło Gustava Mahlera

W majowy wieczór w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki zabrzmi "Pieśń o ziemi" – arcydzieło późnego romantyzmu autorstwa Gustava Mahlera. "Gram sobie często Pieśń o ziemi. Jest ona niewiarygodnie piękna" – tak pisał kompozytor Anton Webern w liście do swojego kolegi po fachu Albana Berga.

Sam Mahler uważał utwór za swoją najbardziej osobistą kompozycję. Zgadzają się z tą opinią także wykonawcy, badacze i słuchacze, podkreślający wielką siłę wyrazu zaklętą w dźwiękach przez austriackiego artystę.

Inspiracji do napisania "Pieśni o ziemi" dostarczył Mahlerowi zbiór poezji zatytułowany "Chińska fletnia". Zawierał przygotowane przez Hansa Bethgego niemieckie parafrazy wierszy poetów starochińskich z VIII i IX wieku. Nastrój i podjęta w nich egzystencjalna tematyka silnie poruszyły Mahlera, który wybrał siedem utworów i skomponował na ich podstawie dzieło w historii muzyki zupełnie wyjątkowe, będącą syntezą dwóch gatunków – symfonii i cyklu pieśni.

Dalekowschodnie pochodzenie poezji skłoniło artystę do zastosowania kojarzonej z muzyką tego obszaru, pobrzmiewającej egzotycznie dla naszych uszu, skali pentatonicznej.

To muzyka barwna, ale jednocześnie orkiestrowana wyjątkowo oszczędnie, natomiast wiele jest momentów, w których głosowi solowemu towarzyszą pojedyncze instrumenty. Dzieło składa się z sześciu ogniw: Toast o ziemskiej biesiadzie, Samotny jesienią, O młodości, O pięknie, Pijany wiosną i Pożegnanie.

Części nieparzyste, dynamiczne i dowcipne, wykonuje tenor, parzyste zaś, powolne i przesycone melancholią, mezzosopran. "Pieśń o ziemi" to jednak utwór szczególny nie tylko ze względu na formę i orkiestrację. To przede wszystkim dzieło ogromnie poruszające, które nikogo ze słuchających nie pozostawia obojętnym.

Rację miał Thomas Mann, pisząc trzydzieści lat po jego prawykonaniu: "Zostaliśmy wczoraj na koncercie, na którym Walter dyrygował Pieśnią o ziemi – dziełem, które, jak mi się wydaje, rośnie, podczas gdy wiele innych z tego samego okresu blednie i przemija".

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl