wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Festiwal Musica Electronica Nova 2019. Program, gwiazdy

Musica Electronica Nova to siostrzany festiwal dla Musica Polonica Nova i jest świętem muzyki elektroakustycznej, której wielu fanów zupełnie niepotrzebnie się obawia. Tymczasem już na inaugurację seans „2001: Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka z muzyką na żywo, a w kolejnych dniach utwory m.in. Pawła Mykietyna, recital fortepianowy dla dzieci i wiele atrakcji dla uszu. Start 17 maja.

Reklama

Jeden z głównych tematów z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” Stanley'a Kubricka znają wszyscy, bo amerykański reżyser w wybitnym stylu spopularyzował początek poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa. Podczas seansu filmu pierwszego dnia festiwalu (17 maja) posłuchamy w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej i Chóru pod batutą Adriana Prabavy także całej ścieżki dźwiękowej z niesamowitymi utworami György'ego Ligetiego, Arama Chaczaturiana, czy wreszcie Johanna Straussa (w dość niezwykłym kontekście wybrzmiewa walc „Nad pięknym modrym Dunajem”). 

Podczas festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty także specjalne pokazy „Lolity” (21.05) i „Barry'ego Lyndona” (22.05) Kubricka.

Musica Electronica Nova 2019

Musica Electronica Nova 2019

Koncert / Klasyczna / Dla dzieci / Dla rodziców
Termin od 17 maja 2019 do 25 maja 2019

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Projekcja „2001: Odysei kosmicznej” to symboliczne otwarcie tej edycji festiwalu Musica Electronica Nova, który w tym roku ma motto „Znaki”. Owym znakiem jest czarny kamień z filmu Kubricka. 

Na tym nie koniec. Więcej będzie łączenia różnych dziedzin sztuki, pojawi się taniec współczesny (przyjeżdża zespół Yuvala Picka z Francji z projektem „Ply, new edit” i muzyką amerykańskiej kompozytorki Ashley Fure), , jednej z najbardziej obiecujących kompozytorek z USA.

Zaplanowano premiery nowych utworów zamówionych u polskich kompozytorów. Lutosławski Quartet zagra m.in. „are there hidden figures?” na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo Moniki Szpyrki. Posłuchamy także współczesnych klasyków, wybrzmi utwór „Herr Thaddäus” na głos solo i elektronikę w przestrzeni Pawła Mykietyna. 

Ciekawie zapowiadają się wydarzenia z udziałem Aleksandra Schuberta, kompozytora, którego zajmuje nie tylko tworzenie muzyki, ale interesuje także oprawa, jego projekty są połączeniem wielu elementów. Projekt „Private Room” pozwoli poznać lepiej twórcę, który nie mógłby mieć bardziej muzycznego nazwiska. Wspólnie z nim wystąpi zespół Nadar Ensemble.

Tajemniczo brzmiące Akusma Forum to koncerty, podczas których  prezentowane będą postaci obecnie piszących młodych kompozytorów z Włoch, Polski i Meksyku.Będą także elektroakustyczne propozycje dla dzieci Mini Akusma Forum. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama