wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 30°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

We Wrocławiu trwa Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2022 [ZOBACZ PROGRAM]

Magdalena Talik,
Festiwal Nowe Horyzonty przyciąga do Wrocławia tłumy kinomaniaków Redakcja www.wroclaw.pl
Festiwal Nowe Horyzonty przyciąga do Wrocławia tłumy kinomaniaków

Aż 271 filmów obejrzą widzowie 22. edycji MFF Nowe Horyzonty, wśród nich będzie 156 polskich premier. Impreza ma dwie wersje – stacjonarną (21-31 lipca) i online (21 lipca-7 sierpnia). Wśród hitów filmy nagradzane w Cannes, Sundance, ale i nowe kino z Ukrainy. Na wrocławski Rynek wracają bezpłatne wieczorne seanse, a Arsenał, po pandemii, znowu będzie festiwalowym klubem.

Reklama

Nowe Horyzonty 2022 - największe hity festiwalu 

Wśród przebojów festiwalu nagradzane na festiwalach filmy, które oglądały i wybrały dyrektorki programowe – Małgorzata Sadowska i Ewa Szabłowska – sensacją może być tegoroczny zwycięzca Cannes – „W Trójkącie” Rubena Östlunda (a szwedzki reżyser już po raz drugi w karierze sięgnął po Złotą Palmę – wcześniej za „The Square”).

Z Cannes trafią do nas także obrazy – „Blisko” Lukasa Dhonta (jego „Girl” było jednym z przebojów 18. edycji NH) oraz „Pacifiction” Alberta Serry (jego znakomite filmy wielokrotnie prezentowane były we Wrocławiu). Obejrzymy wreszcie „Godland” Hlynura Pálmasona, który zebrał w Cannes świetne recenzje.

Będzie nowy obraz rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu „Prześwietlenie”, w którym twórca rozlicza się ze współczesną ksenofobią, demaskuje demony naszej części Europy, prześwietla ludzkie uprzedzenia i ślepą wierność wyimaginowanym wartościom, nie mając litości dla zaściankowości i nietolerancji.

A na hit festiwalowy zapowiada się zwłaszcza mroczny „Holy Spider” Irańczyka Aliego Abbasi, thriller demaskujący religijny fanatyzm, oparta na faktach historia śledztwa dziennikarki, dotyczącego seryjnego zabójcy pracownic seksualnych.

Nie zabraknie creme de la creme z tegorocznego Berlinale – zwycięskiego „Alcarràs” Carli Simón (kino bardzo proste i osobiste, traktujące o sile rodzinnych więzów i odchodzeniu tradycyjnego świata, reżyserka obserwuje członków rodziny w katalońskiej wiosce, muszących stawić czoła wyzwaniom, które przewartościują ich dotychczasowe życie), będzie nagrodzony Grand Prix w Cannes w ubiegłym roku „Compartment no. 6” Juho Kuosmanena.

Retrospektywy Nowych Horyzontów

W tym roku obejrzymy przeglądy filmów Agnieszki Holland, francuskiej reżyserki Lucile Hadžihalilović, Brytyjki Joanny Hogg i litewsko-amerykańskiego twórcę Jonasa Mekasa. 

Konkurs Nowe Horyzonty – Agata Buzek w jury

Od lat jedno z najważniejszych festiwalowych wydarzeń, a tym razem to 12 filmów powalczy o tegoroczne Grand Prix (m.in. z Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii). O tym, kto opuści Kino Nowe Horyzonty z nagrodą zdecyduje jury: Agata Buzek, meksykański reżyser Michel Franco, rumuński reżyser Radu Jude, izraelski reżyser Nadav Lapid i austriacka reżyserka Sandra Wollner. Ale zagłosują i nagrodzą film także festiwalowi widzowie.

Kino ukraińskie i z ukraińskimi napisami

Podczas festiwalu będzie szansa obejrzeć najnowsze kino ukraińskie (prezentowane na festiwalach „Odbicie”, „Pamfir” i „Klondike”), ale Ukraińcy mogą także skorzystać z seansów, podczas których pojawią się na ekranie napisy w języku ukraińskim (na Rynku – 23.07 „C’mon C’mon”, a 25.07 „Małą mamę”, obydwa o 22.00 oraz w kinie – nagrodzony w Berlinie film „Alcarràs”).

Bezpłatne pokazy w Rynku (22-31 lipca 2022)

Od 22 do 31 lipca w Rynku, po pandemicznej przerwie, wracają seanse festiwalowego kina pod chmurką. Wszystkie rozpoczynają się o 22.00, przygotowanych zostanie 999 miejsc, ale jeśli się spóźnimy warto zaopatrzyć się, w razie potrzeby, nawet w krzesełko rybackie albo kocyk. Przyda się, kiedy trzeba będzie szukać miejsca poza sektorem.

Co obejrzymy? Hity minionego roku kinowego, m.in. „C'mon, C'mon” z Joaquinem Phoenixem o tym, jak wujek musi zająć się siostrzeńcem i wspólnie ruszają w podróż (23.07), „Pokot” Agnieszki Holland, czyli ekranizację powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (24.07), niezwykły muzyczny projekt Leosa Caraxa „Annette” z Adamem Driverem i Marion Cotillard (26.07), nagrodzony Oscarem pełen wdzięku norweski hit „Najgorszy człowiek na świecie”, czy „Piosenki o miłości”, love story z Tomaszem Włosokiem i Justyną Święs, wokalistką The Dumplings (31.07).  

 

Arsenał festiwalowym klubem i inne atrakcje Nowych Horyzontów 2022

Na mapę Nowych Horyzontów powraca Klub festiwalowy zlokalizowany w zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i strefa relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów. 

Koncerty Nowych Horyzontów w Narodowym Forum Muzyki

Legenda alternatywnego rocka z Nottingham, którego członkowie od trzech dekad tworzy czułą, melancholijną muzykę, która w połączeniu z równie pięknym co niepokojącym głosem Stuarta A. Staplesa, wystąpi we Wrocławiu podczas festiwalu 22 lipca o 20.30 w Narodowym Forum Muzyki.

Tindersticks wielokrotnie współpracowali z twórcami dzieł prezentowanych na małym i dużym ekranie. Szczególna relacja połączyła ich z Claire Denis, francuską, „nowohoryzontową” reżyserką, wyprodukowali muzykę do dziewięciu jej filmów, w tym „High Life” z Robertem Pattisonem w roli głównej oraz najnowszego „Both Sides of the Blade (Avec amour et acharnement)”.

A 23 lipca o 22.30 seans horroru F.W. Murnaua „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), do którego muzykę na żywo w Kinie Nowe Horyzonty wykona Jozef van Wissem – wybitny kompozytor, lutnista.

A w Parku Szczytnickim z soboty na niedzielę, 24 lipca (o 4.30 rano) pierwsza wrocławska odsłona „W Brzasku” i koncert na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, zainspirowanego grą Against the Storm słuchowiska – soundscape’u przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa – producenta skupionego na tworzeniu muzyki do gier oraz setu DJ-a Nightingyala.

Film wrocławianki zamknie Festiwal Nowe Horyzonty 2022

Na zakończenie festiwalu, podczas gali wręczenia nagród 30 lipca, zobaczymy z kolei nowy, ale pierwszy zrealizowany z zagraniczną ekipą film „Silent Twins” urodzonej we Wrocławiu Agnieszki Smoczyńskiej, która opowiada o milczących bliźniaczkach. Film został oparty na reportażu Marjorie Wallace i to historia prawdziwych sióstr June i Jennifer Gibbons z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.

„Dziewczyny odmawiające werbalnej komunikacji z rodziną, nauczycielami i rówieśnikami tworzą symbiotyczny, choć nie pozbawiony rywalizacji duet” – pisze kuratorka festiwalu i jedna z obecnych dyrektorek Ewa Szabłowska.

Nowe Horyzonty 2022 we Wrocławiu - ceny biletów

Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse startuje 7 lipca od 12.00, ale wyłącznie online przez stronę nowehoryzonty.pl. W kasach stacjonarnych (Kina Nowe Horyzonty i DCF-u) kupimy je dopiero od 20 lipca (od 12.00), a w kolejnych dniach 21-31 lipca od 9.00.  

Ceny biletów filmowych

22 zł - pojedynczy bilet
26 zł - bilet na pokazy filmów w cyklu mBank Pokazy Galowe
26 zł - bilet na galę otwarcia oraz na galę wręczenia nagród
17 zł - bilet na pokazy filmów w cyklu Kino Dzieci
19 zł - bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty i posiadaczy karty Nasz Wrocław (tylko w sprzedaży online i zniżka obowiązuje na bilety w cenie 22 zł)

Pogoda na weekend 22-24 lipca 2022 r.

Bardzo ciepło, ale nie upalnie – tak wyglądać będzie pogoda w najbliższy weekend. Niewielkich opadów możemy spodziewać się jedynie w sobotę, jednak przez zdecydowaną większość weekendów aura powinna dopisywać.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl