wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2019
Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2019

19. edycję zainaugurowali wspólnie Roman Gutek, Marcin Pieńkowski, dyrektorzy festiwalu i wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Pokazem otwarcia był „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy. Przez kolejne dni obejrzymy 223 filmy z 54 krajów, w tym hity z festiwali w Berlinie i Cannes, jak i polskie premiery. Na zakończenie nowy obraz Quentina Tarantino „Pewnego razu... w Hollywood”. Pojedyncze bilety na festiwalowe projekcje w Nowych Horyzontach i DCF-ie oraz online, a w Rynku codziennie darmowe seanse. Festiwal potrwa do 4 sierpnia.

Reklama

Inauguracja z gwiazdami

Nagrodzony w Cannes za scenariusz francuski „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy pokazano podczas seansu otwarcia. – To swoiste odkrycie, a film wydał nam się najciekawszym dziełem, choć zrealizowanym przez mało znaną reżyserkę – zachęcał jeszcze przed festiwalem Roman Gutek, dyrektor Nowych Horyzontów. Zarówno reżyserka, jak i aktorka grająca jedną z głównych ról były obecne podczas inauguracji festiwalu.

Roman Gutek, Marcin Pieńkowski oraz reżyserka Céline Sciamma i aktorka Adèle Haenel/fot. Festiwal NH

Prezydent Wrocławia (miasto jest głównym mecenasem festiwalu Nowe Horyzonty) w tym roku powitał kinomanów z ekranu, podkreślając, że wrocławska impreza daje inspirację do znajdowania nowych celów i wyzwań. W zastępstwie prezydenta imprezę oficjalnie otworzył, wspólnie z Romanem Gutkiem (dyrektorem generalnym) i Marcinem Pieńkowskim (artystycznym), wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Roman Gutek, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur i Marcin Pieńkowski otwierają 19. edycję Nowych Horyzontów/fot. Festiwal NH

Ci z fanów, którym nie udało się wyklikać biletu na oficjalny seans inauguracyjny także skorzystali. W innych salach można było obejrzeć m.in. najnowszy obraz Abla Ferrary.

Roman Gutek poleca filmy nowohoryzontowe

Zwrócił uwagę, że świadomie nie wybrał na inaugurację obrazu jednego z mistrzów kina, jak bywało w minionych latach. – Po znanych reżyserach wiadomo, czego można się spodziewać, a zawsze warto dać się pozytywnie zaskoczyć – argumentował Roman Gutek.

... a Tarantino na deser

Z kolei na zamknięcie planowany jest najnowszy, a być może i ostatni już film Quentina Tarantino (bo amerykański reżyser napomyka nieśmiało o zakończeniu kariery) – „Pewnego razu... w Hollywood”. Tu bohaterami są przyjaciele – przebrzmiały gwiazdor westernów (Leonardo di Caprio) i kaskader (Brad Pitt), a w tle tragiczna historia smierci Sharon Tate (Margot Robbie), żony Romana Polańskiego (polski aktor Rafał Zawierucha). – Pokaz filmu na Festiwalu Nowe Horyzonty będzie jednym z pierwszych w Europie, a zainteresowanie tytułem było ogromne. W Cannes, gdzie film miał premierę, po bilety ustawiały się kolejki, jakich nie widziałem tam od 20 lat – podkreśla Roman Gutek.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Wykład / Wydarzenie kinowe
Termin od 25 lipca 2019 do 4 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Głośne premiery i intrygujące filmy

Z jednej strony podczas festiwalu w dwóch kinach (głównie w Nowych Horyzontach, ale także w Dolnośląskim Centrum Filmowym) obejrzymy premiery filmów, które zdążyły już zelektryzować publiczność międzynarodowych imprez w Berlinie, Cannes, San Sebastian i Toronto. – Te filmy są ważne, ale równie istotne są inne, które wynajdujemy, nakręcone przez ciekawych reżyserów mających własny charakter pisma, zrealizowane w intrygujący sposób, mające nowatorską formę – wylicza Roman Gutek. – Wielu z nich później nie będzie można zobaczyć w kinach – zwraca uwagę Marcin Pieńkowski, programer Festiwalu Nowe Horyzonty.

Zestawienie wszystkich filmów Nowych Horyzontów 2019

Festiwalowe hity

  • „Parasite”, reż. Bong Joon-ho

Polska premiera tegorocznego triumfatora z Cannes. Południowokoreański reżyser, znany dotychczas m.in. z filmu „Okja”, tym razem zaangażował rodzimych aktorów, którzy grają koncertowo. A obserwujemy dwie rodziny z dwóch różnych światów – wiążących koniec z końcem cwaniaków i oszustów oraz zamożnych parweniuszy, których ubożsi będą chcieli wykorzystać do własnych celów. Tragikomedia, która zachwyciła jury w Cannes i krytyków.

  • „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar

Hiszpański piewca kolorów, radości życia, ale i refleksji nad różnymi obliczami miłości tym razem nakręcił film ze swoim ulubionym Antoniem Banderasem, który wciela się w reżysera filmowego Salvadora Malla, obecnie w twórczym impasie, z którego ciężko mu wyjść. Pomóc może podróż w przeszłość, do dzieciństwa, pierwszej miłości do kogoś i do kina. Krytycy już teraz porównują dzieło Alodóvara do „Osiem i pół” Felliniego.

  • „Dzięki Bogu”, reż. François Ozon

Bardzo przemyślany i konsekwentnie poprowadzony film na wyjątkowo trudny temat – przypadków pedofilii wśród katolickich księży. Bohaterami są dorosłe dziś ofiary księdza z Lyonu. Kiedy po latach duchowny wraca do miasta i rozpoczyna posługę w świątyni dawnego prześladowcę chcą postawić przed sądem skrzywdzeni przez niego mężczyźni. W jednej z głównych ról Melvil Poupaud, który współpracował z François Ozonem m.in. przy filmach „Cza, który pozostał” i „Schronienie”. 

  • „Greta”, reż. Neil Jordan

Reżysera tego thrillera nie trzeba nikomu przedstawiać (nakręcił „Wywiad z wampirem”, „Grę pozorów” i „Śniadanie na Plutonie”). Tym razem celebruje swoją miłość dla aktorskiego geniuszu Isabel Huppert, opowiadając historię Grety, sympatycznej (na pierwszy rzut oka) i roztargnionej starszej Pani, która gubi w metrze torebkę. Znajduje ją młoda kelnerka Frances (Chloë Grace Moretz) i jest na tyle grzeczna oraz naiwna, że oddaje zgubę. Szalony śmiech Huppert w trailerze zapowiada ciekawe doznania.

Konkurs Nowe Horyzonty

Duma wrocławskiego festiwalu i jedna z ważniejszych imprez festiwalowych. O tytuł laureata i nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro powalczy 12 filmów. Laureata wybierze jury w składzie Isabella Eklöf (laureatka ubiegłorocznego Grand Prix), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance). Zwycięski film poznamy w sobotę 3 sierpnia, zaś już następnego dnia jego specjalne pokazy.

Polskie akcenty

To film „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego ze scenariuszem napisanym przez jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. – To film o Polsce, bardzo aktualny, szalony – zapowiada Marcin Pieńkowski. Drugim z mocnych wejść polskich będzie premiera „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland, film o walijskim dziennikarzu (tytułowy Gareth Jones), który odkrywa przerażającą prawdę o Hołodomorze, wielkim głodzie, którą Stalin z premedytacją ukrywa nie tylko przed mediami, ale całym światem.

Retrospektywy

Zaplanowano zarówno przegląd obecnego na festiwalu francuskiego reżysera Oliviera Assayasa (obejrzymy m.in. jego „Bezład” z 1986 roku, „Ścieżki uczuć” z 2000 roku, czy „Sils Maria” z 2014), ale też dzieła podziwianego za wizjonerskie filmy Alberta Serry (w Cannes pokazał właśnie „Liberté”, a my znamy „Śmierć Ludwika XIV”), eksperymentującej Argentynki Albertiny Carri, czy wreszcie reformatora teatru Shūji Terayamy, artysty formatu Jerzego Grotowskiego. – Burzył granice między scenąteatralną a widownią – tłumaczy Roman Gutek, który po raz pierwszy zainteresował się postacią Terayamy w latach 80.

Seanse w Rynku

Po przerwie do Rynku powracają bezpłatne seanse największych kinowych hitów minionych miesięcy, które widzowie obejrzą od 25 lipca do 4 sierpnia. Wśród tytułów m.in. „Kafarnaum” Nadine Labaki, czy „Sils Maria” Oliviera Assayasa, którego retrospektywa w tym roku na festiwalu. Na Rynku stanie 999 krzeseł.

Kino plenerowe – pokazy na Rynku

Termin od 26 lipca 2019 22:00 do 4 sierpnia 2019 23:59

Miejsce Rynek

Zobacz

Scena artystyczna i klub festiwalowy

Podczas Nowych Horyzontów zaplanowano wystawy – m.in. w Studio BWA „Życie wewnętrzne” (dedykowaną ciąży).

Życie wewnętrzne: Brzuch. Scena artystyczna 19. MFF Nowe Horyzonty

Wernisaż / Wystawa / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin od 26 lipca 2019 do 26 lipca 2019

Miejsce galeria Studio BWA Wrocław

Zobacz

W Op Enheim instalację „Król Słońce” Alberta Serry.

Albert Serra – Roi Soleil w ramach 19. MFF NH w OP ENHEIM

Performance / Wernisaż / Wystawa
Termin od 26 lipca 2019 11:00 do 4 sierpnia 2019 16:00

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

Jednym z większych wydarzeń festiwalowych będzie też premiera „Chroma. Księga kolorów” w Capitolu, spektaklu inspirowanego niezwykłą książką Dereka Jarmana, brytyjskiego reżysera, który umierając na AIDS tracił wzrok i próbował odtwarzać w myślach kolory. Reyżseruje Rafał Matusz.

Chroma: Księga kolorów

Termin od 27 lipca 2019 do 30 lipca 2019

Miejsce Scena Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol

Zobacz

Klub Festiwalowy, jak co roku, w Arsenale. W tym roku, wśród diżdżejskich inspiracji, m.in. występ samego Romana Gutka, który w 25-lecie istnienia Gutek Film dał się namówić jednej z pracownic, Konstancji Sawickiej, na wspólny diżdejski set 3 sierpnia o północy. – Stawiam na fajną muzykę – zapowiada dyrektor festiwalu.

Klub festiwalowy Nowych Horyzontów w Arsenale

Koncert / W klubie
Termin od 25 lipca 2019 do 3 sierpnia 2019

Miejsce Arsenał Miejski Wrocław

Spotkania literackie w Empiku

„CIAŁO” – literackie spotkania na Nowych Horyzontach

Spotkania z autorami
Termin od 27 lipca 2019 do 1 sierpnia 2019

Miejsce Barbara

Zobacz

Bilety na Nowe Horyzonty

Bilety (na seanse otwarcia i zamknięcia, a także pokazy galowe w cenie 25 zł, na zwykłe seanse w cenie 20 zł, a dla posiadaczy ww.karty za 18 zł) online albo w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Na koncerty w festiwalowym klubie wejście darmowe, ale tylko dla tych, którzy okażą bilet z dowolnego seansu z dnia, w którym odbywa się koncert, karnet, bądź akredytację. Szczegóły zakupu i regulamin na stronie MFF Nowe Horyzonty.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl