wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2019

19. edycję zainaugurowali wspólnie Roman Gutek, Marcin Pieńkowski, dyrektorzy festiwalu i wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Pokazem otwarcia był „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy. Przez kolejne dni obejrzymy 223 filmy z 54 krajów, w tym hity z festiwali w Berlinie i Cannes, jak i polskie premiery. Na zakończenie nowy obraz Quentina Tarantino „Pewnego razu... w Hollywood”. Pojedyncze bilety na festiwalowe projekcje w Nowych Horyzontach i DCF-ie oraz online, a w Rynku codziennie darmowe seanse. Festiwal potrwa do 4 sierpnia.

Reklama

Inauguracja z gwiazdami

Nagrodzony w Cannes za scenariusz francuski „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy pokazano podczas seansu otwarcia. – To swoiste odkrycie, a film wydał nam się najciekawszym dziełem, choć zrealizowanym przez mało znaną reżyserkę – zachęcał jeszcze przed festiwalem Roman Gutek, dyrektor Nowych Horyzontów. Zarówno reżyserka, jak i aktorka grająca jedną z głównych ról były obecne podczas inauguracji festiwalu.

Roman Gutek, Marcin Pieńkowski oraz reżyserka Céline Sciamma i aktorka Adèle Haenel/fot. Festiwal NH

Prezydent Wrocławia (miasto jest głównym mecenasem festiwalu Nowe Horyzonty) w tym roku powitał kinomanów z ekranu, podkreślając, że wrocławska impreza daje inspirację do znajdowania nowych celów i wyzwań. W zastępstwie prezydenta imprezę oficjalnie otworzył, wspólnie z Romanem Gutkiem (dyrektorem generalnym) i Marcinem Pieńkowskim (artystycznym), wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Roman Gutek, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur i Marcin Pieńkowski otwierają 19. edycję Nowych Horyzontów/fot. Festiwal NH

Ci z fanów, którym nie udało się wyklikać biletu na oficjalny seans inauguracyjny także skorzystali. W innych salach można było obejrzeć m.in. najnowszy obraz Abla Ferrary.

Roman Gutek poleca filmy nowohoryzontowe

Zwrócił uwagę, że świadomie nie wybrał na inaugurację obrazu jednego z mistrzów kina, jak bywało w minionych latach. – Po znanych reżyserach wiadomo, czego można się spodziewać, a zawsze warto dać się pozytywnie zaskoczyć – argumentował Roman Gutek.

... a Tarantino na deser

Z kolei na zamknięcie planowany jest najnowszy, a być może i ostatni już film Quentina Tarantino (bo amerykański reżyser napomyka nieśmiało o zakończeniu kariery) – „Pewnego razu... w Hollywood”. Tu bohaterami są przyjaciele – przebrzmiały gwiazdor westernów (Leonardo di Caprio) i kaskader (Brad Pitt), a w tle tragiczna historia smierci Sharon Tate (Margot Robbie), żony Romana Polańskiego (polski aktor Rafał Zawierucha). – Pokaz filmu na Festiwalu Nowe Horyzonty będzie jednym z pierwszych w Europie, a zainteresowanie tytułem było ogromne. W Cannes, gdzie film miał premierę, po bilety ustawiały się kolejki, jakich nie widziałem tam od 20 lat – podkreśla Roman Gutek.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Wykład / Wydarzenie kinowe
Termin od 25 lipca 2019 do 4 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Głośne premiery i intrygujące filmy

Z jednej strony podczas festiwalu w dwóch kinach (głównie w Nowych Horyzontach, ale także w Dolnośląskim Centrum Filmowym) obejrzymy premiery filmów, które zdążyły już zelektryzować publiczność międzynarodowych imprez w Berlinie, Cannes, San Sebastian i Toronto. – Te filmy są ważne, ale równie istotne są inne, które wynajdujemy, nakręcone przez ciekawych reżyserów mających własny charakter pisma, zrealizowane w intrygujący sposób, mające nowatorską formę – wylicza Roman Gutek. – Wielu z nich później nie będzie można zobaczyć w kinach – zwraca uwagę Marcin Pieńkowski, programer Festiwalu Nowe Horyzonty.

Zestawienie wszystkich filmów Nowych Horyzontów 2019

Festiwalowe hity

  • „Parasite”, reż. Bong Joon-ho

Polska premiera tegorocznego triumfatora z Cannes. Południowokoreański reżyser, znany dotychczas m.in. z filmu „Okja”, tym razem zaangażował rodzimych aktorów, którzy grają koncertowo. A obserwujemy dwie rodziny z dwóch różnych światów – wiążących koniec z końcem cwaniaków i oszustów oraz zamożnych parweniuszy, których ubożsi będą chcieli wykorzystać do własnych celów. Tragikomedia, która zachwyciła jury w Cannes i krytyków.

  • „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar

Hiszpański piewca kolorów, radości życia, ale i refleksji nad różnymi obliczami miłości tym razem nakręcił film ze swoim ulubionym Antoniem Banderasem, który wciela się w reżysera filmowego Salvadora Malla, obecnie w twórczym impasie, z którego ciężko mu wyjść. Pomóc może podróż w przeszłość, do dzieciństwa, pierwszej miłości do kogoś i do kina. Krytycy już teraz porównują dzieło Alodóvara do „Osiem i pół” Felliniego.

  • „Dzięki Bogu”, reż. François Ozon

Bardzo przemyślany i konsekwentnie poprowadzony film na wyjątkowo trudny temat – przypadków pedofilii wśród katolickich księży. Bohaterami są dorosłe dziś ofiary księdza z Lyonu. Kiedy po latach duchowny wraca do miasta i rozpoczyna posługę w świątyni dawnego prześladowcę chcą postawić przed sądem skrzywdzeni przez niego mężczyźni. W jednej z głównych ról Melvil Poupaud, który współpracował z François Ozonem m.in. przy filmach „Cza, który pozostał” i „Schronienie”. 

  • „Greta”, reż. Neil Jordan

Reżysera tego thrillera nie trzeba nikomu przedstawiać (nakręcił „Wywiad z wampirem”, „Grę pozorów” i „Śniadanie na Plutonie”). Tym razem celebruje swoją miłość dla aktorskiego geniuszu Isabel Huppert, opowiadając historię Grety, sympatycznej (na pierwszy rzut oka) i roztargnionej starszej Pani, która gubi w metrze torebkę. Znajduje ją młoda kelnerka Frances (Chloë Grace Moretz) i jest na tyle grzeczna oraz naiwna, że oddaje zgubę. Szalony śmiech Huppert w trailerze zapowiada ciekawe doznania.

Konkurs Nowe Horyzonty

Duma wrocławskiego festiwalu i jedna z ważniejszych imprez festiwalowych. O tytuł laureata i nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro powalczy 12 filmów. Laureata wybierze jury w składzie Isabella Eklöf (laureatka ubiegłorocznego Grand Prix), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance). Zwycięski film poznamy w sobotę 3 sierpnia, zaś już następnego dnia jego specjalne pokazy.

Polskie akcenty

To film „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego ze scenariuszem napisanym przez jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. – To film o Polsce, bardzo aktualny, szalony – zapowiada Marcin Pieńkowski. Drugim z mocnych wejść polskich będzie premiera „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland, film o walijskim dziennikarzu (tytułowy Gareth Jones), który odkrywa przerażającą prawdę o Hołodomorze, wielkim głodzie, którą Stalin z premedytacją ukrywa nie tylko przed mediami, ale całym światem.

Retrospektywy

Zaplanowano zarówno przegląd obecnego na festiwalu francuskiego reżysera Oliviera Assayasa (obejrzymy m.in. jego „Bezład” z 1986 roku, „Ścieżki uczuć” z 2000 roku, czy „Sils Maria” z 2014), ale też dzieła podziwianego za wizjonerskie filmy Alberta Serry (w Cannes pokazał właśnie „Liberté”, a my znamy „Śmierć Ludwika XIV”), eksperymentującej Argentynki Albertiny Carri, czy wreszcie reformatora teatru Shūji Terayamy, artysty formatu Jerzego Grotowskiego. – Burzył granice między scenąteatralną a widownią – tłumaczy Roman Gutek, który po raz pierwszy zainteresował się postacią Terayamy w latach 80.

Seanse w Rynku

Po przerwie do Rynku powracają bezpłatne seanse największych kinowych hitów minionych miesięcy, które widzowie obejrzą od 25 lipca do 4 sierpnia. Wśród tytułów m.in. „Kafarnaum” Nadine Labaki, czy „Sils Maria” Oliviera Assayasa, którego retrospektywa w tym roku na festiwalu. Na Rynku stanie 999 krzeseł.

Kino plenerowe – pokazy na Rynku

Termin od 26 lipca 2019 22:00 do 4 sierpnia 2019 23:59

Miejsce Rynek

Zobacz

Scena artystyczna i klub festiwalowy

Podczas Nowych Horyzontów zaplanowano wystawy – m.in. w Studio BWA „Życie wewnętrzne” (dedykowaną ciąży).

Życie wewnętrzne: Brzuch. Scena artystyczna 19. MFF Nowe Horyzonty

Wernisaż / Wystawa / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin od 26 lipca 2019 do 26 lipca 2019

Miejsce galeria Studio BWA Wrocław

Zobacz

W Op Enheim instalację „Król Słońce” Alberta Serry.

Albert Serra – Roi Soleil w ramach 19. MFF NH w OP ENHEIM

Performance / Wernisaż / Wystawa
Termin od 26 lipca 2019 11:00 do 4 sierpnia 2019 16:00

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

Jednym z większych wydarzeń festiwalowych będzie też premiera „Chroma. Księga kolorów” w Capitolu, spektaklu inspirowanego niezwykłą książką Dereka Jarmana, brytyjskiego reżysera, który umierając na AIDS tracił wzrok i próbował odtwarzać w myślach kolory. Reyżseruje Rafał Matusz.

Chroma: Księga kolorów

Termin od 27 lipca 2019 do 30 lipca 2019

Miejsce Scena Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol

Zobacz

Klub Festiwalowy, jak co roku, w Arsenale. W tym roku, wśród diżdżejskich inspiracji, m.in. występ samego Romana Gutka, który w 25-lecie istnienia Gutek Film dał się namówić jednej z pracownic, Konstancji Sawickiej, na wspólny diżdejski set 3 sierpnia o północy. – Stawiam na fajną muzykę – zapowiada dyrektor festiwalu.

Klub festiwalowy Nowych Horyzontów w Arsenale

Koncert / W klubie
Termin od 25 lipca 2019 do 3 sierpnia 2019

Miejsce Arsenał Miejski Wrocław

Spotkania literackie w Empiku

„CIAŁO” – literackie spotkania na Nowych Horyzontach

Spotkania z autorami
Termin od 27 lipca 2019 do 1 sierpnia 2019

Miejsce Barbara

Zobacz

Bilety na Nowe Horyzonty

Bilety (na seanse otwarcia i zamknięcia, a także pokazy galowe w cenie 25 zł, na zwykłe seanse w cenie 20 zł, a dla posiadaczy ww.karty za 18 zł) online albo w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Na koncerty w festiwalowym klubie wejście darmowe, ale tylko dla tych, którzy okażą bilet z dowolnego seansu z dnia, w którym odbywa się koncert, karnet, bądź akredytację. Szczegóły zakupu i regulamin na stronie MFF Nowe Horyzonty.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama