Roman Gutek poleca filmy 19. Festiwalu Nowe Horyzonty

Roman Gutek, pomysłodawca, założyciel i wieloletni dyrektor Festiwalu Nowe Horyzonty opowiada o tych pięciu filmach, które w programie tegorocznej edycji są dla niego szczególnie ważne. Festiwal startuje 25 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Sprzedaż biletów ruszyła 17 lipca.

  • Roman Gutek poleca 5 swoich ulubionych filmów podczas tegorocznej 19. edycji Nowych Horyzontów/fot. MT


Portret kobiety w ogniu

Dzieło francuskiej reżyserki Céline Sciammy, która wraz z Adèle Haenel, jedną z dwóch aktorek grających główne role, będzie obecna na otwarciu Festiwalu Nowe Horyzonty. Jej „Portret kobiety w ogniu” jest największym odkryciem w canneńskim konkursie. To film bardzo delikatny, nanizany, piękny – nie boję się i nie wstydzę tego słowa – a choć akcja rozgrywa się w XVII wieku, jest bardzo aktualny.

Portret kobiety w ogniu

Portret kobiety w ogniu

Termin od 25 lipca 2019 do 3 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Siła ognia

Film z Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. Staramy się nie faworyzować specjalnie żadnych tytułów konkursowych, ale myślę, że publiczność Nowych Horyzontów jest na tyle niezależna i widzowie mają swoje typy, że absolutnie nie będą się moimi sugerować. „Siła ognia” jest hiszpańskim filmem zrobionym przez młodego reżysera Olivera Laxe'a. Jego poprzedni film „Mimosas” kilka lat temu także pokazywaliśmy w konkursie. Najnowszy to slow cinema, ale też obraz, który dotyka tematów rzadko obecnych w kinie – starości, przemijania, śmierci, a wszystko to w zgodzie z rytmem natury. Piękny, malutki film, który był dla mnie odkryciem w Cannes i dał mi ogromną przyjemność.

Siła ognia

Siła ognia

Termin od 30 lipca 2019 do 3 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Deerskin

Francuski reżyser Quentin Dupieux bawi się kinem i konwencją westernu. To dowcpine, przewrotne, surrealne kino, a publiczność w Cannes świetnie na nie zareagowała podczas pokazów. Plus znakomita główna rola Jeana Dujardina i dobra rola Adèle Haenel, która gra także w filmie „Portret kobiety w ogniu”.

Deerskin

Deerskin

Termin od 25 lipca 2019 do 4 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Szatańskie tango

Przez wielu film Béli Tarra jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł współczesnego kina i wszedł już na stałe do historii. Trudno się o nim mówi, ale trzeba koniecznie zobaczyć, znaleźć te 8 godzin. To sporo czasu, ale kiedy zaczynamy oglądać mamy wrażenie, jakbyśmy weszli w trans. W trakcie seansu są dwie zamierzone przez reżysera półgodzinne przerwy.

Szatańskie tango

Szatańskie tango

Obyczajowy
Termin od 27 lipca 2019 do 3 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Mowa ptaków

Film Xawerego Żuławskiego, którego światowa premiera odbędzie się właśnie na Nowych Horyzontach. Obraz zrealizowany według scenariusza Andrzeja Żuławskiego, ojca Xawerego, który zmarł kilka lat temu i napisał scenariusz właśnie z myślą o synu. To intymny film, ale też wizja współczesnej Polski, bardzo aktualny. Jednocześnie to film o Andrzeju Żuławskim, bezkompromisowym reżyserze i artyście i relacji ojciec-syn, syn-ojciec.

Mowa ptaków

Mowa ptaków

Termin od 1 sierpnia 2019 do 4 sierpnia 2019

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz


Zgłoś uwagę