wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. CeTA otwiera archiwa: Muzyka z kultowych filmów i seriali na płytach

CeTA otwiera archiwa: Muzyka z kultowych filmów i seriali na płytach

Redakcja www.wroclaw.pl,

Okładka płyty GAD Records z muzyką do serialu „Czterej pancerni i pies”. GAD Records
Okładka płyty GAD Records z muzyką do serialu „Czterej pancerni i pies”.

Inwentaryzacja i wietrzenie magazynów to żmudne, a bywa, że mało produktywne zajęcie. Nie tym razem, bo w Centrum Technologii Audiowizualnych trwa porządkowanie taśm z muzyką do filmów i seriali, jakie niegdyś powstawały w tym miejscu.

Reklama

Nagrania digitalizuje i wkrótce wyda na płytach oraz w wersji cyfrowej firma GAD Records. Jako pierwszy, już 20 listopada, ukaże się krążek ze ścieżką dźwiękową z serialu „Czterej pancerni i pies”. 

Skarby z archiwum Wytwórni Filmów Fabularnych

Jak szef firmy fonograficznej specjalizującej się w kolekcjonerskich i archiwalnych nagraniach jazzu, rocka oraz m.in. muzyki filmowej trafił do CeTA? Zadziałał przypadek, albo szczęśliwy traf.

Wszystko zaczęło się od zdjęcia, które filmoznawca Kuba Mikurda zrobił w archiwum Wytwórni Filmów Fabularnych. Sfotografował dziesiątki taśm z nagraniami muzyki do realizowanych niegdyś przez wrocławską wytwórnię. Pokazał je Michałowi Wilczyńskiemu, szefowi GAD Records, dodając, że wśród archiwaliów jest też ścieżka dźwiękowa Andrzeja Korzyńskiego do filmu „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego.

– Zawsze byłem przekonany, że tej muzyki po prostu nigdzie nie ma – opowiada Wilczyński, który zaintrygowany odkryciem zadzwonił do dyrektora CeTA, Roberta Banasiaka, choć na spotkanie umówili się dopiero po wiosennym lockdownie. W błyskawicznym tempie ustalono, że wiele wybranych tytułów z taśm zostanie zdigitalizowanych i, po skontrolowaniu praw autorskich, wydanych na płytach CD i winylach.

Poszczególne tytuły ukażą się wyłącznie w wersji cyfrowej. – Dotyczy to np. niszowych produkcji, albo tych, w przypadku których muzyki jest bardzo niewiele, jak w pierwszym polskim westernie „Rancho Texas” z 1958 roku – tłumaczy Michał Wilczyński.  

Zobaczcie, jak wygląda „od kuchni” Wytwórnia Filmów Fabularnych

Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych nie kryje zadowolenia z kolejnego projektu, który przypomni widzom i audiofilom o dorobku dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych i znakomitych filmach realizowanych niegdyś we Wrocławiu.

– Kilka lat temu renowacji poddanych zostało ponad 100 kostiumów z filmów realizowanych w Wytwórni, a w tym roku dzięki współpracy z GAD Records, rozpoczęliśmy proces digitalizacji taśm dźwiękowych z muzyką z filmów powstałych w WFF, których pokaźny zbiór odkryliśmy w naszym archiwum – mówi szef CeTA.

„Czterej pancerni i pies” teraz do posłuchania 

Pierwszym wspólnym projektem CeTA i GAD Records będzie płyta z muzyką (Adama Walacińskiego) z pierwszego sezonu serialu „Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego. – To z pewnością ucieszy wielu miłośników tej kultowej produkcji – zapowiada Robert Banasiak. Płyta CD ukaże się 20 listopada, zaś winyl na początku 2021 roku i bedzie można je kupić zarówno na stronie GAD Records, jak i m.in,. w Empikach. 

Michał Wilczyński zachwyca się jakością odnalezionych taśm. – Zostały tak nagrane, jakby to było wczoraj – podkreśla. Uważa, że muzyka Adama Walacińskiego do kultowego serialu spodoba się wielu kinomanom. – Ścieżka dźwiękowa została zrealizowana z dużym, prawie hollywoodzkim rozmachem, jest barwna, tworzy odpowiednią narrację pod obraz – wylicza. 

Posłuchamy najpierw słynnej piosenki „Ballada o pancernych” z czołówki, którą śpiewa Edmund Fetting, a potem tematów muzycznych z kolejnych odcinków i wreszcie dwóch wersji „Wołam ciebie” (kojarzonej jako „Piosenka radiotelegrafistki”). – Ostatni z utworów skomponował Wojciech Kilar, który pierwotnie miał napisać muzykę do serialu, ale potem zajał się innym zamówieniem, więc jedynym śladem z pracy nad „Czterema pancernymi” pozostała właśnie „Piosenka radiotelegrafistki” – opowiada Michał Wilczyński.   

„Diabeł” tkwi w szczegółach

Na sporą sensację zapowiadają się kolejne publikacje CeTA i GAD Records. Trwają prace nad przygotowaniem ścieżki dźwiękowej do horroru Andrzeja Żuławskiego „Diabeł” z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Kultową, bo choć nikt nigdy nie wydał jej na oficjalnej płycie, doczekała się aż dwóch pirackich publikacji. – Fani oszaleli na punkcie muzyki Korzyńskiego i zgrywali ją nawet razem z dialogami z filmu – śmieje się szef GAD Records.

Wieść o odnalezieniu taśmy z muzyką w CeTA obiegła środowisko lotem błyskawicy. Prawdopodobnie uda się zrealizować płytę przy współpracy z brytyjską marką Finders Keepers Records. – Marzą o „Diable” od dwudziestu lat – zwraca uwagę Michał Wilczyński.  

Wśród innych planowanych wydań z archiwum CeTA są m.in. muzyka z dwóch części słynnej trylogii Sylwestra Chęcińskiego – „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” – skomponowana przez Andrzeja Korzyńskiego. Michał Wilczyński myśli też o wydaniu ścieżki dźwiękowej Adama Walacińskiego do filmu „Dwaj Panowie N” Tadeusza Chmielewskiego z 1961 roku. – W kryminale zagrał Stanisław Mikulski, jeszcze przed wielką rolą w serialu „Stawka większa niż życie” – zaznacza szef GAD Records.   

Zobaczcie najbardziej znane filmy zrealizowane w Wytwórni Filmów Fabularnych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl