wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Brave Kids: Młodzież z trzech kontynentów we Wrocławiu dla planety [PROGRAM]

fot. Mateusz Bral

Przed nami jesienna odsłona 10. edycji Brave Kids. We Wrocławiu spotkają się młodzi artyści z brazylijskiej Amazonii, Palestyny, Iranu, Hiszpanii i Polski. Wspólnie będą mówić o zmianach klimatu i prowadzić warsztaty artystyczne. Pierwsze wydarzenie 12 października. Bilety na premierowy spektakl finałowy są w sprzedaży. 

Reklama

Wrocławski projekt Brave Kids rozwinął się w inicjatywę o zasięgu globalnym. Czeka nas za chwilę spotkanie grup artystycznych z pięciu krajów i trzech kontynentów. Zobacz szczegółowy program:

Brave Kids dla planety

Brave Kids dla planety

Dokument / Koncert / Warsztaty
Termin od 12 października 2019 do 26 października 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


– Brave Kids 2019 nadal trwa. W ramach jesiennej odsłony podejmiemy temat dziś najważniejszy, czyli jak ratować naszą planetę, jak powstrzymać katastrofę klimatyczną. To okazja, żeby usłyszeć głosy z różnych stron świata. Bardzo aktywne zaangażowanie młodzieży w ważne problemy dla świata od początku było naszym celem i marzeniem – mówi Iwona Frydryszak, producentka wykonawcza i współtwórczyni projektu Brave Kids.

Młody głos ze świata...

Muzycy z Iranu opowiedzą o smogu i wysychaniu źródeł wody pitnej w swoim kraju, aktorzy z Saragossy w Hiszpanii i Betlejem w Palestynie m.in. problemie śmieci i recyklingu w odniesieniu do odwiecznych czterech żywiołów, które towarzyszą ludzkości. Aktorzy
z Brazylii, mieszkający w Amazonii, o dramatycznej sytuacji ekologicznej ich regionu, a także o przemocy, łamaniu praw człowieka i innych problemach trapiących ich kraj.

fot. Mateusz Bral

Jak podkreślają Brazylijczycy, już 8 lat przed dramatyczną deklaracją Grety Thunberg śpiewali i wzywali do działania w tym duchu. Do Wrocławia przyjadą ze spektaklem „Flying River”, ostrzegającym m.in. przed skutkami rabunkowej gospodarki, w tym wycinki drzew w Amazonii.

...i z Polski

W „jesiennym” Brave Kids wezmą też udział młodzi artyści z Polski, w tym z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, grupa ze Szkoły Specjalnej w Kamiennej Górze oraz ze szkoły dla dzieci i młodzieży niesłyszącej przy ul. Dworskiej we Wrocławiu.

– Młodzi artyści, którzy wezmą udział w projekcie, mają od 14 do 22 lat, weszli już na pewien poziom rozwoju artystycznego, nieraz mają na koncie ciekawe osiągnięcia. We Wrocławiu wystawią spektakle i poprowadzą warsztaty dla uczniów szkół i przedszkoli, ale też spotkają się z aktywistami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Gorąco zachęcamy, żeby się do nas przyłączyć w trakcie wydarzeń otwartych – mówi Agnieszka Ćwieląg, menedżer programowy Brave Kids.

Od pikniku do wielkiego finału

Pierwsze wydarzenia organizatorzy zaplanowali na weekend 12-13 października. W sobotę odbędzie się piknik wielokulturowy w parku Szczytnickim (godz. 15.00-17.00) przy kościele Jana Nepomucena. W niedzielę – niecodzienne, artystyczne wydarzenie, prezentujące kulturę zaproszonych grup – pierwsze otwarte pokazy dla całych rodzin w CUKR. Wstęp bezpłatny (godz. 15.00, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, ul. Ruska 46a).

We wtorek 15 października zobaczymy spektakl grupy teatralnej AfroRaiz, pochodzącej z brazylijskiej części Amazonii. Rozpocznie się o godz. 10.30 w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1). Na widowni zasiądą wrocławscy licealiści oraz studenci.

Finałowe przedstawienie pokazane zostanie na scenie Teatru Polskiego we wtorek 22 października o godz. 17.30.

fot. Mateusz Bral

– Będzie to spektakl niepowtarzalny, na pewno bardzo plastyczny, energetyczny i przemawiający do wyobraźni. Przypuszczam, że walory artystyczne przedstawienia uzupełni mocne przesłanie dotyczące ratowania naszej planety – podkreśla Gabriel Almagro, instruktor artystyczny Brave Kids z Hiszpanii.

Bilety na spektakl finałowy kosztują 8 zł, do kupienia na eventim.pl.

Brave Kids w odsłonie 10. ...

Patronat honorowy nad 10. edycją projektu Brave Kids objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Dzięki przychylności władz Wrocławia i gościnności mieszkańców projekt Brave Kids wspaniale się rozwija. Można powiedzieć, że dojrzewa razem z uczestnikami projektu. Widzimy, że zaproponowany przez Brave Kids model zaangażowania i współpracy młodzieży przynosi owoce. Liczymy na to, że będziemy mogli kontynuować naszą unikatową inicjatywę, wyróżniającą Wrocław na świecie – podsumowuje Grzegorz Bral, pomysłodawca Brave Kids i prezes Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, które od 10 lat organizuje projekt.

fot. Mateusz Bral

Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii, Nikaragui.

– Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących. Ponad 120 polskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych, prowadzonych przez 32 liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury. Tylko we Wrocławiu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 2500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym – opowiada Iwona Frydryszak.

fot. Mateusz Bral

W listopadzie br., już po raz czwarty, projekt Brave Kids zawita do Gruzji. Młodzież z Polski (w tym wrocławskie dzieci i młodzież z inkluzyjnej grupy Kids New Circus) i Gruzji przygotuje artystyczny kolaż, symbolizujący przyjaźń i radość wspólnego tworzenia, który będzie zaprezentowany w ramach International Folklore Festival „Rhythms of Fall”.

...i w szerszym planie

Warto wspomnieć, że w poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 r. przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła.

Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama