wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Wrocławskie lotnisko zainwestuje 100 mln zł

zdjęcie ilustracyjne

Wrocławskie lotnisko rozbudowuje system ILS, który pozwoli samolotom lądować podczas mgły.

Reklama

Instrument landing system czyli w skrócie ILS to system, który służy do wspomagania lądowania samolotów podczas złych warunków atmosferycznych i ograniczonej widoczności. Obecnie wrocławskie lotnisko dysponuje systemem ILS kategorii pierwszej. Pozwala to na precyzyjne podejście samolotu do lądowania z wysokości ok. 60 m (200 stóp) oraz widzialności nie mniejszej niż 800 m. Dzięki funduszom unijnym te parametry we Wrocławiu się poprawią - trwa modernizacja systemu do drugiej kategorii.

– Przewidujemy, że projekt zakończymy w 2017 roku. Nasi pasażerowie odczują korzyść już rok wcześniej, gdy zaczną obowiązywać nowe procedury startu – wyjaśnia Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.

Proces modernizacji systemu rozpoczął się w 2013 roku. Wtedy kupiono nowe urządzenia ILS. Teraz planowana jest wymiana oświetlenia nawigacyjnego oraz jego sterowania. Infrastruktura to jedno, a drugim elementem są procedury lotnicze. Ich wdrożenie zaplanowano na 2016 rok. Lotnisko musi zdobyć certyfikaty i zostać uwzględnione w międzynarodowej dokumentacji lotniczej. System ILS kategorii drugiej pozwala na precyzyjne podejście do lądowania z wysokości nie mniejszej niż 30 m (100 stóp) oraz widzialności nie mniejszej niż 300 m. ILS drugiej kategorii działa tylko w krakowskim porcie lotniczym. Wyższej, trzeciej kategorii jest w Warszawie na lotnisku Chopina. Średnio przez ok. 60 godzin w ciągu roku panują w Polsce warunki atmosferyczne, które wymagają użycia systemu ILS wyższej niż I kategorii. Jeśli go na lotnisku nie ma, to loty są przekierowywane lub odwoływane, a to oznacza utrudnienia dla podróżnych.

100 mln zł na inwestycje

Przy okazji podniesienia kategorii ILS zostanie przebudowana nawierzchnia drogi startowej. Łącznie dzięki pieniądzom z funduszu spójności wrocławskie lotnisko wyda 100 milionów złotych, gdzie prawie połowa to dofinansowanie. Planowany jest zakup dwóch rękawów lotniczych oraz budowa zaplecza technicznego w tzw. strefie non-Schengen.

Jesienią większy ruch lotniczy 

W związku z remontem pasa startowego na lotnisku w Poznaniu, Port Lotniczy Wrocław przejmie kilka kierunków obsługiwanych przez Ławicę. Dla pasażerów oznacza to bogatszą ofertę rejsów i możliwość dogodnego zaplanowania dni i godzin lotów z Wrocławia. Dodatkowe rejsy planowane są na trasach: Barcelona, Malmö, Londyn (Luton), Mediolan (Bergamo) i Glasgow. Przekierowania z Poznania planowane są od 21 września do 11 października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl