wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ratownik medyczny w MPK. Pomoże pasażerom

Ratownik Łukasz będzie pomagać pasażerom MPK/fot. MPK Wrocław

Wrocławskie MPK jest pierwszym miejskim przewoźnikiem w Polsce, które zatrudni ratowników medycznych doraźnie pomagających pasażerom. - Chodzi nam przede wszystkim o zasłabnięcia, utratę przytomności i ataki epilepsji - wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Reklama

MPK Wrocław podpisało umowę na niepełny etat z ratownikiem, który będzie pomagać potrzebującym pasażerom. Mowa nie tylko o wypadkach, ale przede wszystkim zasłabnięciach czy atakach przy chorobach neurologicznych. Na razie ratownik jest jeden, ale będzie ich więcej.

- Jako pełnoprawni pracownicy centrali ruchu pojawią się tam, gdzie dochodzi do zdarzeń z udziałem pojazdów MPK. Dzięki obecności ratownika będziemy mogli skuteczniej pomóc poszkodowanym w oczekiwaniu na karetkę - tłumaczy Balawejder.

Ratownicy będą stacjonować w centrali ruchu przy ul. Ołbińskiej. 

– Moje zadanie polega na tym, że będę udzielał pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych poszkodowanym do czasu przyjazdu służb ratunkowych – mówi pan Łukasz, pracownik wrocławskiego pogotowia ratunkowego. – Gdy na miejsce dotrą już moi koledzy, będę mógł im asystować, jako dodatkowa para rąk do pomocy w cięższych przypadkach.

Komisja Wypadkowa i Nadzór Ruchu MPK Wrocław reagują na nagłe zdarzenia na trasach przejazdu tramwajów i autobusów. Ich pracownicy biorą udział w działaniach ratowniczych. Są wówczas uprawnieni do kierowania ruchem na drodze – tak stanowi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych. Na miejsca zdarzeń poruszają się pojazdami uprzywilejowanymi.

- Ratownik będzie dysponowany do konkretnych zdarzeń. To pierwszy taki pilotażowy projekt w kraju - dodaje Balawejder.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama