wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

MPK sprzedaje najstarsze tramwaje

W ubiegłym roku dotarły do Wrocławia nowe tramwaje Pesy i Modertrans. MPK dzięki tym zakupom może pozbyć się najbardziej wysłużonych pojazdów. Teraz każdy może sobie je kupić. Do przetargu wystawiono 12 wagonów ze składów Konstal 105Na. Dwa z nich brały udział w otwarciu ESK i paradzie duchów. 

Reklama

Tramwaje Konstal 105 Na to klasyka nie tylko we Wrocławiu. – Te składy produkowane od końca lat 70. zasilały flotę większości polskich miast, gdzie jeżdżą tramwaje – mówią miłośnicy komunikacji.
Wrocławskie składy wystawione na sprzedaż pochodzą nawet w 1979 rok. W większości od ostatniego remontu kapitalnego (od momentu zakupu przeszły jeden) te pojazdy przejechały prawie milion kilometrów. Służyły wrocławianom blisko 30 lat. Teraz MPK wystawia je na sprzedaż i każdy z nas może je kupić. W trzech z 12 wagonów brakuje silników. Reszta jest kompletna i sprawna. Co ciekawe dwa ze sprzedawanych tramwajów brały udział w ostatni weekend w Wielkim Otwarciu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

Jak można kupić tramwaj?

Swoją ofertę trzeba zgłosić do 1 lutego tego roku. Ceny wywoławcze to 9 i 12 tysięcy złotych za wagon. Wszytskie skłądy można dokładnie obejrzeć na zajezdniach.
Wszystkie szczegóły dotyczące przetargu znajdziemy w zakładce BIP na stronie MPK Wrocław. 

Takie wysłużone wagony najczęściej kupują firmy zajmujące się skupem złomu i obrotem metalami kolorowych. Potem po prostu je tną na przysłowiowe „żyletki”.
Jednak te najlepsze okazy często zasilają kolekcję miłośników komunikacji lub stowarzyszeń związanych z transportem zbiorowym. W ten sposób po Wrocławiu jeździ w tej chwili już kilka uznawanych za zabytkowe składów, są odnowione i wyglądają jak w czasach świetności.  
Wagony tramwajowe można po odpowiedniej przebudowie wykorzystać jako miejsce na prowadzanie działalności gospodarczej, np. małej gastronomii lub baru. Taki pomysł wykorzystania wysłużonych pojazdów cieszy się dużą popularnością choćby w Czechach, Niemczech i na Ukrainie.  

Czytaj więcej: Nowe tramwaje już na trasach 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Przejdź na stronę główną portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl