wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Mosty Trzebnickie będą szersze. Jest wykonawca projektu

Mosty Trzebnickie we Wrocławiu zostaną wyremontowane /fot. archiwum

Wyłoniono wykonawcę projektu remontu generalnego mostów Trzebnickich, który Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta planuje rozpocząć za dwa lata.

Reklama

– Według ostrożnych szacunków remont planujemy na lata 2023-2024. Zakres prac podamy szczegółowo po opracowaniu projektu, ale generalnie musimy wyremontować elementy konstrukcji (kratownice), wzmocnić podpory, wymienić łożyska, izolację, wykonać nowe powłoki antykorozyjne, naprawić nawierzchnię chodników i jezdni, torowisko i trakcję – wymienia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Pochodzące z początków XX w. mosty Trzebnickie mają ponad sto lat. Mający prawie 25 m długości most Trzebnicki Południowy wybudowano w latach 1904-05, a dłuższy - 119 m - most Trzebnicki Północny w latach 1914-16. Ostatni kapitalny remont przeszły w latach 80. ubiegłego wieku. Mosty Trzebnickie to kolejne ważne dla wrocławskiej komunikacji przeprawy, które zostaną odrestaurowane.

Czytaj także: Mróz im niestraszny. Trwają prace na budowie ważnych inwestycji

Mosty Trzebnickie przerzucone są przez Starą Odrę i kanał miejski w północnej części Wrocławia, pomiędzy Kleczkowem a Różanką i Karłowicami. Znajdują się one pod ochroną konserwatorską.

Poszerzenie o drogi rowerowe

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy Mostu Trzebnickiego Północnego i Południowego we Wrocławiu. W zakresie robót przewiduje się m.in. naprawę płyty pomostowej, wymianę skorodowanej płyty żelbetowej na wspornikach podchodnikowych oraz naprawy antykorozyjne jak też wymianę oświetlenia i remont kapitalny sieci trakcyjnej z wymianą torowiska tramwajowego. Dokumentacja będzie także wymagała sporządzenia projektu montażu, remontu sieci wodociągowej umieszczonej na mostach.

Zadanie należy skoordynować z projektem remontu sieci gazowej (przebiegającej wzdłuż mostów) opracowywanym przez Polską Spółkę Gazową. 

Jak informuje ZDiUM - w pierwszej kolejności należy opracować koncepcję obustronnego poszerzenia przepraw o ok. 2,50 m z każdej strony, w celu poprowadzenia dwukierunkowych ścieżek rowerowych. Na podstawie uzyskanych wyników badań i opracowanej koncepcji podjęta zostanie decyzja o zakresie rozbudowy Mostów Trzebnickich.

Sześć ofert

Na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: „Przebudowa Mostów Trzebnickich” wykonawca będzie mieć 13 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oferty w przetargu złożyło sześć firm:

  • LPW Sp. z o.o. z Katowic - 706 327,50 zł
  • PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o. z Wrocławia - 846 732,00 zł
  • ADVANCE ECD KLIKOWICZ PIOTR z Będzina - 1 225 522,80 zł
  • MBI Mostowe Biuro Inżynieryjne Krzysztof Hanulak z Obornik Śląskich - 997 530,00 zł
  • Biprogeo-projekt Sp. z o.o z Wrocławia - 955 555,55 zł
  • Biuro Projektów Dróg i Mostów „BBKS-Projekt” Sp. z o.o. z Wrocławia - 1 268 130,00 zł

Zadecydowano, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PBW Inżynieria. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama