wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Oferty na budowę Osi Zachodniej otwarte. Będzie budowa

Osiem firm złożyło oferty na realizację Osi Zachodniej we Wrocławiu. Miasto planuje przeznaczyć na budowę kolejnego etapu obwodnicy Leśnicy prawie 202 mln zł.

Reklama

Oś Zachodnia to kolejna duża inwestycja drogowa w stolicy Dolnego Śląska. Jej zadaniem jest odciążenie Leśnicy od nadmiernego ruchu drogowego. Tranzyt ma zostać skierowany z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica lub doprowadzenie go do ul. Granicznej, która prowadzi do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Oś Zachodnia to drugi etap obwodnicy Leśnicy.

- Oś Zachodnia to oczekiwana przez mieszkańców trasa w zachodniej części miasta. W jej ramach powstanie Aleja Stabłowicka, która połączy obwodnicę Leśnicy z nową osią ulicy Kosmonautów (ją wybudujemy od wysokości kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa) - napisał na Facebooku prezydent Jacek Sutryk.

Po zakoczeniu inwestycji ul. Kosmonautów będzie miała na tym odcinku dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK. Inwestycja pomoże dojechać m.in. do planowanego w okolicy nowego szpitala onkologicznego, które powstanie do 2025 r.

W sumie miasto wybuduje 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych, a także 143-metrowy wiadukt w ciągu alei Stabłowickiej, dzięki któremu kierowcy bezkolizyjnie przejadą nad torami kolejowymi.

Osiem ofert

Gmina Wrocław na budowę Osi Zachodniej planuje wydać 201,9 mln zł. Sama gmina wyda 186,7 mln a MPWIK 15,2 mln.

Spośród ośmiu ofert, tylko dwie nie mieszczą się w budżecie. Konsorcjum Berger Bau Polska sp. z o.o. zaproponowało 204,88 mln zł, a PORR S.A. 206,1 mln zł.

Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o. - 181,5 mln zł. Następnie Pro Tra Building sp. z o.o. (183,9 mln), Skanska S.A. (186,7 mln), Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. (186,9 mln), STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (191,7 mln) oraz BUDIMEX S.A. (195,1 mln).

Zielone torowisko

Ponadto, na przebudowywanym odcinku ulicy Kosmonautów powstanie 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego. Pojawią się nowe przystanki tramwajowe i autobusowe. Zgodnie z decyzją środowiskową ustawione zostaną także ekrany akustyczne. Inwestor zadba o wody opadowe oraz zieleń.

ul. Kosmonautów

  • 584 drzewa o obwodach min. 30 cm (znacznie większe niż zazwyczaj!)
  • 100 922 szt. krzewów
  • 20 832 szt. traw ozdobnych

aleja Stabłowicka

  • 321 drzew
  • 2 ha nasadzeń leśnych
  • 5424 szt. krzewów
  • 1285 szt. traw i turzyc

Wykonawca wybrany w przetargu, po podpisaniu umowy, będzie miał 24 miesiące na zrealizowanie inwestycji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama