wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Od 21 sierpnia łatwiej dotrzemy z południa do centrum Wrocławia

Zdjęcie ilustracyjne, fot. MPK Wrocław

Autobusy kilku linii, z których korzystają głównie mieszkańcy Grabiszynka, Krzyków i Oporowa, zmienią swoje trasy. Nowe połączenia będą obowiązywały od 21 sierpnia (sobota) i mają ułatwić dojazd do centrum miasta.

Reklama

Podstawowa zmiana dotyczy linii autobusowej 143 – tzw. linii półokólnej, która kursuje na trasie Kminkowa – Oporów. Trasa tej linii zostanie przedłużona od pętli na Oporowie przez ulicę Solskiego, al. Piastów, ul. Racławicką, Powstańców Śląskich, Kamienną, Borowską, Świeradowską i Morwową do pętli na Tarnogaju.

Czytaj także: 21 sierpnia ruszają nowe linie autobusowe dla aglomeracji wrocławskiej

Dłuższa trasa

To oznacza, że linia 143 zatrzyma się na dodatkowych 21 przystankach. Wydłużenie tras tej linii ma ułatwić dojazd do skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i al. Hallera, gdzie poruszają się tramwaje linii: 2, 6, 7, 17 i 20. Na tym skrzyżowaniu zatrzymują się już autobusy linii 126 i 133, z których korzysta wielu pasażerów. Ponadto, z autobusów linii 143 będą korzystać mieszkańcy rozbudowujących się osiedli przy ul. Racławickiej.

Dzięki tej zmianie, przy ul. Racławickiej autobusy mają kursować co 7,5 minuty oraz pozwolą na bezpośredni dojazd do ul. Klecińskiej i przystanku „Kwiska”, gdzie można przesiąść się m.in. w tramwaj jadący w stronę pl. Jana Pawła II.

– Mieszkańcy Oporowa będą podróżować bez przesiadek do ul. Powstańców Śląskich przez ul. Racławicką – podkreśla Adam Więcek z Departamentu Infrastruktury i Transportu we wrocławskim magistracie.

Mapa tras linii autobusowych na południu Wrocławia od 21 sierpnia

21 sierpnia zmiana połączeń autobusowych na południu Wrocławia - mapa

Mapa tras linii autobusowych na południu Wrocławia od 21 sierpnia

Czytaj także:

Kolejne zmiany na Oporowie

Duże osiedle powstaje w rejonie ulic Awicenny i Jordanowskiej niedaleko centrum logistycznego Poczty Polskiej. Dlatego zadecydowano o przedłużeniu trasy autobusów linii 132 od budynku poczty do pętli tramwajowej na Oporowie, gdzie można przesiąść się w tramwaje linii 4, 5 i 20. Dodatkowo, linia 132 umożliwi bezpośredni dojazd na Muchobór Wielki i Nowy Dwór.

Oprócz tego, autobus linii 125 z Brochowa na Krzyki pojedzie od ul. Solskiego do pętli przy ul. Tynieckiej niedaleko Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Z kolei szczytowa linia autobusowa 319, kursująca dotąd z pętli na ul. Kamieńskiego do ul. Tynieckiej, pojedzie do pętli na Klecinie.

Korektę trasy przejdzie też linia 126 (relacja Kozanów – Racławicka), która w rejonie Krzyków pojedzie przez ul. Sowią i Skarbowców, a następnie do pętli przy ul. Wojszyckiej – zastąpi dodatkową linię specjalną 744, zatrzymującą się na kilku przystankach między „Krzykami” i „Wojszycką”.

Zmiana zostanie wprowadzona również w rozkładzie jazdy pospiesznej linii A, która dotychczas kursowała na trasie Koszarowa (szpital) – Racławicka. Od 21 sierpnia (sobota) autobus z Racławickiej pojedzie do pętli „Krzyki”.

Rozkłady jazdy od 21 sierpnia

Kto skorzysta?

Założeniem zmian w rozkładzie jazdy było m.in. umożliwienie mieszkańcom południowej części Grabiszynka bezpośredniego dojazdu z centrum miasta autobusami linii A. Dla mieszkańców Krzyków to wzmocnienie oferty komunikacyjnej, która, razem z linią 133, da sprawne połączenie z ulicą Powstańców Śląskich, a linia A umożliwi bezpośredni dojazd w rejon FAT-u.

– Proponowane zmiany oznaczają także poprawę i zwiększenie liczby połączeń na Klecinie, gdzie pojadą autobusy linii 319. Wspólnie z linią 107 zapewnią one więcej kursów przez ulicę Karmelkową do FAT-u i dalej w kierunku Muchoboru Wielkiego oraz Nowego Dworu – dodaje Więcek.

Zmiana trasy linii 126 i przedłużenie jej do pętli „Wojszycka” (gdzie zastąpi linię 744) oznacza też wprowadzenie bezpośredniego połączenia tego rejonu ze skrzyżowaniem ulicy Powstańców Śląskich i alei Hallera. Co ważne, zaplanowana zmiana uwzględnia utrzymanie bezpośredniego dojazdu do pętli „Krzyki”, gdzie można dokonać przesiadki na tramwaje kursujące w kierunku centrum miasta.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama