Komunikacją do bezpieczeństwa – akcja policji i MPK

Wrocławscy policjanci i uczniowie szkół o profilu policyjnym będą w tramwajach i autobusach MPK edukować i ostrzegać przed zagrożeniami. Wspólna akcja profilaktyczna „Komunikacją do bezpieczeństwa” skierowana jest do seniorów i młodzieży. Mundurowi przygotowali dla nich też drobne upominki.

  • W akcji „Komunikacją do bezpieczeństwa” mundurowych będą wspierać uczniowie szkół o profilu policyjnym z całego Dolnego Śląska, m.in. Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich i Polkowic.


Codziennie w pojazdach MPK Wrocław jeździ ponad pól miliona osób. – Nie ma innej takiej przestrzeni we Wrocławiu, gdzie można spotkać tylu mieszkańców. Dlatego uważamy, że tramwaj i autobus to świetne miejsce do podjęcia rozmowy o bezpieczeństwie i przeprowadzenia takiej profilaktycznej akcji – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

W dodatku w komunikacji miejskiej najczęściej można spotkać osoby starsze i młodzież, a to właśnie do nich skierowane są te wspólne działania.

– Wierzymy, że nasi policjanci w towarzystwie młodzieży ze szkół o profilu policyjnym w ten sposób naświetlą seniorom i młodzieży zagrożenia, jakie na nich czyhają. Weźmy tutaj choćby najpopularniejsze sposoby oszustw na seniorach czy cyberzagrożenia, z którymi styka się młodzież – mówi zastępca komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu.

Pierwsze patrole już dzisiaj, 27 września, ruszyły na przystanki, a później w drogę z MPK. Wspomagają ich uczniowie z klas o profilu policyjnym z Dolnego Śląska, bo akcja ma potem być kontynuowana też w mniejszych miastach naszego regionu. Będą rozmawiać, będą edukować, odpowiadać na pytania i ostrzegać.

Policjanci przygotowali też specjalne ulotki z najważniejszymi informacjami. Dla seniorów są w formie kart wizyt lekarskich, a dla młodzieży w formie planu lekcji.

Efektem akcji ma być ograniczenie przestępstw powszechnych, czyli m.in. kradzieży czy oszustw. Profilaktyczne grupy w komunikacji miejskiej będą pojawiać się cyklicznie. Pierwsze patrole zobaczymy głównie we Wrocławiu, ale potem akcja ma być rozszerzona na cały Dolny Śląsk.Zgłoś uwagę