Jest umowa na odnowienie linii z Wrocławia do Świdnicy

Spółka PKP PLK podpisała z wykonawcą umowę za blisko 200 mln zł na odnowienie linii kolejowej z Wrocławia do Świdnicy przez Sobotkę. W ramach inwestycji powstaną też nowe stacje na terenie Wrocławia.


W ramach Krajowego Programu Kolejowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, związanych z rewitalizacją linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Gł. - Świdnica Przedmieście /wraz z linią 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto.

Dla pasażerów rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Wrocław – Świdnica oznacza dogodne i bezpieczne połączenia koleją do Wrocławia Głównego, bez stania w korkach na drogach, m.in. z okolic Wojszyc, Ołtaszyna i Partynic oraz rejonu Kobierzyc, Domasławia, Bielan Wrocławskich. Linia przebiega przez Sobótkę Zachodnią, dlatego z odnowionej trasy z pewnością skorzystają turyści, wjeżdżający w rejon masywu Ślęży czy do Świdnicy. Podróż z Wrocławia do Świdnicy w zależności od liczby przystanków zajmie ok. 60 – 80 minut.

Na 14 przystankach między Wrocławiem a Świdnicą lepszy standard obsługi zapewnią wybudowane nowe, wygodne perony odpowiednio oświetlone i oznakowane. Obiekty będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu inwestycji infrastruktura pozwoli na przejazd pociągów z prędkością 80 - 100 km/godz. Poziom bezpieczeństwa ma zwiększyć przebudowa 39 przejazdów kolejowo-drogowych. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm w składzie: Schweerbau GmbH - lider i SBM sp. z o.o.

W 2019 r. zaplanowano prace na odcinku Sobótka Zachodnia – Świdnica Miasto. Kolejne roboty Sobótka Zachodnia – Wrocław Gł. będą w roku następnym. Zakończenie zadania planowane jest na przełomie lat 2020-2021.

Atrakcyjność trasy kolejowej Wrocław – Sobótka Zach. – Świdnica wzrośnie dodatkowo po ukończeniu przebudowy odcinka, prowadzącego ze Świdnicy przez Jugowice do Jedliny Zdrój. Prace na tym fragmencie rozpoczęły się jeszcze w 2018 r. - ich zakończenie zaplanowano do końca 2020 r. Przedsięwzięcie za 110 mln zł realizowane jest również z RPO województwa dolnośląskiego i pozwoli dojechać do terenów uzdrowiskowych i Gór Wałbrzyskich oraz Sowich.Zgłoś uwagę