Jan Koloczek – malowane marzenia. Magiczna wystawa w Muzeum Etnograficznym

Twórca nieprofesjonalny? To oficjalne określenie Jana Koloczki, wywodzącego się z Otmuchowa artysty, a jednocześnie definicja, która w żadnym stopniu nie oddaje skali jego talentu i wyobraźni. Baśniowe prace – niemal 100 rzeźb i kilkanaście obrazów ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej – obejrzymy na niezwykłej wystawie w Muzeum Etnograficznym do 19 maja. 

  • jan koloczek

    Jan Koloczek, Droga mleczna-ziarno życia, 2016


Artysta, teolog, kosmolog

Urodzony w 1964 roku Jan Koloczek tworzy już od 26 lat, a przez ten czas zapracował na własny styl. W jego pracach widać zainteresowanie teologią (wiele odnajdziemy tu religijnych odniesień), ale też fascynację odwiecznym rytmem przyrody – zmianami pór roku, kolejnymi miesiącami, symboliką. Nie brak wielu odniesień filozoficznych (życie i śmierć), astrologicznych (znaki zodiaku), czy kosmologicznych.

Kobieta największą fascynacją

Na wystawie w Muzeum Etnograficznym zgromadzono głównie dzieła Jana Koloczki, jakie ma w swoich zbiorach Muzeum Wsi Opolskiej, ale wypożyczono także prace od prywatnych kolekcjonerów. Wieli zwiedzających zachwyci zwłaszcza 97 rzeźb, wśród nich te, dla których inspiracją była kobieta, która, jak twierdzi artysta, zawsze go fascynowała. – To w kobiecie można znaleźć wszystkie pierwiastki kosmosu i ziemi. Kobieta jest żywiołem, reaguje różnie w różnych sytuacjach, jest nieprzewidywalna. Z kolei mężczyźni zazwyczaj są przewidywalni. Dlatego powstały takie prace, jak kobieta – motyl, kobieta – matka, kobieta – ziemia , czy kobieta – anioł - tak Jan Koloczek mówił Radiu Opole przy okazji wystawy swoich dzieł w Muzeum Wsi Opolskiej.

Obok rzeźb w Muzeum Etnograficznym do 19 maja podziwiać można jeszcze 17 obrazów.Zgłoś uwagę