Graham Masterton we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Spotka się z czytelnikami

Słynny brytyjski pisarz przyjeżdża na Dolny Śląsk aż na tydzień i w tym czasie spotka się z czytelnikami w trzech bibliotekach w regionie, Kinie Nowe Horyzonty, weźmie udział w kręceniu filmowego spaceru po Wrocławiu i odsłoni własnego krasnala przed Art Hotelem. Ta wizyta jest szczególnie cenna, bo nie wiadomo, czy z powodów pandemicznych Masterton będzie mógł jesienią przylecieć na finał konkursu literackiego dla więźniów.


Więźniowie czytają Mastertona

Brytyjski pisarz jest na Dolnym Śląsku doskonale znany. Nieprzypadkowo, a wszystko zaczęło się, kiedy został zaproszony na spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie w 2016 roku. Pisarz był nim mile zaskoczony i ocenił jako jedno z najlepszych, jakie miał w życiu, biorąc pod uwagę perfekcyjne przygotowanie więźniów, ich zainteresowanie jego twórczością, znajomość książek, ale też refleksje o życiu.

Tak narodził się pomysł na konkursu literackiego dla więźniów, którego piąta edycja właśnie trwa (zakończył się nabór prac).

Przeczytajcie także: Graham Masterton przeczyta i nagrodzi opowiadania więźniów

Obecna wizyta Grahama Mastertona to wielka okazja do spotkania z pisarzem, bo nie wiadomo, czy pisarz będzie mógł przylecieć do Polski jesienią na rozdanie nagród literackich więźniom.

A prace więźniów wybierze do tłumaczenia autorka kryminałów Joanna Opiat-Bojarska. Potem zostaną przetłumaczone na język angielski i pisarz zdecyduje, które najbardziej przypadły mu do gustu. 

W dotychczasowych czterech edycjach pensjonariusze polskich zakładów penitencjarnych nadesłali ponad 400 opowiadań. Opiat-Bojarska gościnnie pojawi się także na spotkaniu w Wiązowie.

Spotkania z czytelnikami w regionie

Graham Masterton tradycyjnie podczas każdej dolnośląskiej podróży odwiedza biblioteki i spotyka się z czytelnikami z Aglomeracji Wrocławskiej. W sierpniu na trasie znalazły się placówki:

  • w Wiązowie (wtorek 3 sierpnia, godz. 17.00),
  • w Prusicach (czwartek 5 sierpnia, godz. 17.00),
  • w Malczycach (piątek 6 sierpnia, godz. 17.00).

Liczba czytelników na spotkaniach jest ograniczona, dlatego fani powinni przybyć z wyprzedzeniem, na pierwsze dwa spotkania nie ma wcześniejszych rezerwacji, ale w Malczycach trzeba wpisać się na listę chętnych. 

Krasnal i seans z Mastertonem

Wrocławscy fani mają dodatkową atrakcję, bo w sobotę 7 sierpnia o 18.30 mogą wybrać się na seans okultystycznego horroru science-fiction „Manitou” z 1978 roku (z Tonym Curtisem w obsadzie) na podstawie powieści Grahama Mastertona do Kina Nowe Horyzonty, każdy z widzów otrzyma prezent, a po seansie pisarz będzie odpowiadał na pytania fanów. 

Na tym nie koniec. Pół godziny przed seansem, o 18.00 Graham Masterton odsłoni własnego, przerażającego, jak na twórcę horrorów przystało, krasnala przed wejściem do Art Hotelu.  

Brytyjczyk oprowadza po mrocznych miejscach Wrocławia

W ciągu tygodniowego pobytu we Wrocławiu pisarz znajdzie też czas na projekt filmowy, który przygotuje razem z Łukaszem Śmiglem, wrocławskim pisarzem, dziennikarzem, wykładowcą akademickim. Będzie to spacer po Wrocławiu dla zagranicznych czytelników z opowieścią o mrocznych historiach, jakie kryją zabytki, ulice, zaułki stolicy Dolnego Śląska. Materiał będzie można potem obejrzeć online, ale nie bądźmy zdziwieni, kiedy w najbliższe dni natkniemy się na pisarza spacerującego po mieście. 

Dodajmy, że Graham Masterton Wrocław wyjątkowo polubił, umieścił tu nawet akcję swoich dwóch opowiadań – „The Red Butcher of Wrocław” oraz „A Portrait of Kasia”.

Konkurs dla czytelników Mastertona

Warto śledzić fanpage Rozczytanej Aglomeracji na Facebooku (facebook.com/rozczytana), gdzie ci, którzy nie zdołają dotrzeć do Wrocławia na pokaz filmu, będą mieli okazję wygrać upamiętniające go upominki.

Partnerami wydarzenia są: Gmina Wrocław, Wrocławski Dom Literatury, Kino Nowe Horyzonty, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Albatros oraz Art Hotel Wrocław.

Organizatorem wizyty Grahama Mastertona jest Aglomeracja Wrocławska, prowadząca program Rozczytana Aglomeracja.Zgłoś uwagę