wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Graham Masterton we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Spotka się z czytelnikami

Graham Masterton we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Spotka się z czytelnikami

Redakcja www.wroclaw.pl,

Graham Masterton fot. Jakub Nocoń cc
Graham Masterton

Brytyjski pisarz przyjeżdża na Dolny Śląsk aż na tydzień i w tym czasie spotka się z czytelnikami w trzech bibliotekach w regionie, Kinie Nowe Horyzonty, weźmie udział w kręceniu filmowego spaceru po Wrocławiu i odsłoni własnego krasnala. Ta wizyta jest szczególnie cenna, bo nie wiadomo, czy Masterton będzie mógł jesienią przylecieć na finał konkursu literackiego dla więźniów.

Reklama

Więźniowie czytają Mastertona

Brytyjski pisarz jest na Dolnym Śląsku doskonale znany. Nieprzypadkowo, a wszystko zaczęło się, kiedy został zaproszony na spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie w 2016 roku. Pisarz był nim mile zaskoczony i ocenił jako jedno z najlepszych, jakie miał w życiu, biorąc pod uwagę perfekcyjne przygotowanie więźniów, ich zainteresowanie jego twórczością, znajomość książek, ale też refleksje o życiu.

Tak narodził się pomysł na konkursu literackiego dla więźniów, którego piąta edycja właśnie trwa (zakończył się nabór prac).

Przeczytajcie także: Graham Masterton przeczyta i nagrodzi opowiadania więźniów

Obecna wizyta Grahama Mastertona to wielka okazja do spotkania z pisarzem, bo nie wiadomo, czy pisarz będzie mógł przylecieć do Polski jesienią na rozdanie nagród literackich więźniom.

A prace więźniów wybierze do tłumaczenia autorka kryminałów Joanna Opiat-Bojarska. Potem zostaną przetłumaczone na język angielski i pisarz zdecyduje, które najbardziej przypadły mu do gustu. 

W dotychczasowych czterech edycjach pensjonariusze polskich zakładów penitencjarnych nadesłali ponad 400 opowiadań. Opiat-Bojarska gościnnie pojawi się także na spotkaniu w Wiązowie.

Spotkania z czytelnikami w regionie

Graham Masterton tradycyjnie podczas każdej dolnośląskiej podróży odwiedza biblioteki i spotyka się z czytelnikami z Aglomeracji Wrocławskiej. W sierpniu na trasie znalazły się placówki:

  • w Wiązowie (wtorek 3 sierpnia, godz. 17.00),
  • w Prusicach (czwartek 5 sierpnia, godz. 17.00),
  • w Malczycach (piątek 6 sierpnia, godz. 17.00).

Liczba czytelników na spotkaniach jest ograniczona, dlatego fani powinni przybyć z wyprzedzeniem, na pierwsze dwa spotkania nie ma wcześniejszych rezerwacji, ale w Malczycach trzeba wpisać się na listę chętnych. 

Krasnal i seans z Grahamem Mastertonem

Wrocławscy fani mają dodatkową atrakcję, bo w sobotę 7 sierpnia o 18.30 mogą wybrać się na seans okultystycznego horroru science-fiction „Manitou” z 1978 roku (z Tonym Curtisem w obsadzie) na podstawie powieści Grahama Mastertona do Kina Nowe Horyzonty, każdy z widzów otrzyma prezent, a po seansie pisarz będzie odpowiadał na pytania fanów. 

Na tym nie koniec. Pół godziny przed seansem, o 18.00 Graham Masterton odsłoni własnego, przerażającego, jak na twórcę horrorów przystało, krasnala przed wejściem do Art Hotelu.  

Brytyjczyk oprowadza po mrocznych miejscach Wrocławia

W ciągu tygodniowego pobytu we Wrocławiu pisarz znajdzie też czas na projekt filmowy, który przygotuje razem z Łukaszem Śmiglem, wrocławskim pisarzem, dziennikarzem, wykładowcą akademickim. Będzie to spacer po Wrocławiu dla zagranicznych czytelników z opowieścią o mrocznych historiach, jakie kryją zabytki, ulice, zaułki stolicy Dolnego Śląska. Materiał będzie można potem obejrzeć online, ale nie bądźmy zdziwieni, kiedy w najbliższe dni natkniemy się na pisarza spacerującego po mieście. 

Dodajmy, że Graham Masterton Wrocław wyjątkowo polubił, umieścił tu nawet akcję swoich dwóch opowiadań – „The Red Butcher of Wrocław” oraz „A Portrait of Kasia”.

Konkurs dla czytelników Mastertona

Warto śledzić fanpage Rozczytanej Aglomeracji na Facebooku (facebook.com/rozczytana), gdzie ci, którzy nie zdołają dotrzeć do Wrocławia na pokaz filmu, będą mieli okazję wygrać upamiętniające go upominki.

Partnerami wydarzenia są: Gmina Wrocław, Wrocławski Dom Literatury, Kino Nowe Horyzonty, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Albatros oraz Art Hotel Wrocław.

Organizatorem wizyty Grahama Mastertona jest Aglomeracja Wrocławska, prowadząca program Rozczytana Aglomeracja.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl