wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Rozrywka
  4. 8. Dni Odry we Wrocławiu

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Dni Odry, zainicjowane w 2016 roku z okazji otwarcia Bulwaru Xawerego Dunikowskiego, rokrocznie gromadzą na wspólnej zabawie mieszkańców Wrocławia i turystów. Święto to przypomina, że warto korzystać z tego, co oferuje miastu położenie nad rzeką oraz dbać o środowisko naturalne.

„8. Dni Odry” to miejskie wydarzenie skierowana do wszystkich grup odbiorców. Promuje ono Odrę i najpiękniejsze nadodrzańskie tereny jako miejsce wspólne, dostępne, stwarzające bogate możliwości spędzania czasu. Jednocześnie uświadamia, że wszyscy jesteśmy za to miejsce odpowiedzialni.

W tym roku Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia zaplanował szereg imprez i wydarzeń, w których będzie można wziąć udział aż do 26 maja! Oto niektóre z nich.

10–23 maja 2024 r.

Wystawa plenerowa „Wrocławski Węzeł Wodny”

Bulwar Xawerego Dunikowskiego, Przystań Hala Targowa

Wystawa przygotowana wspólnie przez Centrum Historii Zajezdnia oraz studentów kierunku Historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim opowiada o wrocławskich mostach, portach i stoczniach. Opisuje najważniejsze stopnie wodne, a także młyny i elektrownie. Dzięki materiałom archiwalnym i ikonograficznym z przełomu XIX i XX wieku przenosi nas w czasie, ukazując wpływ prezentowanych obiektów na gospodarczy rozwój miasta.

17–31 maja 2024 r.

Wystawa „Wrocław miastem stu mostów”

Centrum Handlowe Magnolia Park (parter, obok sklepu Primark), ul. Legnicka 58

Autorami są dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna. Ich prace przedstawiają znajdujące się nad Odrą wrocławskie zabytki, punkty widokowe i inne miejsca chętnie uczęszczane przez mieszkańców.

23 maja – 28 lipca 2024 r.

Wystawa „(e)Misja Natura”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Krasińskiego 1

Wystawa jest próbą ukazania szerokiej tematyki związanej ze stanem środowiska naturalnego i wpływem człowieka na jego kondycję – z perspektywy znaczka pocztowego. Zaprezentowane zostaną najciekawsze znaczki nawiązujące do zmian klimatycznych, zagrożonych ekosystemów, niezrównoważonej produkcji i odpadów oraz do konsekwencji, jakie powoduje postępująca dewastacja zasobów naturalnych.

17 maja 2024 r. (piątek)

Nauka pływania na desce SUP

Beach Bar Port Węglowy, ul. Na Grobli 4

Start: godz. 16.00 / 16.30 / 17.00 / 17.30 / 18.00

Czas trwania lekcji: 30 minut

Podczas lekcji uczestnicy dowiedzą się, jak zacząć przygodę z SUP. Nim wejdą do wody, poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące sprzętu, techniki poruszania się i wiosłowania na desce SUP. Zajęcia będą prowadzone w kameralnych grupach.

Zapisy: od 15 maja na [email protected] lub (w miarę wolnych miejsc) w trakcie wydarzenia.

18 maja 2024 r. (sobota)

Piknik Odrzański Bulwar Xawerego Dunikowskiego

godz. 12.00–18.00

Jak co roku na pikniku czekają liczne atrakcje, m.in.: rejsy po Odrze, pokazy ratownictwa wodnego, warsztaty żeglarskie, ekologiczne, artystyczne i modelarskie, eksperymenty i doświadczenia naukowe, gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy sportowe czy mała szkutnia. Nieodzownym elementem piknikowego krajobrazu będą oczywiście także food trucki.

Na stoiskach zaprezentują się kluby sportowe, fundacje, organizacje i instytucje związane z Odrą, wrocławskie wyższe uczelnie oraz stowarzyszenia działające na rzecz zwierząt. Swoją ofertę przedstawią Aquapark, Hydropolis, Centrum Historii Zajezdnia, Miejska Biblioteka Publiczna, Wrocławski Ogród Zoologiczny, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Magnolia Park, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i wiele innych. Wspólna zabawa będzie okazją do bliższego poznania największej wrocławskiej rzeki. Potencjał Odry jest duży – zrewitalizowane nabrzeża dają możliwość uprawiania różnych sportów, w okolicy rzeki powstają też coraz to nowe przystanie, plaże, restauracje i wypożyczalnie sprzętu. Dni Odry to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy o rzece, to także możliwość spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w pięknym otoczeniu, skorzystania z oferty food trucków i wygrania ciekawych nagród.

Poetyckie rozgrywki w bule

Park Słowackiego

godz. 12.00-14.00

Turniej z udziałem poetek i poetów przybyłych na 9. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (odbywający się w dniach 14-19 maja we Wrocławiu). Będzie można oglądać rozgrywki, kibicować, a także zasięgnąć fachowej wiedzy na temat gry w pétanque. Noc Muzeów w Muzeum Odry – Fundacja Otwartego Muzeum Techniki ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27 godz. 18.30–23.00

Wszystkich, którzy odwiedzą Muzeum, czeka wieczór niezapomnianych wrażeń.

  • 8.00–23.00 | Zwiedzanie Muzeum Odry FOMT Wolontariusze Fundacji oprowadzą zwiedzających po statkach-muzeach, odkrywając ich historię i tajemnice.

  • 18.30–20.00 | Szanty w wykonaniu zespołu „W Stronę Portu”. Występ będzie dostępny dla publiczności z pokładu holownika parowego „Nadbór”.

  • 18.30–20.30 | Wystawa Otwartego Muzeum Motoryzacji. Właściciele zabytkowych pojazdów zaprezentują je na Wybrzeżu Wyspiańskiego, zachęcając do udziału w cotygodniowych spotkaniach z członkami i wolontariuszami Fundacji Klasyczna Strefa Wrocław.

  • 18.00–20.00 | Rejsy motorówką spod Muzeum Odry. Na krótkie, 10-, 15-minutowe bezpłatne rejsy łodzią motorową po awanporcie Śluzy Szczytniki zabiorą uczestników wolontariusze FOMT i wodniacy z klubu „Na Fali”.

  • 19.00–21.00 | Wernisaż wystawy wrocławskich twórców „Tak o rzece”. Wydarzenie odbędzie się na barce „Irena” w Muzeum Odry.

19 maja 2024 r. (niedziela)

Wycieczka piesza „Poskromić Odrę”

start: ul. Księcia Witolda 11 (przy krasnalu Księciu Witoldzie), godz. 12.00

czas trwania: 1,5-2 godziny

Uczestnicy przemierzą nabrzeże Odry od Mieszczańskiego Stopnia Wodnego do mostu Grunwaldzkiego. Nie zabraknie pięknych widoków i ciekawych historii opowiedzianych przez przewodniczkę Asię. Słuchając opowieści o odrzańskiej faunie i florze, wyspach, zabytkach i mostach, będzie można spróbować odpowiedzieć na pytanie – czy naprawdę udało się „poskromić Odrę”?

Wycieczka kajakowa „Odrzańskie opowieści”

start: Odra Centrum, Wybrzeże Słowackiego 5B, godz. 13.00

czas trwania: 1,5–2 godziny

liczba uczestników: 30 osób (15 kajaków dwuosobowych)

W czasie wycieczki uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób Odra ukształtowała Wrocław. 

Zapisy: od 15 maja przez [email protected] lub tel. +48 534 766 862

Wycieczka rowerowa „Zabytki techniki i budowle hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego”

start: skwer przy Odra Centrum, godz. 10.00

czas trwania: około 2 godzin

długość trasy: około 18 km

poziom trudności: łatwy

liczba uczestników: 25 osób

Wrocławski Węzeł Wodny to imponujące świadectwo dziejów miasta. Wycieczka szlakiem jego obiektów, pozwoli nie tylko poznać historię miasta, ale także podziwiać piękno jego architektury i przyrody. Trasa biegnie od skweru przy Odra Centrum przez Wybrzeże Wyspiańskiego, Groblę Szczytnicko-Bartoszowicką, Śluzę Zacisze, następnie drogą nad Kanałem Miejskim aż do Mostów Warszawskich. Należy zaopatrzyć się w kask rowerowy, wodę do picia i strój odpowiedni do pogody.

Zapisy: od 15 maja przez [email protected] lub tel. +48 534 766 862

Nauka pływania na desce SUP Beach Bar Port Węglowy, ul. Na Grobli 4

start: godz. 12.00 / 12.30 / 13.00 / 13.30 / 14.00 / 14.30 czas trwania lekcji: 30 minut

Przed wejściem do wody uczestnicy zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi sprzętu, techniki poruszania się i wiosłowania na desce SUP. Zajęcia odbędą się w kameralnych grupach. Zapisy: od 15 maja na [email protected] lub (w miarę wolnych miejsc) w trakcie wydarzenia.

8 gier na 8. Dni Odry

kawiarnia Awaria Prądu, ul. Szczytnicka 28

godz. 14.00–16.00

W kawiarni będą czekały gry o tematyce wodnej i przyrodniczej oraz najlepsi specjaliści z branży planszówkowej – Patrycja i Maciek z Awarii Prądu oraz Ekipa przy Planszy, czyli Marcin i Piotrek. Wytłumaczą oni zasady i poprowadzą rozgrywki. Lokal może się pochwalić niemałym sukcesem – w tym roku Awaria zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Board Times w kategorii Najlepszy Lokal Planszówkowy w Polsce! Prócz znakomitej rozrywki fani gier otrzymają także kupony do wykorzystania w barze.

Harmonogram gier:

  • godz. 14.00 – Kaskadia;

  • godz. 14.00 – Aqua;

  • godz. 14.45 – Kraken;

  • godz. 15.00 – Łąka. Z biegiem strumienia;

  • godz. 15:00 – Ekosystem. Rafa koralowa;

  • godz. 15.30 – Deep Sea Adventure;

  • godz. 15.30 – Papierowe Morze;

  • godz. 16.00 – Władcy Oceanu.

Obowiązują zapisy. Lista gier i instrukcja zapisów pojawią się na dedykowanym wydarzeniu na facebookowym profilu Awarii Prądu.

20 maja 2024 r. (poniedziałek)

Warsztaty rzeźbiarskie dla seniorów pt. ,,Kształt wody” Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Pracownia Rzeźby 015P, pl. Polski 3/4 godz.: 12.00­–14.00 liczba uczestników: 15-20 osób Uczestnicy wykonają płaskorzeźby z gliny, których motywem przewodnim będzie rzeka Odra oraz słynna sentencja Heraklita z Efezu – ,,panta rhei" („wszystko płynie”). Prace o maksymalnym formacie 40 × 40 cm powstaną na specjalnych stanowiskach. Jeśli pozwoli na to efekt końcowy, przejdą w posiadanie autorów i stanowić będą stanowić miłą pamiątkę z rzeźbiarskiej przygody.

Zapisy: tel. 739 19 41 02 i 739 19 40 72, w godz. 10.00–14.00.

20­–23 maja 2024 r.

CYKL SPOTKAŃ „DEBATY O ODRZE”

różne lokalizacje

Dni Odry to nie tylko zabawy na festynie. Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się cykl spotkań, podczas których będzie można porozmawiać o rzece, przyglądając się jej z różnych perspektyw.

  • Pierwsza debata „Zrównoważony rozwój: fantazja czy konieczność?” (debata otwarta). 20 maja (poniedziałek), godz. 19.00–21.00 | Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, ul. Na Grobli 17

  • Druga debata „Odra jako produkt turystyczny” (debata otwarta). 21 maja (wtorek), godz. 17.00–19.00 | Klub Sportowy AZS Wratislavia, ul. Na Grobli 30-32

  • Trzecia debata „Temat rzeka” (debata zamknięta). 22 maja (środa), godz. 10.00–14.00 | ZOO Wrocław

  • Czwarta debata „Do czego potrzebna nam Odra?” (debata otwarta). 23 maja (czwartek), godz. 17.00–19.00 | Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B

23 maja 2024 r. (czwartek)

Wernisaż wystawy „(e)Misja Natura” Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1 godz. 17.00–18.00

Wybrane zasoby Muzeum pozwolą nie tylko podziwiać walory filatelistyczne, ale także przyjrzeć się wielowymiarowemu tematowi ekologii. Wstęp bezpłatny.

24 maja 2024 r. (piątek)

„Tańce nad Odrą” Port Węglowy Beach Bar, ul. Na Grobli 4 godz. 18.00–23.00

Przy muzyce serwowanej na żywo przez DJ-a będzie można potańczyć na piaszczystej plaży Portu Węglowego. To dobry sposób na wejście tanecznym krokiem w klimat letnich zabaw pod chmurką. Do dyspozycji uczestników będą leżaki, stoliki, hamaki, a w strefie gastronomicznej będzie można uzupełnić spalone kalorie.

25 maja 2024 r. (sobota)

Rodzinny piknik sportowo-rekreacyjny Klub Sportowy AZS Wratislavia, ul. Na Grobli 30-32 godz. 11.00–14.00

Piknik jest wspaniałą okazją zarówno do sąsiedzkiej integracji, jak i wzmacniania więzi rodzinnych. Program oferuje mnóstwo możliwości wspólnego spędzenia wolnego czasu nad rzeką.

Będzie można przepłynąć się profesjonalną szkoleniową łodzią wioślarską wraz z zawodnikami sekcji wioślarskiej KS AZS Wratislavia.

Amatorzy siatkówki plażowej rozegrają turniej (rozpoczęcie o godz. 11.00, zapisy w godz. 10.00–10.30). Solidną porcję ruchu przygotowano dla seniorów: turniej gry w bule (o godz. 11.00), gimnastyka (o godz. 11.00 i o 12.00) oraz warsztaty z nordic walking (pierwsze wyjście o godz. 11.45, drugie o 12.45).

Na najmłodszych (i nie tylko) czekają gry i zabawy rekreacyjne: dmuchany tor przeszkód dla dzieci w wieku 2-5 lat, dmuchaniec – strzał na bramkę z trzech stron, dmuchany dart, tor przeszkód dla maluchów, badminton, turnball, przeciąganie liny oraz nauka gry w szachy dla dzieci.

Wśród atrakcji pikniku pojawi się też zupełna nowość – zawody Hobby Horse. Ta dyscyplina sportowa polega na pokonywaniu przeszkód na kukiełkowym koniku (głowa konia na patyku). Koniki mają różne kształty i rozmiary, czasami to prawdziwe cuda hand made. Mali zawodnicy Hobby Horse dbają o swoje rumaki jak dorośli dżokeje: kompletują im sprzęt, zapewniają boksy, pielęgnują oraz odbywają regularne treningi.

Podczas Dni Odry zawody Hobby Horse odbędą się w formie parkurów otwartych. Koniki będzie można wypożyczyć na miejscu. Wysokość przeszkód będzie na bieżąco dostosowywana do poziomu uczestników.

„Śladami higieny dawnych wrocławian” – spacer dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat

start: spod pomnika Fredry w Rynku, godz. 12.00 czas trwania spaceru: ok. 60 minut

Spacerując po wrocławskim Rynku i okolicach będzie się można dowiedzieć, jak w minionych stuleciach mieszkańcy miasta dbali o higienę. Gdzie zażywali kąpieli? Jakich używali kosmetyków? Skąd czerpali czystą wodę, a gdzie wylewali nieczystości? Zajęcia poprowadzi Izabela Janicka z Działu Pedagogicznego Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wstęp bezpłatny. Zapisy: tel. 71 347 16 91, wewn. 27

26 maja 2024 r. (niedziela) „Plum, plum, plusk, plusk” – rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat

Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 11/113 godz. 12.00–13.30 Z przestrzennych ramek i kolorowego papieru dzieci wykonają trójwymiarowy podwodny krajobraz – taki, jaki chciałyby podarować rybom, ślimakom i wszystkim stworzeniom żyjącym w Odrze. Każdy uczestnik może przynieść jeden naturalny element, który wkomponuje w swoją pracę, nadając jej niepowtarzalny charakter. Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: [email protected] lub 71 344 33 13 (pn.–pt., w godz. 8.00–16.00). Wstęp wolny. W razie rezygnacji z uczestnictwa należy poinformować organizatorów.

Mesajah – „Koncert dla Matki Rzeki” Port Węglowy Beach Bar, ul. Na Grobli 4 godz. 19.00

Mesajah to wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor, który w swojej twórczości reinterpretuje utwory z nurtów takich jak reggae, dancehall czy hip hop, nadając im nowy wymiar z pogranicza stylów. Umiejętność wychodzenia poza ramy gatunkowe pozwoliły artyście uczestniczyć przez kolejne lata w największych wydarzeniach muzycznych, u boku takich międzynarodowych gwiazd jak Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także