wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Po raz szósty Wrocławski Teatr Lalek zaprasza swoich Widzów na Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Czas oczekiwania na tę edycję był wyjątkowo długi.

W latach 2020-21 ze względu na pandemię organizatorzy musieli dwukrotnie podjąć decyzję o przełożeniu Przeglądu na spokojniejszy i bezpieczniejszy czas. Trudno było przewidzieć, że ten ostatecznie nie nadejdzie, i że 6. edycja będzie się odbywać w cieniu wojny. Mimo to Dyrekcja i Zespół WTL wierzą, że teatr – ze swoją siłą i mocą zmieniania świata – jest potrzebny w każdych czasach, i że warto się w nim spotykać – nie po to, by o świecie zapomnieć, ale by o nim w bezpiecznej przestrzeni rozmawiać.

Główną ideą organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostaje prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich – i nie tylko – teatrach. Tytułowy „nowy teatr” organizatorzy rozumieją jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Podczas 6. edycji Przeglądu zaprezentowanych zostanie 14 różnych spektakli z kraju i z zagranicy (dotąd niegranych w Polsce).

W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów” (0-3 lat) po nastolatków. Hasłem przewodnim tej edycji jest „poszerzenie pola lalki”, a jej celem jest zapoznanie Widzów z bogactwem nowoczesnych form animacji oraz efektami przemian, zachodzących w tym polu w ostatnich latach.

Teatr lalek coraz bardziej się otwiera: nie tylko pojawiają się nowe pomysły na formy, ale również klasyczne formy „grają” w niedostępnych dla nich dotąd gatunkach.

W ramach 6. edycji Przeglądu na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek pojawi się aż 11 przedstawień prapremierowych („Gipsowa kraina”, „O czym szepcze las” „Ciuf, ciuf! Hau, hau!”, „Cztery pory roku”, „Odmęt”, „Rutka”, „Kluk”, „Królestwa” i „Wielki Zły Lis” oraz dwie realizacje z udziałem Kazia Sponge’a – jednej z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych w Polsce lalek teatralnych).

W programie nie zabraknie jednak reinterpretacji klasyki; widzowie będą mogli zobaczyć „13 bajek z królestwa Lailonii” – spektakl lalkowy na podstawie bajek filozoficznych Leszka Kołakowskiego – czy musical „Akademia pana Kleksa” z udziałem zawodowych aktorów i dzieci. Pracując nad tą edycją, Wrocławski Teatr Lalek postanowił także zacieśnić współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się aż trzy spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni: „Czarownice objaśniają świat – polskie legendy”, „Pomiłość” oraz „Historia roku”.

Przegląd Noewgo Teatru dla Dzieci nie jest i nigdy nie był wydarzeniem branżowym, ale przede wszystkim świętem dzieci i młodzieży – dlatego też zwykle łączony jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tak jest i w tym roku. Każdego dnia w Ogrodzie Staromiejskim odbędą się bezpłatne interdyscyplinarne warsztaty artystyczne, a w weekend – niebiletowane spektakle plenerowe.

Po przedstawieniach dla starszych dzieci odbędą się spotkania z twórcami i aktorami. Teatr przygotował także specjalne propozycje dla rodzin z Ukrainy: spektakle i warsztaty z wprowadzeniem lub tłumaczeniem na język ukraiński. W programie Ogrodu Sztuk znalazły się ponadto warsztaty dostosowane do potrzeb osób g/Głuchych.

 

Bilety:

Cena: N: 35 zł, U: 32 zł, G: 30 zł.

 

Miejsce