wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. WarJATKI – wystawa malarstwa Dominiki Zakrzewskiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

WarJATKI® jest wystawą odwzorowań ludzkich – głównie kobiecych Twarzy (zapis wielką literą nieprzypadkowy). Pierwotnie seria portretów kształtowała się w myślach autorki jako „Kobiety życia”. Zapalnikiem idei była Lidka Klimek, a w zasadzie jej śmierć – dziewczyny, która w wieku 50 lat przegrała walkę ze skorupiakiem.

Dzięki niej zakrzewska percepcja i docenianie Twarzy, które są, zaczęły nabierać głębi i wymiaru dziękczynienia, że są, kiedy są i póki są. Stąd wystawa – hołd dla wyjątkowych kobiet – na Jatkach. Po ustaleniu miejsca wernisażu i zabawie słowami powstały One – WarJATKI® (ojciec nazwy: Maciej Dutko). Wariatka – pieszczotliwie: niepospolita, wyjątkowa kobieta, która odegrała/odgrywa istotną rolę w zakrzewskim postrzeganiu istnienia); Jatki – ulica we Wrocławiu, przy której odbędzie/odbywa/odbyła się pierwsza po latach odsłona zakrzewskiej twórczości.  

Dominika Zakrzewska urodziła się w 1983 roku w Olsztynie, gdzie 23 lata później obroniła tytuł inżyniera architektury krajobrazu. Potem zamieszkała we Wrocławiu, przez kilka lat studiowała malarstwo i tworzyła w pracowni szkła fusingowego. Nie wszystko jednak ułożyło się jak w zegarku, dlatego wyjechała do Florencji, przerywając studia. Po powrocie zaczęła współpracę z Korekto.pl w zakresie korekt, redakcji i łamania tekstów oraz projektowania okładek do książek.

Po latach śmierć koleżanki, a w dużej mierze także energia pięknych istnień natchnęły ją, by wrócić do malowania. Ta intencja aktualnie materializuje się na płótnach oraz w zakrzewskiej kolekcji biżuterii z ręcznie krojonego i oprawianego szkła fusingowego. Zakrzewska.art stanowi wypadkową twórczości Dominiki Zakrzewskiej. Jest obszarem jej organicznych działań, zainteresowań, pasji i predyspozycji artystycznych.

Zakrzewska idea działania opiera się na reaktywności na bodźce. To obserwacje, wędrówki w siebie, eksplorowanie światów oraz endo- i egzoanalizy, których wynikiem jest kompozycja – niezła sztuka.

Miejsce

Zobacz także