Sylwester i karnawałowe tradycje w dawnym Wrocławiu z niespodzianką

Sylwester i karnawałowe tradycje w dawnym Wrocławiu z niespodzianką

Wrocławianie od dawna hucznie witali Nowy Rok, po okresie adwentu i Bożego narodzenia z utęsknieniem oddawano się wszelakim uciechom i zabawom, a te nie byłyby możliwe bez kieliszka wrocławskiego ponczu czy własnej produkcji kruszona.

Okres karnawału był czasem wspólnego spędzania czasu i biesiadowania w lokalach gastronomicznych i na świeżym powietrzu. Na stołach królowały karpie, pieczone szynki, mohnspielen i własnej roboty szampany, hekele oraz inne wrocławskie i śląskie specjały.

Organizatorzy zapraszają na niezwykły spacer poprzez kiedyś modne i często odwiedzane miejsca związane z karnawałową gastronomią. Przywołamy przedwojenne obyczaje i zabawy, dowiemy się czym był słynny sylwestrowy marsz, jaki skład miał wrocławski kruszon, a na koniec niespodzianka.. wizyta w restauracji.

Tradycyjny Wrocławski poczęstunek przygotowany z pieczołowicie odtworzonych przepisów dawnych wrocławskich szefów kuchni serwuje restauracja wrocławska – Wrocławski tatar ze śledzia  „Hekele”, bigos wrocławski z czerwonej kapusty i piwo Prost z Wrocławia WKS (klasyczny lager) możliwość kupienia biletu z poczęstunkiem. Miejsce spotkania: wejście do Piwnicy Świdnickiej, Ratusz.

Lokalizacja

Rynek we Wrocławiu

Rynek,  Wrocław

Komentarze