Muzyczna opowieść

Muzyczna opowieść

Instrumenty z pracowni legendarnego lutnika Antonia Stradivariego cieszą się wyjątkowym uznaniem, a ich ceny sięgają milionów dolarów. Wykonane w 1685 roku skrzypce, na których gra Janusz Wawrowski, są pierwszym pochodzącym z tej pracowni instrumentem, jaki znalazł się w posiadaniu polskiego artysty po II wojnie światowej. Listopadowy koncert będzie niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć jego brzmienie w niezwykle atrakcyjnym repertuarze.

Wawrowski wykona I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, jeden z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych pod względem kolorystyki polskich utworów przeznaczonych na ten instrument. 

IV Symfonia Gustava Mahlera jest utworem nietypowym. To najkrótsza z jego symfonii, a przy tym została przeznaczona na względnie małą (przynajmniej jak na Mahlera!) obsadę. Lekki i pogodny nastrój tej kompozycji skrywa poważne przesłanie – jej motywem przewodnim jest bowiem śmierć widziana z perspektywy dziecka. W drugiej części usłyszymy więc solo symbolizujących kostuchę skrzypiec, grających o cały ton wyżej niż pozostałe instrumenty smyczkowe. Ostatnia część dzieła to zaczerpnięta ze zbioru niemieckiej poezji ludowej Des Knaben Wunderhorn pieśń, będąca opisem niebiańskiej uczty.

Koncert rozpocznie popularna Uwertura do opery Śpiewacy norymberscy Richarda Wagnera. 

Janusz Wawrowski fot. Kinga Karpati / Daniel Zarewicz

Wykonawcy:

Giancarlo Guerrero – dyrygent
Janusz Wawrowski – skrzypce
Lisa Larsson – sopran
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

R. Wagner Uwertura do opery Śpiewacy norymberscy
K. Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35
***
G. Mahler IV Symfonia G-dur

Lokalizacja

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Komentarze