11. Europejska Noc Literatury

11. Europejska Noc Literatury

Znamy pierwsze szczegóły 11. Europejskiej Nocy Literatury! Kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągającego tysiące słuchaczek i słuchaczy, odbędzie się 20 sierpnia. Kuratorem nadchodzącej edycji został Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „Temat rzeka”.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy i pisarek. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach najciekawszych polskich aktorów i aktorek, a przy okazji odwiedzić nietypowe przestrzenie miasta, często na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Formuła ENL-u od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Noc Literatury zagościła we Wrocławiu w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po roku ESK za wydarzenie odpowiadała Strefa Kultury Wrocław, a od tego roku jego organizatorem jest Wrocławski Instytut Kultury.

Przez ostatnie lata ENL odwiedził osiedla: Szczytniki, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich i Karłowice. Tegoroczną lokalizację poznamy wkrótce. Od czterech edycji za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator bądź kuratorka: w poprzednich latach byli to dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski oraz dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller.

Popłyńmy w noc

Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi. Przekłada z języka angielskiego, pisze książki dla dzieci i dorosłych, wiersze i teksty piosenek, a także felietony o literaturze i języku. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing.

Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „Temat rzeka”.  

Dokumentalna rozgrzewka

Pierwsza okazja, by posłuchać jednego z tegorocznych „rzecznych” tekstów będzie, już 22 maja. Zanim jeszcze ogłoszony zostanie szczegółowy program tegorocznej odsłony wydarzenia zapraszamy na jej prolog. Od kilku lat dodatkowe czytanie odbywa się podczas festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity i nie inaczej będzie w tym roku. W ostatnią festiwalową niedzielę przed pokazem dokumentu „Terytorium”, który opowiada o walce o przetrwanie plemienia żyjącego na wodach Amazonki, wysłuchać będzie można  osadzonego nad brzegami Wołgi opowiadania Joanny Rudniańskiej „Trawy”. Opartą na faktach historię na żywo przeczyta aktor Mikołaj Woubishet.

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 – więcej informacji na stronie internetowej oraz na Facebooka. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze