C-Change Festival / Przegląd filmowy KLIMATYCZNE ANIMACJE [online]

Przegląd filmowy Klimatyczne animacje online

Program pokazu Dziecięcej Wytwórni Filmowej zawiera wybór 9 filmów animowanych zrealizowanych przez bardzo młodych autorów (najmłodsza autorka to sześcioletnia dziewczynka, najstarszy autor to szesnastolatek) podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w Galerii Entropia.

Te, często zaskakujące, zabawne i dające do myślenia miniatury filmowe, niekoniecznie odnoszą się wprost do tematu ochrony środowiska (chociaż niektóre tak), ale na pewno można je zobaczyć w szerszej perspektywie zrównoważonego rozwoju.

Ukazują niefrasobliwość, brak empatii, egoizm, bezmyślność, zaborczość, obojętność oraz skutki, jakie wywołują w życiu, w historii i w otoczeniu - we wspólnym domu sąsiadów, na podwórku, w lesie, na całym świecie... Wyczuwa się w nich troskę i zaangażowanie, wyrażają bardzo trafne intuicje, a przemawiają obrazami animowanymi.

W tym zestawie pojawia się kilka technik animacji poklatkowej – wycinanka, lalka, kreskówka, farba wodna i zupełnie niecodzienny relief w glinie szamotowej. Filmy mają jednego lub kilku autorów, ale wszystkie powstały podczas wspólnych zajęć warsztatowych.

Stosujemy klasyczną technikę poklatkową i preferujemy pracę grupową, ponieważ uważamy, że bezpośredni, manualny kontakt z tworzywem i współdziałanie bez rywalizacji są przyjemnościami, których współczesne dzieci zaznają w coraz mniejszym stopniu.

Wyjątkowy festiwal, podczas którego wrocławskie instytucje kultury, wraz z Urzędem Miejskim, zorganizują kilkadziesiąt wydarzeń dla mieszkańców, związanych z dostosowaniem się i walką ze zmianami klimatu.

Festiwal jest zwieńczeniem projektu „C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” i pozwoli na przegląd zielonych projektów kulturalnych odbywających się we wrocławskim sektorze kultury. W ciągu 24 dni (23 kwietnia-16 maja 2021 )zaplanowano blisko 80 wydarzeń, organizowanych we współpracy z 15 wrocławskimi instytucjami kultury.

Z powodu panującej sytuacji pandemicznej wydarzenia będą realizowane w formule hybrydowej.

Komentarze