Festiwal „Wieczory w Arsenale” powraca po przerwie. Od 25 czerwca

Poprzednia edycja odbyła się w 2019 roku, w minionym  ze względów pandemicznych  odwołano nastrojowe koncerty na przepięknym dziedzińcu Miejskiego Arsenału. Tym razem jednak nic nie powinno przeszkodzić artystom, a festiwal startuje w piątek 25 czerwca i potrwa tydzie, do niedzieli 4 lipca. W programie koncertów muzyka poważna, argentyńskie tango, ale i piosenki Agnieszki Osieckiej.  

  • Orkiestra Kameralna Wratislavia w Arsenale/fot. mat.pras.


Tradycyjnie koncerty „Wieczorów w Arsenale” odbywają się przede wszystkim w weekendy, a festiwal jest propozycją zarówno dla tych, którzy kochają muzykę na zespoły kameralne (gospodarzem jest od lat Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją skrzypka Jana Staniendy), jak i nieco lżejsze gatunki.

W tym roku zaplanowano koncert z argentyńskimi tangami, zaś Magda Umer wystąpi z repertuarem, z którego od lat słynie, m.in. piosenkami zaprzyjaźnionej Agnieszki Osieckiej.   

Wieczory w Arsenale 2021

Wieczory w Arsenale 2021

Koncert / W plenerze
Termin od 25 czerwca 2021 do 4 lipca 2021

Miejsce Dziedziniec Arsenału Miejskiego

Zobacz

Klasyka przede wszystkim

Na sam początek festiwalu, w piątek 25 czerwca, koncert z Orkiestrą Wratislavia, a w programie dwa hity – II Koncert fortepianowy f-moll Chopina (z solistą Mateuszem Krzyżowskim) oraz I Symfonia C-dur Beethovena, ale w wersjach na orkiestrę kameralną. Jeśli nie słyszeliśmy jeszcze tych arcydzieł w mniejszej obsadzie instrumentalnej (a ściślej-smyczkowej), warto to zmienić. 

W sobotę, 26 czerwca, perły kameralistyki – utwory Beethovena, Schumanna i Saint-Saëns’a zagra kwartet fortepianowy złożony z pianisty Krzysztofa Staniendy i solistów Orkiestry Kameralnej Wratislavia.

W niedzielę, 27 czerwca, ponownie Orkiestra Wratislavia, a tym razem solistą będzie wiolonczelista Piotr Olesz (w Koncercie wiolonczelowym C-dur Josepha Haydna), dla fanów najstarszego z wiedeńskich klasyków jeszcze jego 39 Symfonia.

W sobotę, 3 lipca, duet fortepianowy Duo Granat & Kreda (czyli Tamara Granat i Adrian Kreda), a w programie wieczoru w Arsenale utwory Franza Schuberta m.in. Grand Rondeau A-dur op. 107. 

Finałowe dwa wieczory (o 18.00 i 20.30) 4 lipca to uczta dla fanów muzyki barokowej, mistrzów baroku. Orkiestra Kameralna Wratislavia pod kierunkiem Jana Staniendy przygotowała wybór utworów mistrzów XVIII wieku – Vivaldiego, Bacha i Telemanna. I, uwaga, na każdym z koncertów zaprezentuje inny zestaw, dlatego warto skorzystać z opcji i kupić podwójny bilet.

Argentyńskie tango

W środę 30 czerwca specjalny koncert gitarowego Dua Adam Woch & Robert Guzik, których wesprze też skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska. W programie  „Historia Tanga” Astora Piazzolli i fragmenty legendarnej „Tango Suite” mistrza gatunku. 

Piosenka aktorska w wybornym wydaniu

Magda Umer i towarzyszący jej pianista Wojciech Borkowski przygotowali dwa koncerty (w czwartek 1 i piątek 2 lipca). Piosenkarka znana z interpretacji piosenki aktorskiej wykona m.in. „Koncert jesienny”, „Okularników”, „Miasteczko Bełz”, „Ach panie, panowie, „Portofino”, „Już czas na sen”. 

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 20.00, z wyjątkiem finałowego wieczoru, bo wtedy pierwszy z koncertów już o godzinie 18.00, a drugi o 20.30.Zgłoś uwagę