Festiwale Nowe Horyzonty i American Film Festival z nowymi dyrektorami

Zmiana na stanowisku dyrektorów generalnych obydwu festiwali jest właściwie wewnętrzna. Romana Gutka zastąpią dotychczasowi dyrektorzy artystyczni festiwali – Marcin Pieńkowski, który będzie dyrektorem i jednocześnie szefem artystycznym Nowych Horyzontów oraz Urszula Śniegowska, która przejmie, oprócz artystycznych, także obowiązki dyrektora American Film Festival. 

  • Marcin Pieńkowski i Urszula Śniegowska – nowi, choć dobrze już znani publiczności festiwali, dyrektorzy Nowych Horyzontów i American Film Festival


Roman Gutek oddaje stery festiwali współpracownikom

W minionych dekadach to Roman Gutek, założyciel m.in. Gutek Film i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty pełnił rolę dyrektora dwóch dużych wrocławskich festiwali filmowych – Nowych Horyzontów i American Film Festival. Teraz zdecydował, że pora na zmianę. – Postanowiłem przekazać festiwalowe stery moim wieloletnim współpracownikom: Urszuli Śniegowskiej i Marcinowi Pieńkowskiemu. Jestem przekonany, że świetnie poradzą sobie w nowych rolach. Będę ich mocno wspierał i nadal pracował dla naszego Stowarzyszenia, realizując jednocześnie nowe pomysły – zapewnia Roman Gutek.

Nowe Horyzonty pod pieczą Marcina Pieńkowskiego

Dotychczasowy dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów (od 2016 roku) di końca tegorocznej edycji festiwalu przejmie także funkcję dyrektora. – Do biura Nowych Horyzontów zawitałem już ponad 10 lat temu, nie przypuszczając, że to będzie tak długa i ekscytująca przygoda. Dziękuję Romanowi Gutkowi za zaufanie, którym mnie obdarzył – kontynuowanie jego misji to wielkie wyzwanie, zwłaszcza w czasach, w których produkcja tak dużego wydarzenia wymaga wielkiej precyzji i elastyczności. Już nie mogę doczekać się spotkania z widzami w Kinie Nowe Horyzonty w sierpniu –podkreśla Marcin Pieńkowski. 

Urszula Śniegowska dyrektorką Americana 

Jako szefową artystyczną kinomani kojarzą Urszulę Śniegowską od samego początku American Film Festival. Obecnie dodatkowo będzie jeszcze pełniła funkcję dyrektora wyjątkowo lubianej imprezy. – Jestem wdzięczna Romanowi i szczęśliwa, że nadal mogę w rozszerzonej funkcji przygotowywać American Film Festival, festiwal wyjątkowy, zawdzięczający swoją nowatorską formułę, właśnie Romanowi. AFF jest ważną częścią działalności Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, i jest to zaszczyt dla mnie trzymać rękę na pulsie amerykańskiego kina, obserwować jego rozwój od 2010 roku a teraz przewodniczyć zespołowi, który sprawia, że od 12 lat Wrocław przyciąga młodych, niezależnych twórców filmowych z USA – mówi Urszula Śniegowska. 

Nowe Horyzonty w sierpniu 2021, American w listopadzie 

Tegoroczna edycja MFF Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 12-22 sierpnia (część stacjonarna) oraz online w dniach 12-29 sierpnia, natomiast American Film Festival we Wrocławiu w dniach 9-14 listopada.Zgłoś uwagę