Festiwal Musica Polonica Nova już po raz 30.

Premiera opery inspirowanej opowiadaniami Lema, uczniowie niemieckich szkół muzycznych grający z pasją muzykę współczesną, szalejący wiolonczeliści w repertuarze Krzysztofa Komedy i premiera nowego utworu Agaty Zubel, w którym zaśpiewa Kuba Badach. Szykuje się festiwal pełen emocji i ciekawy, bo posłuchamy, co aktualnie słychać w polskiej muzyce. Start 30. edycji Festiwalu Musica Polonica Nova 8 kwietnia, finisz 15 kwietnia.

  • agata zubel cezary duchnowski

    Agata Zubel i Cezary Duchnowski, ich utwory będą miały premiery na MPN/fot. Tomasz Walków

  • adam bałdych

    Skrzypek Adam Bałdych weźmie udział w wykonaniu utworu Agaty Zubel/fot. Mat. prom.

  • defunensemble

    Fiński defunensemble zagra m.in. utwory Paula Preussera, Amerykanina, który od lat mieszka we Wrocławiu/fot. Mat. prom.


Musica Polonica Nova jest najstarszym festiwalem wrocławskim, bo został zapoczątkowany jeszcze w 1962 roku, choć wtedy pod nazwą Festiwal Muzyki Kompozytorów Ziem Zachodnich. Dwa lata później impreza zyskała już właściwy status Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej, zaś w latach 80. roku pojawił się termin Musica Polonica Nova, który obecnie funkcjonuje jako główna nazwa. Impreza odbywa się regularnie co dwa lata. Prezentowana jest na niej polska muzyka współcześnie tworzących kompozytorów, a szefem artystycznym jest dyrygent Szymon Bywalec, szef Orkiestry Muzyki Nowej (jego poprzednikiem był m.in. znakomity, nieżyjący już muzykolog Andrzej Chłopecki).

Na 30. edycję Festiwalu Musica Polonica Nova przygotowano światowe premiery wielu utworów zarówno dojrzałych, jak i młodych twórców. Cezary Duchnowski i Paweł Hendrich (kompozytorzy związani z wrocławską Akademią Muzyczną i muzyką elektroakustyczną) wezmą udział w wykonaniu swojej cyber opery „Bajki robotów” inspirowanej opowiadaniami Stanisława Lema (premiera 8 kwietnia). W gronie instrumentalistów także m.in. pianistka Justyna Skoczek (tym razem zagra na maszynie do pisania i klawiaturze MIDI) i dwóch tancerzy z 2Edificationn. Jednym z najbardziej oczekiwanych utworów będzie „Recital for Four” Agaty Zubel (także akademik z AM, robiąca teraz zawrotną karierę w Ameryce), który we Wrocławiu ma światową premierę (14 kwietnia). W jego wykonaniu weźmie udział wokalista Kuba Badach, skrzypek Adam Bałdych, gitarzysta Wojciech Błażejczyk i Cezary Duchnowski (tym razem zarówno jako pianista, jak i obsługujący komputer). Niezatytułowany utwór amerykańskiego kompozytora Paula Preussera (na stałe stacjonującego we Wrocławiu) zagra fińska formacja defunensemble (9 kwietnia). No i koniecznie trzeba posłuchać zamówionego przez Musica Polonica Nova nowego koncertu na akordeon i orkiestrę Zygmunta Krauze (15 kwietnia).

We Wrocławiu pojawią się zagraniczne zespoły specjalizujące się w graniu muzyki współczesnej. Warto zwrócić uwagę na belgijską Musiques Nouvelles (15 kwietnia), fiński defunensemble (9 kwietnia), czy LUX:NM, w którym grają muzycy dopiero zdobywający doświadczenie, czyli uczniowie niemieckich szkół muzycznych (13 kwietnia), a wykonają utwory m.in. Tadeusza Wieleckiego i Sławomira Wojciechowskiego.

Przed nami ponad tydzień koncertów, a festiwal to jednocześnie przewodnik po współczesnej muzyce polskiej. Z utworami, które mają tu premierę pokażemy się wkrótce światu.

Musica Polonica Nova 2016

Musica Polonica Nova 2016

Koncert / ESK / Muzyka
Termin od 8 kwietnia 2016 do 16 kwietnia 2016

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz
Zgłoś uwagę