FameLab 2018: Konkurs dla naukowców, którzy potrafią opowiadać

Jeszcze do 29 stycznia można się zgłaszać do udziału w międzynarodowym konkursie FameLab dla popularyzatorów nauki. Dla młodych naukowców to okazja na zdobycie cennego doświadczenia w zakresie autoprezentacji oraz wartościowych nagród.


Konkurs FameLab w 25 krajach na całym świecie firmuje British Council, polskim współorganizatorem jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W dotychczasowych sześciu polskich odsłonach zabawy wystartowało około 500 osób.

Zasady są klarowne. W FameLab biorą udział młodzi naukowcy: studenci najwyższych roczników kierunków ścisłych: medycznych, technicznych, przyrodniczych, doktoranci, pracownicy naukowi lub techniczni instytucji prowadzącej badania albo osoby pracujący nad wprowadzeniem rozwiązań naukowych w innych instytucjach.

Aby wziąć udział w eliminacjach, należy przesłać na adres organizatorów trzyminutowy film z wystąpieniem na temat prowadzonych przez siebie badań. Film nie może być montowany, ani zawierać efektów specjalnych (fragmentów prezentacji, animacji). Za to można używać rekwizytów.

Na podstawie nagrań wybrani zostaną półfinaliści konkursu. Kolejny etap rywalizacji ma już inną formułę. Uczestnicy prezentują się na scenie przez jury. Nie mogą używać sprzętu elektronicznego (komputera, rzutnika). Mają trzy minuty, aby zainteresować jurorów z pasją opowiadając o swojej specjalności i prowadzonych przez siebie badaniach.

Aby zgłosić się do FameLabu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest stronie: famelab.org.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 29 stycznia 2018.

W siódmej edycji polskiego FameLab nagrody są wyjątkowo kuszące.

Zwycięzca otrzyma 25 tys. zł (nagroda za II miejsce to 12 tys. zł, a za III – 6 tys. zł.) Laureat nagrody publiczności dostanie voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Swoje wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska –to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tys. dolarów.

Osoby, które zakwalifikują się do finału krajowego, wezmą udział w szkoleniu z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych. Zwycięzca polskiej edycji pojedzie na konkurs międzynarodowy, który co roku odbywa się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

FL/w

Zgłoś uwagę