Jubileuszowy 50. numer [BIULETYN WROCLAW.PL]

To już 50. numer biuletynu wroclaw.pl! Dziękujemy, że co tydzień sięgają Państwo po miejski tygodnik. W jubileuszowym wydaniu piszemy o Spisobusie, który wyruszył na ulice Wrocławia, obchodach 30. rocznicy niepodległości Ukrainy w naszym mieście i końcu dwóch ważnych remontów. Ponadto odkrywamy tajemnice staromiejskich wysp. Zapraszamy do lektury.

Redakcja www.wroclaw.pl | 19 sierpnia 2021

Pierwszy numer biuletynu wroclaw.pl ukazał się we wrześniu 2019 roku. Najpierw wydawany był w trybie miesięcznym, potem przez chwilę ukazywał się jako dwutygodnik, by od grudnia 2020 stać się tygodnikiem.

– W biuletynie informujemy o najważniejszych wydarzeniach, inwestycjach i zmianach zachodzących we Wrocławiu. Papierowym wydawnictwem chcemy dotrzeć do osób, które nie pozyskują na co dzień wiadomości z Internetu. W każdy czwartek bezpłatna gazeta miejska pojawia się na stojakach w ponad 200 punktach – w halach kupieckich, urzędach, przychodniach, kościołach. Trafia także bezpośrednio do rąk mieszkańców, bo o godzinie 7.00 i 15.00 w dniu wydania jest rozdawana w dużych centrach przesiadkowych – mówi Adrian Staniszewski, dyrektor ds. komunikacji społecznej z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Archiwalne wydania biuletynu znajdziesz tutaj.

Co w najnowszym numerze

Pobierz biuletyn nr 50 w formie pdf

Spis przyjedzie do ciebie… autobusem

Do tej pory spisało się 52 proc. wrocławian. Choć jest to drugi wynik w kraju wśród miast wojewódzkich (po Warszawie), to prawie połowa z nas powinna jeszcze się spisać. Miasto uruchamia autobusy spisowe, aby ułatwić mieszkańcom Wrocławia uczestnictwo w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy, termin upływa 30 września br. Zobacz, gdzie się możesz spisać.

Czytaj na s. 3

Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Nowe linie autobusowe i koniec remontów

21 sierpnia na drogi wyjedzie 10 nowych linii autobusowych, z których skorzystają mieszkańcy podwrocławskich miejscowości – Czernicy, Kobierzyc, Kątów Wrocławskich, Siechnic i Żórawiny. Rozkłady nowych linii znajdziesz tutaj. W tę samą sobotę wraca także ruch na remontowanym pl. Strzegomskim i skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Krupniczej. Zobacz, jakie będą zmiany.

Czytaj na s. 6 i 7

Od 30 lat mamy ponad 40 osiedli zamiast 5 dzielnic

Rok 2021 jest niezwykle ważny dla wrocławskiej samorządności osiedlowej. Trzydzieści lat temu Rada Miejska Wrocławia uchwaliła nowy podział miasta. Zlikwidowane zostały dzielnice, w miejsce których powstały osiedla – dziś mamy ich 48. Wybory do Rad Osiedli planowane są na 17 października. Więcej w serwisie specjalnym.

Czytaj na s. 9

Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Ostatnie podrygi lata

W piątek 20 sierpnia wielkie otwarcie nowej strefy chilloutu we wrocławskim aquaparku – Aqua Beach Baru. To wyjątkowo klimatyczne miejsce wśród zieleni, w którym z okazji inauguracji odbędzie się Silent Disco. A przy okazji warto zajrzeć na jedną z 16 miejskich plaż póki trwa lato i sprzyja pogoda.

Czytaj str. 14

Weekend pełen wydarzeń

10. Europejska Noc Literatury, festiwal artystów ulicznych BuskerBus, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, 3. Wrocławska Potańcówka na pl. Wolności – to tylko kilka wydarzeń tego weekendu. Wakacje kończą się we Wrocławiu z przytupem. Więcej wydarzeń sprawdź tutaj.

Czytaj str. 17

Miguel Rubio na BuskerBus, fot.Tobiasz Papuczys

Wrocławska medalistka Natalia Kaczmarek

Przed wylotem do Japonii nawet nie śniłam o takim rezultacie. Nadal trudno mi w to uwierzyć – mówi złota i srebrna medalistka z Tokio, wrocławianka Natalia Kaczmarek w rozmowie z Patrykiem Załęcznym dla biuletynu.

Czytaj str. 19

Wrocławianka Natalia Kaczmarek to mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio, fot. UMW

A na osiedlach:

LEŚNICA

Jeśli lubisz klimaty fantastyczne w książkach, komiksach, filmach czy grach komputerowych, powinieneś wybrać się do Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1. Tam od piątku do niedzieli (20-22 sierpnia) spotkasz twórców, naukowców i fanów wymyślonych światów.

GĄDÓW-POPOWICE PŁD.

Kolorowy, interaktywny spektakl, gigantyczne kolorowanki i pokazy baniek – przyjdź na piknik rodzinny. Miejsce: plac przy wejściu do Magnolia Park z ul. Legnickiej – w razie niepogody wnętrze centrum, sobota 21 sierpnia. Wstęp wolny.

Fot. Redakcja www.wroclaw.pl

A ponadto:

 • Wrocławskie Serce dla Zwierząt
 • Polskie dzieci z obwodu wileńskiego we Wrocławiu
 • 30-lecie niepodległej Ukrainy / 24 серпня – День Незалежності України
 • Na jakich zasadach przyznawane są pracownie dla artystów
 • Nowe edycja Mikrogrnatów
 • Powstanie 5,5 km alei Północnej
 • Jak przeciwdziałać przemocy
 • Zakwitną place w Nocne sprzątanie Rynku
 • #WroclawZdalnieLokalnie
 • Smart City na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu
 • Wrocławskie seniorki grają w krokieta

Gdzie dostać biuletyn