Wrocław cały dla małych [BIULETYN WROCLAW.PL]

Zapraszamy do lektury numeru z okazji Dnia Dziecka. Specjalna wkładka pełna jest zabaw dla najmłodszych wrocławian i podpowiada rodzicom, jak spędzić z nimi czas. Radosnych informacji jest więcej – nareszcie otwierają się baseny i kąpieliska, dzięki konsultacjom społecznym miasto pięknieje, zaczyna się też sezon letnich festiwali.

Agata Zięba | 28 maja 2021

Pobierz Biuletyn nr 39 w formie pdf

 

Lato tuż, tuż – ruszają baseny, stoją food trucki, zaczynają się plenerowe festiwale

28 maja otwiera się aquapark, potem basen przy ul. Wejcherowskiej, a od 1 czerwca pozostałe baseny we Wrocławiu. Z końcem roku szkolnego ruszą kąpieliska pod chmurką. Letnią atmosferę tworzą też stojące w mieście restauracje na kółkach (zobacz, gdzie je znajdziesz). Po długiej przerwie do Wrocławia powracają również festiwale plenerowe.

Czytaj na s. 3, 8 i 21

Miasto pyta i realizuje – mieszkańcy mówią jak

Zobacz, jak możesz zmieniać Wrocław. Był parking jest zielony skwer, a chaszcze obok osiedla przeobraziły się w piękny park. Tak mieszkańcy w porozumieniu z urzędnikami urządzają swoją okolicę. W tym roku takie konsultacje społeczne będą dotyczyły 30 tematów, może dzieje się coś w twojej okolicy – sprawdź na stronie www.wroclaw.pl/rozmawia

Czytaj na s. 5

Hulaj…noga, ale tylko zgodnie z przepisami

Hulajnogi elektryczne jako środek transportu błyskawicznie zdobyły zwolenników, ale i przeciwników. Osiągały zawrotną prędkość na chodnikach, stały gdzie popadnie, a użytkownicy nie mieli kasków. Od 20 maja 2021 r. poruszanie się na tych jednośladach regulują już przepisy. Będą one teraz traktowane podobnie jak rowery. Jeśli z nich korzystasz, koniecznie sprawdź.

Czytaj na s. 7

 

Dzikie w mieście? Telefonuj pod numer 71 770 22 22

Dziki, najróżniejsze gatunki ptaków, sarny, lisy, nietoperze, borsuki, a nawet łosie spotkali w zeszłym roku na swej drodze we Wrocławiu jego mieszkańcy. W sumie urzędnicy wydziału środowiska i rolnictwa naliczyli 991 interwencji. W ciągu niecałych 10 lat liczba ta wzrosła niemal 10-krotnie. „Dzikie w mieście” to najnowsza kampania Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia i wrocławskiego zoo. Jej zadaniem jest propagowanie takich zachowań wrocławian, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i zwierzętom zamieszkującym miasto.

Czytaj na s. 10

 

Gazu Zuza! 13-letnia wrocławianka jeździ w motocrossie

Zuzanna Kąciak uczy się w klasie 7 w Szkole Podstawowej przy ul. Inflanckiej. Wcześniej nauczyła się jazdy na motocyklu niż na rowerze. Jest jedną z ok. 30 dziewczyn i kobiet na kilka tysięcy zawodników motocrossowych startujących w skali całego kraju. Drugi rok z rzędu wywalczyła tytuł wicemistrza okręgu poznańskiego. Plan na dorosłość? Zostać trenerem, oczywiście motocrossowym, i dietetykiem. Ta dziewczyna to prawdziwa Ninjówa.

Czytaj str. 17

Mecz Polska – Rosja we Wrocławiu – zobacz, jak dojechać

1 czerwca reprezentacja Polski zagra we Wrocławiu mecz towarzyski z Rosją. To jeden z ostatnich sprawdzianów tuż przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Początek o godz. 20.45.

Spotkanie z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie dwunastym meczem Polaków na Stadionie Wrocław. Po raz ostatni biało-czerwoni grali przy al. Śląskiej 14 października 2020 r. z Bośnią i Hercegowiną. Polska wygrała 3:0.

Czytaj str. 23

Wrocławska krzyżówka dla dzieci

Zapraszamy do rozwiązania specjalnej krzyżówki z okazji Dnia Dziecka. Aby wygrać jedną z trzech nagród, wysłać hasło smsem pod numer 664 072 606 (koszt jednego smsa wg taryfy operatora). W treści smsa należy wpisać numer biuletynu i po kropce prawidłową odpowiedź.

Regulamin na stronie www.wroclaw.pl/biuletyn.

Krzyżówkę rozwiążesz też tutaj

A na osiedlach:

OSOBOWICE

Po wakacjach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej wrócą do odnowionego budynku. Jego rozbudowa dobiega właśnie końca. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale efekty już widać gołym okiem.

LEŚNICA

13 wrocławskich instytucji kultury wraz z Urzędem Miejskim zorganizowało cykl wydarzeń związanych z walką ze zmianami klimatu. Warsztaty, spotkania i spacery miały za zadanie zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców. Festiwal C-Change, bo o nim właśnie mowa, zakończył się wspólnym malowaniem muralu na jednej z kamienic w Leśnicy.

A ponadto:

 • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021
 • Jarmark Świętojański 21.05-28.06 2021
 • Pierwsza na świecie fabryka perwoskitów
 • Jak pracuje Urząd i jednostki miejskie 4.06
 • Skrzynia – pierwszy w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości
 • Olbrzymie wiertło drąży tunel pod Odrą
 • Nakręć swój film o Wrocławiu – konkurs
 • Waleczne kobiety nagrodzone za walkę o demokrację na Białorusi
 • Bezpłatne KTG do wypożyczenia
 • Wykiwaj oszusta
 • Bibeloty, cygaretki i kasztany dziadka Tadeusza
 • Kurtyna w górę – co w teatrze

Gdzie dostać biuletyn