Wrocław Extra

Widział prozę, pisał wiersze [BIULETYN WROCLAW.PL]

Niestety, na Dolnym Śląsku obostrzenia antycovidowe rząd przedłużył co najmniej do 2 maja. Ale we Wrocławiu działa już 125 punktów szczepień, w tym pierwszy drive-thru na Stadionie Wrocław, gdzie można się zaszczepić, nie wysiadając z samochodu. Zarząd Zasobu Komunalnego szykuje się do kontroli 175 placów zabaw dla dzieci. W środku biuletynu ogłaszamy rozpoczęcie świętowania Roku Tadeusza Różewicza. We Wrocławiu przeżył 46 lat. A na deser, na ostatniej stronie biuletynu – krzyżówka z nagrodami.

Anna Aleksandrowicz | 22 kwietnia 2021

Pobierz biuletyn w formie pdf

Brytyjski COVID groźny też u młodych

Objawy brytyjskiej odmiany koronawirusa są zdecydowanie bardziej zaraźliwe. To widać w obecnej trzeciej fali pandemii – alarmuje prof. Brygida Knysz. We Wrocławiu dokonano już ponad 275 tysięcy szczepień. Od 26 kwietnia na szczepienia mogą zapisać się roczniki 1974 i 1975.

Od 9 maja e-skierowania trafią do wszystkich dorosłych w Polsce. Kierowcy we Wrocławiu mogą zaszczepić się w punkcie drive-thru na Stadionie Wrocław.

Czytaj na s. 3

175 placów zabaw do kontroli

Co roku wrocławskie place zabaw przechodzą gruntowną inspekcję, by nasi najmłodsi mieszkańcy bawili się w bezpiecznych miejscach. Przeglądy techniczne rozpoczną się już za kilka tygodni i potrwają do końca czerwca. Kontrolerzy sprawdzą w sumie 175 miejskich placów.

Czytaj na s. 4

Uchwała krajobrazowa uładzi wygląd miasta

Rozpoczynają się konsultacje projektu uchwały krajobrazowej. Dokument ma wprowadzić zasady, które uporządkują przestrzeń publiczną w zakresie reklam, małej architektury i ogrodzeń.

Czytaj na s. 5

Zaczyna się ostatni etap TAT

Niedługo zostanie wybrany wykonawca trzeciego etapu Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Chodzi o budowę odcinka wzdłuż ul. Rogowskiej do pętli na Nowym Dworze.

Czytaj na s. 7

„Zmień piec”: Ołbin i ul. Jedności Narodowej rządzą

Startuje nowa odsłona akcji „Zmień piec”. Tym razem głos oddajemy zadowolonym mieszkańcom, którzy już wymienili starego kopciucha na ekologiczne źródło ogrzewania z wykorzystaniem miejskiej dotacji. Co tydzień zaprezentujemy historię, opowiedzianą przez kolejnego bohatera akcji.

Czytaj na s. 8

 

Tadeusz Różewicz – człowiek, który pisał wiersze

Nadanie jednemu ze skwerów imienia Poety, nocne czytanie tekstów, specjalna strona internetowa czy wreszcie postawienie granitowej ławki w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza – to ledwie wycinek z bogatego programu, który Wrocław przygotował na 2021 rok, który ogłoszony został Rokiem Różewicza.

Czytaj str. 10-11

Wiosenny baby boom w zoo

Tylko w marcu i kwietniu we wrocławskim zoo przyszło na świat ponad 100 młodych z niemal 30 gatunków. Jest wśród nich 17 kózek karłowatych, 15 legwaników błękitnych, 6 lemurów katta i 4 łabędzie czarnoszyje, a to jeszcze nie koniec. Większość można zobaczyć na żywo, bo ogród zoologiczny jest otwarty codziennie w tygodniu od godziny 9.00 do 17.00 i do 18.00 w weekendy.

 

Czytaj str. 13

A na osiedlach:

Stare Miasto

Rada osiedla Stare Miasto jeszcze w tym roku doczeka się nowej większej siedziby. Wykonawca został już wybrany, remont rozpocznie się jeszcze w kwietniu. Lokal gotowy będzie w październiku.

Kleczków

Mieszkańcy Kleczkowa niedługo będą mogli korzystać z nowego bulwaru, który powstanie na terenie Promenad Wrocławskich. Pojawią się tam zieleń, szeroki deptak i strefa rekreacyjna z leżakami. Prace mają zakończyć się w połowie wakacji.

Grabiszyn-Grabiszynek

Niebawem park Grabiszyński doczeka się odświeżenia. Zostaną usunięte zaschnięte konary i gałęzie, a także wycięte uschnięte drzewa. Pojawią się nowe nasadzenia, które są częścią akcji Wrośnij we WRO.

Plac Grunwaldzki

Jak radzić sobie z konfliktami, podejmować trudne decyzje i żyć w zgodzie ze sobą – tego może nauczyć się młodzież podczas warsztatów z psycholog Agnieszką Kozak.

Brochów

Na Brochowie powstanie przyjazne miejsce dla wszystkich mieszkańców. Organizacja Made in Brochów chce stworzyć ogród społeczny przy Brochowskim Centrum Aktywności Lokalnej.

A ponadto:

 • Spis powszechny: olimpijczyk Paweł Rańda już to zrobił
 • Przebudowa pod tramwaj na Popowice
 • Startuje Festiwal C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu
 • Informatycy z Microsoft uczą nauczycieli
 • PIT – skorzystaj z telefonicznej pomocy dla seniora
 • Plac Dominikański zupełnie inny niż 20 lat temu
 • Śląski Windsor stał w Szczodrem pod Wrocławiem
 • Magiczna ceramiki Janiny Myronowej
 • Brunetka z wrocławskiego Manhattanu odnaleziona
 • Co przeczytać na Światowy Dzień Książki
 • Dariusz Śledź: Sparta ma skład na mistrza
 • Powrót po latach i walka o brąz